Π.Γ.Σ.: «Πάλεψε» στην Βάρδα αλλά γνώρισε ήττα (2-1) υποβιβασμού…

0
252

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, στο ποδόσφαιρο, οι αριθμοί λένε την αλήθεια χωρίς να επιτρέπουν θέμα διάψευσης. Ελάχιστες φορές συμβαίνει τα δεδομένα να διαψεύδουν άμεσα ή έμμεσα τους αριθμούς και να έχουν εικόνα διαφορετική από την αναμενόμενη και φυσιολογική. Μία τέτοια περίπτωση είχαμε και σήμερα στη Βάρδα, όπου ο τοπικός ΠΑΟ επικράτησε στις καθυστερήσεις με 2-1 του Παναιγιάλειου, με το τελικό αποτέλεσμα να αδικεί την Αιγιώτικη ομάδα. Ωστόσο με το βαθμολογικό πίνακα να δείχνει την πραγματική αγωνιστική εικόνα των «μελανόλευκων», συνολικά μέχρι τη σημερινή 19η αγωνιστική, τα δεδομένα δυστυχώς οδηγούν στο δεύτερο διαδοχικό υποβιβασμό του Παναιγιάλειου. Πλέον με τη διαφορά από τη σωτηρία να έχει αυξηθεί στους πέντε βαθμούς και με τον Παναιγιάλειο (15β.) να κάνει το ρεπό του στην επόμενη αγωνιστική, ο στόχος της σωτηρίας φαντάζει κάτι περισσότερο από θαύμα. Αυτό σημαίνει ότι η νέα αγωνιστική περίοδο -εκτός πολύ συγκλονιστικού απροόπτου- θα βρει τους «μελανόλευκους» να αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Ε.Π.Σ. Αχαΐας, με ότι αυτό συνεπάγεται…

ΕΜΕΙΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ…
Το ειρωνικό της σημερινής αγωνιστικής είναι το γεγονός ότι ο Παναιγιάλειος αν και πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, όχι μόνο δεν μπόρεσε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον τρίτο της βαθμολογίας ΠΑΟ Βάρδας, αλλά σε συνάρτηση με τα υπόλοιπα αποτελέσματα του 6ου ομίλου ο υποβιβασμός είναι κάτι παραπάνω από ορατός και για μερικούς δεδομένος και αναπόφευκτος. Η ομάδα του Χρήστου Καραπίτσου στο σημερινό παιχνίδι παρουσιάστηκε αγνώριστη προς το καλύτερο, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, όμως αποκλειστικά και πάλι από δικά της λάθη δεν μπόρεσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και να χάσει έστω και το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις. Έτσι έμεινε με τις αγωνιστικές εντυπώσεις και με τη μοίρα της να δείχνει να είναι πλέον καθορισμένη…

ΠΡΩΤΟ …ΔΩΡΟ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να αποκτήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Όμως για ένα ακόμη παιχνίδι οι «μελανόλευκοι» θέλησαν να απλοποιήσουν τα πράγματα για τους γηπεδούχους και να δυσκολέψουν κατά πολύ το δικό τους στόχο. Μόλις στο 7ο λεπτό και σε μία ανύποπτη φάση ο Κοτσόκολος έκανε λάθος γύρισμα της μπάλας δίνοντάς την, στον Μικελάτο ο οποίος με πλασέ από τη μεγάλη περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους. Με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου οι «πράσινοι» της Ηλείας είχαν μία ακόμη ευκαιρία με τον σκόρερ τους, όμως το σουτ του Μικελάτου από το ύψος της μεγάλης περιοχής απέκρουσε ο Κοντογεώργος.

ΠΗΡΕ ΤΑ ΗΝΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ…
Μετά το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού, οι «μελανόλευκοι» έδειξαν να συνέρχονται από το σοκ του γκολ που δέχτηκαν και αποφάσισαν να παίξουν μπάλα. Απόκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, έδειξαν μαχητικότητα και το κίνητρο της επιβίωσης που έκανε τη διαφορά από τους γηπεδούχους. Ωστόσο αν και έφτασαν τρεις φορές κοντά στην ισοφάριση, δεν μπόρεσαν να την πετύχουν. Στο 20ο λεπτό μετά από κόρνερ του Γραμματίκα και πρώτη απόπειρα σουτ του Τορεζάνι που κόντραρε στους αμυντικούς, Φουρτάδο και Κοτυσόκολος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσαν να στείλουν τα μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΒ. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό μετά από σέντρα του Γραμματίκα και κεφαλιά του Τορεζάνι η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δημόπουλου, ενώ στην εκπνοή το δυνατό και πολλά υποσχόμενο σουτ που επιχείρησε ο Κοτσόκολος από το ύψος της μεγάλης περιοχής κόντραρε στο σώμα του Φουρτάδο και κατέληξε άουτ.

ΥΠΕΡΟΧΗ ΧΩΡΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ…
Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τη μόνη διαφορά ότι μέχρι τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική στην αντίπαλη εστία και κυρίως ο Παναιγιάλειος ο οποίος συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Έτσι το μόνο που είναι άξιο αναφοράς -σε αυτό το διάστημα- είναι οι αλλαγές που έκαναν οι δύο προπονητές για να βοηθήσουν την ομάδα τους.

«ΧΙΤΣΚΟΚΙΚΟ» ΦΙΝΑΛΕ ΚΑΙ ΗΤΤΑ…
Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, όμως, ήταν από αυτά που σίγουρα προσφέρουν συγκινήσεις και …εμφράγματα. Στο 88ο λεπτό ο Παναιγιάλειος βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Τορεζάνι να βγάζει παράλληλη συρτή σέντρα και τον Πανάρετο με κοντινό πλασέ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς όδευε προς ισόπαλο τελικό αποτέλεσμα ή κάποια έκπληξη από τους φιλοξενούμενους, ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα του Βλάχου (91′) στον φορ των γηπεδούχων -Γούρμο- υποχρέωσε το διαιτητή να σφυρίξει δικαιολογημένα την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μικελάτος (92′), πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα (2-1), το οποίο όμως σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού. Έτσι η λήξη του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟ Βάρδας ανακουφισμένο από το τελικό αποτέλεσμα, αφού πήρε ένα «τρίποντο» το οποίο δεν άξιζε και τον Παναιγιάλειο να βλέπει να είναι περισσότερο από ποτέ ορατός ο δεύτερος κατά σειρά υποβιβασμός του.

ΠΑΟ Βάρδας Δημόπουλος, Λιόσης, Ζέλιος (92′ Θεοφιλόπουλος), Περ. Πολίτης (92′ Ξύδης), Σιδέρης, Αγουρίδης, Γ. Πολίτης, Ντόμας (84′ Παπαλάμπρος), Αθ. Νικολόπουλος (67′ Ντάζος), Μικελάτος, Γούρμος.
Παναιγιάλειος: Κοντογεώργος, Γραμματίκας, Μαλισιόβας, Τζανουλίνος, Βλάχος, Λούγκος (73′ Παπασπηλιόπουλος), Τορεζάνι, Κοτσόκολος (60′ Κούντικ), Φουρτάδο, Σκαρτσίλας (79′ Μπακατσέλος), Πανάρετος.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης