Π.Γ.Σ.: Νέα ισοπαλία (1-1) εκτός με τον ουραγό Αστέρα Αμαλιάδας…

0
171

Ούτε και κόντρα στον ουραγό της βαθμολογίας, Αστέρα Αμαλιάδας, δεν μπόρεσε να πάρει τους βαθμούς της νίκης ο προβληματικός Παναιγιάλειος. Για μία ακόμη αγωνιστική η Αιγιώτικη ομάδα -έβδομη φορά στις οκτώ τελευταίες- καταφέρνει να πάρει μόνο το βαθμό της ισοπαλίας, συνεχίζοντας έτσι να αγνοεί τη «γεύση» της νίκης από την εντός έδρας επικράτησή της επί της Θύελλας Ραφήνας. Μάλιστα κι αυτή τη φορά οι «μελανόλευκοι» αν και κατάφεραν να ανοίξουν πρώτοι το σκορ, δεν μπόρεσαν και πάλι να κρατήσουν το «μηδέν» στην εστία τους. Ετσι, μόλις μία αγωνιστική πριν ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος αλλά και στην τελευταία αγωνιστική του τρέχοντος έτους -ακολουθεί διακοπή λόγω εορτών-, παραμένει στο γκρουπ του υποβιβασμού δημιουργώντας ένα κλίμα πλήρης αβεβαιότητας για τη συνέχεια…

ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ, ΑΠΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ…
Το παιχνίδι για πολλούς φάνταζε μία ιδανική περίπτωση για να μπορέσει ο Παναιγιάλειος να επιστρέψει στις επιτυχίες και ει δυνατόν να «ξεκολλήσει» από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίπαλός του ήταν ο ουραγός Αστέρας Αμαλιάδας, ο οποίος δεν έχει καταφέρει ακόμη να γευτεί τη χαρά της νίκης έχοντας μόνο δύο βαθμούς στο… σακούλι του από ισάριθμα ισόπαλα αποτελέσματα. Όμως κι αυτή τη φορά οι «μελανόλευκοι» κατάφεραν να κλωτσήσουν τη δυνατότητα που τους δινόταν για να πάρουν το πολυπόθητο «τρίποντο». Δείχνοντας δύο πρόσωπα, ένα σε κάθε ημίχρονο, έχασαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς από το πρώτο, ενώ στην επανάληψη όπου παρουσίασαν πολύ κακό αγωνιστικό πρόσωπο λίγο έλειψε να φύγουν ακόμη και ηττημένοι. Πλέον, μετά και το σημερινό αποτέλεσμα, τα πράγματα δυσκολεύουν περισσότερο κι αν οι διοικούντες δεν καταφέρουν να βρουν τον τρόπο για να ενισχυθεί ο σύλλογος διοικητικά και αγωνιστικά, τότε ρεαλιστικά το μέλλον του Παναιγιάλειου δείχνει να είναι δυσοίωνο.

ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ…
Στο πρώτο ημίχρονο η Αιγιώτικη ομάδα ήταν αυτή που έλεγχε το παιχνίδι και έδειχνε ικανή για να βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία της δημιουργήθηκε μόλις στο 12ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Κοτσόκολου η μπάλα πήρε μία παράξενη τροχιά χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή της οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διώξουν τη μπάλα εκτός περιοχής. Πέντε λεπτά αργότερα (17′) ο Κοτσόκολος βρέθηκε στη γωνία της μεγάλης περιοχής, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν κακό και κατέληξε άουτ. Ομως, με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, ο Παναιγιάλειος κατάφερε να πάρει αυτό που δικαιούταν σύμφωνα με την εικόνα του παιχνιδιού. Ο Φουρτάδο πάσαρε στον Κούντικ (30′) ο οποίος, με τεχνικό πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων ανοίγοντας το σκορ. Μάλιστα ο «μελανόλευκος» σκόρερ στο 37ο λεπτό μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς με δεύτερο προσωπικό γκολ, όταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά από κεφαλιά πάσα του Φουρτάδο, όμως το πλασέ που επιχείρησε στον εξελθόντα Χρήστου ήταν άστοχο. Και σαν μην έφτανε αυτό, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, στην τρίτη επίσκεψη των γηπεδούχων στην περιοχή του Ντούνη μέσω στημένης φάσης (κόρνερ), τρία λεπτά αργότερα (40′) ο Αστέρας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Μουρούτης εκτέλεσε κόρνερ και ο κεντρικός αμυντικός των γηπεδούχων Γεωργακόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιγιάλειου και τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ισόπαλες.

ΚΑΚΟΙ ΟΙ «ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΟΙ», ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ…
Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, ωστόσο αν κάποια ομάδα μπορούσε να πετύχει γκολ αυτή ήταν ο Αστέρας. Η ομάδα του Χρήστου Παρασκευόπουλου δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα και προσπαθούσε να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή ανορθόδοξα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο 45λεπτο έχει να επιδείξει ένα σουτ του Κυριακόπουλου (56′) και μία κεφαλιά του Φουρτάδο (72′) που μπλόκαρε εύκολα, αμφότερες, ο Χρήστου. Αντίθετα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν πιο κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρουν, χωρίς όμως τελικά να καταφέρουν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη. Στο 68′ το διαγώνιο σουτ του Σκόνδρα από τη γωνία της μεγάλης περιοχής κατέληξε άουτ, στο 77′ την κεφαλιά του Κ. Γιαννόπουλου απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Ντούνης, ενώ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού σε αντεπίθεση των γηπεδούχων το πλασέ του Μουρούτη μπλόκαρε δύσκολα ο «μελανόλευκος» τερματοφύλακας. Ετσι το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) μπορεί να μην ευνόησε καμία από τις δύο ομάδες, όμως αύξησε σίγουρα τον ήδη έντονο προβληματισμό για το μέλλον του Παναιγιάλειου στην κατηγορία.

Αστέρας Αμαλιάδας: Χρήστου, Σιούλας, Διον. Γιαννόπουλος, Σαρανταυγάς, Κυριάζος, Γεωργακόπουλος, Ζουλούμης (76′ Κροτσίδας), Σκόνδρας (70′ Ντάβαρης), Καραγιάννης (52′ Κ. Γιαννόπουλος), Καραγκούνης, Μουρούτης.
Παναιγιάλειος Ντούνης, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος, Σούλης, Παπασπηλιόπουλος, Λούγκος, Σκούτας (78′ Καλόφωνος), Κοτσόκολος, Φουρτάδο, Κούντικ, Καλούδης (64′ Μητρόπουλος).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης