«Πνίγηκε» ο Παναιγιάλειος «κολύμπησε» (0-2) ο Διαγόρας…

0
299

Την δεύτερη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε σήμερα ο Παναιγιάλειος, απέναντι στον Διαγόρα Ρόδου, στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου (14η αγωνιστική) για τον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Οι νησιώτες αποδείχτηκαν πιο ουσιαστικοί κι έφτασαν στην νίκη με σκορ 0-2, αφού εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντίπαλων αμυντικών αλλά και το λάθος του πρώτου βοηθού στο πρώτο τους γκολ που σημειώθηκε από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ. Σε αντίθεση με τους «μελανόλευκους» οι οποίοι αν και αγωνίστηκαν με όλα τα νέα τους μεταγραφικά αποκτήματα δεν μπόρεσαν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα κόντρα σ’ ένα από τα φαβορί του ομίλου για την κατάκτηση της ανόδου. Μετά το σημερινό αποτέλεσμα ο Διαγόρας παρέμεινε «ζωντανός» στο κυνήγι του πρωτοπόρου Ιάλυσου, ενώ ο Παναιγιάλειος παρέμεινε κάτω από την επικίνδυνη ζώνη…

«ΠΛΗΡΩΣΕ» ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ…
Μπορεί το σημερινό παιχνίδι να διεξήχθη σε πολύ δύσκολες γηπεδικές συνθήκες, λόγω της συνεχόμενης βροχόπτωσης, όμως η Αιγιώτικη ομάδα «πλήρωσε» και πάλι δικά της λάθη. Δύο αδράνειες των «μελανόλευκων» στο κέντρο της άμυνας τους, έδωσε τη δυνατότητα στον αντίπαλό της να πετύχει ισάριθμα γκολ και να πάρει ένα εύκολο σχετικά «τρίποντο». Βέβαια το… χεράκι του στην ήττα έβαλε και ο πρώτος βοηθός διαιτητή, ο οποίος δεν σημείωσε σε θέση οφσάιντ το σκόρερ του πρώτου τέρματος των νησιωτών. Αξιοσημείωτο είναι, πάντως, ότι ο Χρήστος Καραπίτσος χρησιμοποίησε και τα τέσσερα «χειμερινά» αποκτήματα, δείχνοντας έτσι εμπράκτως την άποψη που έχει για το ρόστερ που βρήκε στην Αιγιώτικη ομάδα.

ΣΤΟ Α’ ΜΕΡΟΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ ΤΟ ΣΚΟΡ…
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Διαγόρας ήταν αυτός που ξεκίνησε δυνατά προσπαθώντας να γίνει απειλητικός. Ωστόσο οι «μελανόλευκοι» έδειχναν να ελέγχουν την πίεση που τους ασκούσαν οι φιλοξενούμενοι και μάλιστα είχαν την πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού, όταν στο 16ο λεπτό το σουτ του Γραμματίκα πέρασε λίγο άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα (20′), όμως έγινε μία φάση η οποία ενδέχεται να καθόρισε και την εξέλιξη του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα ο Μπουρλάκης τροφοδοτήθηκε στην περιοχή του Παναιγιάλειου, σε εμφανή θέση οφσάιντ το οποίο δεν σημείωσε ο πρώτος βοηθός διαιτητή και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους νησιώτες, προκαλώντας παράλληλα και τα έντονα παράπονα των «μελανόλευκων» οι οποίοι δικαίως διαμαρτυρήθηκαν για την επικύρωση του τέρματος. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο 33ο λεπτό ένα λάθος των δύο στόπερ του Παναιγιάλειου, έδωσε τη δυνατότητα στον Χατζησάββα να εκμεταλλευτεί τη σέντρα του Γεωργίου και να βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης από τον Διαγόρα.

ΜΙΑ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΠΟΒΟΛΕΣ…
Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος προσπάθησε να γίνει απειλητικός για να μειώσει αρχικά το σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα κι από την άλλη ο Διαγόρας έκανε διαχείριση του σκορ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Αιγιώτικη ομάδα να δημιουργήσει κάποιες ακίνδυνες φάσεις στην αντίπαλη περιοχή, με πιο αξιόλογη αυτή στο 54ο λεπτό όπου ο Κοτσόκολος από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε με σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του και να βάλει και πάλι τον Παναιγιάλειο στο ματς. Από την άλλη πλευρά, ο Διαγόρας, που έδειξε ίσως τα καλύτερα στοιχεία από τις ομάδες που πρωταγωνιστούν, δεν κατάφερε να γίνει εκ νέου επικίνδυνος. Ετσι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο λόγω της κόκκινης κάρτας που αντίκρισαν οι Φουρτάδο και Ευαγγελιδάκης, για μεταξύ τους διαπληκτισμό.

Παναιγιάλειος: Μούζος, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος (38′ Μπακατσέλος), Ξένος, Χριστοδουλόπουλος (68′ Παπασπηλιόπουλος), Κοτσόκολος (75′ Μητρόπουλος), Τορεζάνι, Τζανουλίνος, Φουρτάδο, Κούντικ, Πανάρετος (46′ Σκούτας).
Διαγόρας Ρόδου: Τσάμης, Ευαγγελιδάκης, Παγώνης, Προβατίδης, Μπαξεβάνου (92′ Ζέλεφ), Καβαθάκης, Χατζησάββας (86′ Μεντί), Γλύνος (94′ Κυριαζής), Γεωργίου (83′ Γιώργου), Τσαγκάρης, Μπουρλάκης.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης