Με το …συνηθισμένο σκορ και συνάμα «φτωχό» σε συγκομιδή ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις, για την νέα χρονιά, ο Παναιγιάλειος. Η Αιγιώτικη ομάδα -στο τελευταίο παιχνίδι του α’ γύρου- παραχώρησε μία ακόμη εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο τον Παλληνιακό, παρότι προηγήθηκε δύο φορές, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει και πάλι να… αποχωριστεί την επικίνδυνη ζώνη προβληματίζοντας ακόμη περισσότερο για το μέλλον του στην κατηγορία. Έτσι μετά από ένα ολόκληρο γύρο ο Παναιγιάλειος βρίσκεται σε θέση υποβιβασμού (9ος), έχοντας μόλις δύο νίκες, επτά ισοπαλίες και τρεις ήττες. Ένας κακός απολογισμός, ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν σου δίνει το περιθώριο αισιοδοξίας για το μέλλον του στην κατηγορία, εάν δεν  αλλάξουν πολλά πράγματα και κυρίως στο ρόστερ της ομάδας το οποίο αποδεδειγμένα πλέον δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις παραμονής της κατηγορίας. Αντίθετα ο Παλληνιακός, χωρίς να πείσει για την τρίτη θέση που συνεχίζει να κατέχει στο βαθμολογικό πίνακα, κατάφερε να περάσει αλώβητος από το Αίγιο πιστοποιώντας κι αυτός τη χαμηλή δυναμική του φετινού Παναιγιάλειου.

Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ…
Η αλλαγή προπονητή από μόνη της δεν αρκεί για να μπορέσει ο Παναιγιάλειος να αντιστρέψει τη …μοίρα του. Ο Χρήστος Καραπίτσος μπορεί να ήρθε σε μία δύσκολη περίοδο στον Αιγιώτικο σύλλογο, πρόθυμος να τον βοηθήσει να βγει από το τέλμα που έχει βρεθεί, όμως μόνος του δεν μπορεί να κάνει «θαύματα». Το ρόστερ που έχει στη διάθεσή του -όπως και ο προηγούμενος προπονητής- έχει χάσει το …στοίχημα της δημιουργίας μίας νέας ταλαντούχας ομάδας και πλέον επιβάλλεται να γίνουν τα απολύτως απαραίτητα για να μπορέσει ο Παναιγιάλειος να σώσει τη χρονιά. Και όταν λέμε να σώσει τη χρονιά, δεν εννοούμε τίποτε άλλο από το να τερματίσει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, ώστε να γλυτώσει τα χειρότερα. Είναι επιτακτική ανάγκη η διοίκηση να βρει τον τρόπο για να φέρει ποδοσφαιριστές που θα μπορέσουν να στηρίξουν το στόχο της σωτηρίας και να απομακρύνουν την απόλυτη …τραγωδία. Ποιος θα είναι αυτός ο τρόπος. Η διοίκηση οφείλει να τον βρει και να πράξει τα δέοντα…

ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ…
Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Παναιγιάλειος κατάφερε να έχει τον έλεγχο, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση στην αντίπαλη περιοχή. Ωστόσο στο 19ο λεπτό η Αιγιώτικη ομάδα κατάφερε να πάρει …κεφάλι στο σκορ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φουρτάδο, μετά την ανατροπή του Γραμματίκα από τον Ξαγοράρη. Μετά το γκολ, όμως, οι «μελανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού, δίνοντας τη δυνατότητα στον αντίπαλο να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να προσπαθεί να γίνει απειλητικός. Έτσι, αφού στο 31ο λεπτό το επικίνδυνο σουτ του Μπιτίλη έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μούζος, στο 38ο λεπτό η πίεση των φιλοξενούμενων προκάλεσε το εύκολο λάθος από τους «μελανόλευκους» αμυντικούς. Ο Ματσάδες έβγαλε μία ακίνδυνη σέντρα από δεξιά, οι αμυντικοί ολιγώρησαν και ο αμαρκάριστος Σάμιος με σουτ έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Μετά την ισοφάριση οι παίκτες του Χρήστου Καραπίτσου αφυπνίστηκαν και προσπάθησαν να βγουν και πάλι στην επίθεση, καταφέρνοντας το ποθητό στόχο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Τζανουλίνος (46′) με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας εκ νέου την πρωτοπορία του σκορ στον Παναιγιάλειο (2-1) κι αφού ένα λεπτό πριν ο Κούντικ είχε χάσει μοναδικό τετ α τετ για να χριστεί σκόρερ.

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ…
Στην επανάληψη είχαμε το γνωστό σκηνικό του φετινού Παναιγιάλειου. Να εμφανίζεται, δηλαδή, αγνώριστος και ανίκανος να διεκδικήσει ή έστω να υπερασπιστεί κάτι θετικό. Δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τίποτε αξιόλογο και παράλληλα δεν μπόρεσε να διαφυλάξει σωστά τα νώτα του. Τη δεδομένη αδυναμία του να κάνει τα απολύτως απαραίτητα, την αντιλήφθηκε η ομάδα της Παλλήνης που πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και κατάφερε στο 66ο λεπτό να φέρει και πάλι το ματς στα ίσα με δυνατό σουτ του Δημητρίου. Από κει και πέρα δεν δημιουργήθηκε τίποτε αξιόλογο με τον Παναιγιάλειο να προσπαθεί να παίξει κάτι σαν ποδόσφαιρο και τον Παλληνιακό να προσπαθεί να διεκδικήσει ακόμα και την νίκη.

Παναιγιάλειος: Μούζος, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος (69′ Μπακατσέλος), Λούγκος, Μέρο, Κοτσόκολος, Σκούτας (49′ Καλούδης), Τζανουλίνος, Φουρτάδο, Κούντικ, Τορεζάνι (76′ Μητρόπουλος).
Παλληνιακός: Αθανασόπουλος, Δημογιάννης, Βλάχος, Γκαμάλ, Κολοτούρος, Δημητρίου, Τρυφιάτης (63′ Μπαμίχας), Σάμιος, Ματσάδες (82′ Κυριόπουλος), Μπιτίλης (82′ Μερκούρης), Ξαγοράρης (91′ Κωστόπουλος).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης