Μπορεί το παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο Αιγίου ανάμεσα σε δύο ιστορικές ομάδες -όπως ο Παναιγιάλειος και ο Πανηλειακός- να σε παρέπεμπε σε προηγούμενες πρόσφατες ή παλιότερες χρονιές όπου οι δύο ομάδες διέπρεπαν στις κατηγορίες που έπαιζαν, όμως η σημερινή εικόνα τους μόνο ανάλογες εντυπώσεις δεν άφησε. Κι αυτό διότι το σημερινό παιχνίδι ήταν και για τις ομάδες για γέλια και για κλάματα…

ΑΠΡΟΣΜΕΝΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ…
Η εξέλιξη του παιχνιδιού σίγουρα ήταν απρόσμενη και για τις δύο ομάδες, με το τελικό αποτέλεσμα (2-2) ωστόσο να αφήνει ανακουφισμένη την Αιγιώτικη ομάδα που κατάφερε να αποσοβήσει εντός έδρας ήττα στο… παρά τρία. Πρώτοι γέλασαν οι φιλοξενούμενοι που κατάφεραν, εκτός από τον έλεγχο του πρώτου μέρους, να έχουν και το απόλυτο στις δύο επιθετικές τους απόπειρες σε όλο το πρώτο 45λεπτο. Με αυτή τη συγκομιδή και με την εικόνα των «μελανόλευκων» -στο ίδιο διάστημα- να είναι απογοητευτική, κανείς δεν περίμενε το δεύτερο μέρος να κρύβει συγκινήσεις για τους γηπεδούχους και δυσάρεστες εκπλήξεις για τους φιλοξενούμενους. Μία απρόσμενη μείωση του σκορ, στα μέσα της επανάληψης, λειτούργησε ως …αφύπνιση για τους «μελανόλευκους» και τελικά κατάφεραν πριν την εκπνοή να φέρουν το ματς στα ίσα και να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας.

ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΘΕΣΗ…
Η εξέλιξη του παιχνιδιού και το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα μπορεί να έδωσε από ένα βαθμό στις δύο ομάδες, ωστόσο «ηττημένος» βαθμολογικά είναι ο Παναιγιάλειος. Η Αιγιώτικη ομάδα ουσιαστικά δεν κέρδισε τίποτα αφού παρέμεινε κάτω από τη ζώνη, δυσκολεύοντας έτσι ακόμη περισσότερο την επίτευξη του στόχου της παραμονής, ενώ από την άλλη πλευρά οι «ερυθρόλευκοι» διατηρήθηκαν στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας συμπληρώνοντας «καρέ» αήττητων παιχνιδιών.

ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ…
Το πρώτο ημίχρονο ήταν κυριολεκτικά ένας …εφιάλτης για τους «μελανόλευκους». Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν στο απόλυτο και την… μιάμιση ευκαιρία που δημιούργησαν σε όλο το πρώτο μέρος και να πετύχουν δύο γκολ, τα οποία δεδομένα τους έδιναν σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Συγκεκριμένα μετά από σέντρα του Σταθάτου, μόλις στο 7′, ο Μπαρμπαρούσης είχε τη δυνατότητα -αν και μαρκαρισμένος- να κοντρολάρει τη μπάλα με κεφαλιά και με κοντινό σουτ να ανοίξει το σκορ για τον Πανηλειακό. Και σαν μην έφτανε αυτό το «φθηνό» λάθος, λίγα λεπτά αργότερα, η Αιγιώτικη ομάδα κατάφερε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα αν και βρισκόταν στην επίθεση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κούντικ, οι «ερυθρόλευκοι» έδιωξαν τη μπάλα και με μία γρήγορη μετάβαση-αντεπίθεση βρέθηκαν στη «μελανόλευκη» περιοχή με τελικό αποδέκτη τον Μπαρμπαρούση (18′), ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να χριστεί για δεύτερη φορά σκόρερ. Αυτή η εξέλιξη σίγουρα ήταν απρόσμενη και για τις δύο ομάδες, ωστόσο έβαλε τον Παναιγιάλειο με την… πλάτη στον τοίχο και ουσιαστικά δυσκόλεψε στο μέγιστο βαθμό την αποστολή του, με αποτέλεσμα να είναι …ωσεί παρόν στο γήπεδο.

ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ …ΣΚΑΚΙΕΡΑ, ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΟΠΗ
Στην επανάληψη ο Χρήστος Παρασκευόπουλος και οι παίκτες του θέλησαν να διεκδικήσουν το απίθανο. Με αλλαγές συστημάτων και με τη βοήθεια της τύχης ή καλύτερα με το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, ξαναμπήκαν στο παιχνίδι βγάζοντας αυτοπεποίθηση και τελικά κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας, αν και μπορούσαν ακόμα και την νίκη. Ετσι, αφού προηγήθηκε στο 58′ η πρώτη τελική προσπάθεια των «μελανόλευκων» σε σουτ του Φουρτάδο που μπλόκαρε ο Καρακίτσος, «μπαίνοντας» στο τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού ήρθε το λάθος-«δώρο» του αντίπαλου τερματοφύλακα. Στο 71′ ο Λούγκος εκτέλεσε από τα 40 μέτρα περίπου φάουλ με τη μπάλα να παίρνει παράξενη τροχιά, να ξεγελάει τον Καρακίτσο και να καταλήγει στο δεξί «παραθυράκι» του, αναπτερώνοντας τις «μελανόλευκες» ελπίδες. Η μείωση του σκορ έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους και γέμισε άγχος τους φιλοξενούμενους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Παναιγιάλειος να γίνει πιο πιεστικός και να καταφέρει τελικά να ισοφαρίσει στο 87′ με κοντινό πλασέ του Καλούδη, μετά από σέντρα του Κούντικ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Παναιγιάλειος: Ντούνης, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος, Παπασπηλιόπουλος, Σούλης, Λούγκος, Μπακατσέλος (38′ Σκούτας), Τζανουλίνος, Φουρτάδο, Κούντικ, Σπυρόπουλος (59′ Καλούδης).
Πανηλειακός: Καρακίτσος, Καμβύσης, Σταθάτος, Κωνσταντακόπουλος, Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Πρέντι, Χατζηστάμου (61′ Π. Τσιγκρήλας), Μπαρμπαρούσης, Αντωνόπουλος (71′ Πλαστουργός), Νικολόπουλος.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης