Την ευκαιρία να πάρει τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς απώλεσε ο Παναιγιάλειος, στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανμοβριακό Ριόλου στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας. Η Αιγιώτικη ομάδα μπορεί να έφυγε από την Πάτρα με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στις αποσκευές της, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα της αφήνει και πικρία αφού σύμφωνα με την εξέλιξη του σκορ, έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Πάντως το τελικό αποτέλεσμα δεν ωφέλησε καμία από τις δύο ομάδες, καθώς παρέμειναν αμφότερες κάτω από την ζώνη υποβιβασμού αυξάνοντας περισσότερο τα βαθμό δυσκολίας για την επίτευξη του στόχου της απομάκρυνσης από την επικίνδυνη ζώνη.

ΑΝΑΜΙΚΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ…
Ο Παναιγιάλειος σήμερα, παρά τις δεδομένες αδυναμίες του αλλά και τις απουσίες του, κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα  ξεπερνώντας και τα σημαντικά εμπόδια που συνάντησε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα τα συναισθήματα να είναι ανάμικτα. Κι αυτό διότι παρότι βρίσκεσαι στο 12ο λεπτό με αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Δημήτρη Μούζου, καταφέρνεις στην εξέλιξη του αγώνα να διατηρήσεις αγωνιστικές ισορροπίες, προηγείσαι στο σκορ και τελικά δέχεσαι την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, τότε το σίγουρο είναι ότι δεν ξέρεις αν πρέπει να είσαι ικανοποιημένος ή πικραμένος από το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα. Ομως, βλέποντας με ηρεμία και αναλογική …αντικειμενικότητα το αποτέλεσμα οι «μελανόλευκοι» θα πρέπει να αισθάνονται κερδισμένοι σε αυτοπεποίθηση, εμπειρία και ελπίδα, διότι ακόμα και με αυτό τον τρόπο διαπίστωσαν ότι «οπλισμένοι» με τα κατάλληλα ψυχικά στηρίγματα μπορούν να πετύχουν πολλά περισσότερα από ότι έχουν κάνει μέχρι σήμερα, παρά τις δεδομένες αδυναμίες τους.

ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ…
Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το σημερινό παιχνίδι για την Αιγιώτικη ομάδα, αφού βρέθηκε στο 12ο λεπτό με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής. Συγκεκριμένα μετά από σέντρα του Γρ. Νιφορόπουλου στην πλάτη της άμυνας, Πύρρης προσπάθησε να πλασάρει τον εξελθόντα Μούζο ο οποίος ακούμπησε τη μπάλα με τα χέρια, αναγκάζοντας το διαιτητή να του δείξει σωστά την… άγουσα για τα αποδυτήρια. Αξίζει να σημειωθεί ότι στη συγκεκριμένη φάση ο Παναιγιάλειος διαμαρτύρεται δικαίως για ελεγχόμενη θέση οφσάιντ του ποδοσφαιριστή Πυρρή. Τρία λεπτά αργότερα, με τον νεαρό Παναγιωτόπουλο να παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια, ο Π. Νιφορόπουλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με τη μπάλα μα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, με τον Παναιγιάλειο βέβαια να καταφέρνει να μην επηρεάζεται από το αριθμητικό μειονέκτημα του. Ετσι άξιες αναφοράς είναι από μία φάση για κάθε ομάδα, με τον Γραμματικόπουλο (44′) -από πλευράς γηπεδούχων- να σουτάρει άστοχα άουτ με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής και από την άλλη τον Φουρτάδο (23′) να εκτελεί απευθείας φάουλ, με τον Καραμανλή να μπλοκάρει εύκολα.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ «ΧΤΥΠΗΣΕΙ» ΜΕ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΕΙΣ…
Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τον Παναιγιάλειο να αμύνεται σωστά και τους γηπεδούχους να έχουν ανούσια υπεροχή. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Παρασκευόπουλος πέρασε στο παιχνίδι τον Σκούτα ποντάροντας στην ταχύτητά του και προσδοκώντας να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Στο 70ο λεπτό ο Τζανουλίνος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τραγικό λάθος των γηπεδούχων, επιχειρώντας κακό σουτ εκτός περιοχής και τρία λεπτά αργότερα (73′) το σουτ του Γραμματικόπουλου μπλόκαρε εύκολα ο Παναγιωτόπουλος. Ετσι αφού οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία, λίγο αργότερα ήρθε η ανατροπή σκηνικού. Στο 75ο λεπτό ο Γραμματίκας έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Σκούτας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, αυξάνοντας τις όποιες ελπίδες υπήρχαν για την έκπληξη. Μετά το γκολ, οι «μελανόλευκοι», έχοντας και το αριθμητικό μειονέκτημα έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους και προσπάθησαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ. Ομως στην τελευταία ουσιαστικά επίθεση των γηπεδούχων, οι «μελανόλευκοι», δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν αποτελεσματικά και μετά από σέντρα του Π. Νιφορόπουλου και κεφαλιά του Πυρρή στο 94ο λεπτό διαμορφώθηκε το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1).

Πανμοβριακός Ριόλου: Καραμανλής, Κάτσενος (71′ Σουρανής), Λιάκος, Σπανός, Π. Νιφορόπουλος, Κοκκίνης, Γρ. Νιφορόπουλος, Παναγάκης (34′ Γραμματικόπουλος), Χριστόπουλος (46′ Καλογερόπουλος / 51′ λ.τ. Αγγελής), Αποστολόπουλος, Πυρρής.
Παναιγιάλειος: Μούζος, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος, Σούλης, Παπασπηλιόπουλος (77′ λ.τ. Μέρο), Λούγκος, Μητρόπουλος (39′ Μπακατσέλος), Τζανουλίνος, Φουρτάδο, Κούντικ (62′ Σκούτας), Σπυρόπουλος (12′ Παναγιωτόπουλος).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης