Ο στόχος της επιστροφής στις επιτυχίες, που είχε θέσει ο Παναιγιάλειος στο εντός έδρας Αχαϊκό ντέρμπι με τον Διαγόρα Βραχνεΐκων, παρέμεινε στόχος. Η Αιγιώτικη ομάδα για ένα ακόμη παιχνίδι και μάλιστα στο «σπίτι» της, δεν μπόρεσε να δείξει σημάδια αγωνιστικής ανάκαμψης και μοιραία παραχώρησε μία ακόμη ισοπαλία (1-1), η οποία μάλιστα δεν της επέστρεψε να απομακρυνθεί κι από την επικίνδυνη ζώνη.
Οι παίκτες του Χρήστου Παρασκευόπουλου για ένα ακόμη παιχνίδι δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ και γενικά δεν έδειξαν τα στοιχεία εκείνα που σε βοηθούν να διεκδικήσεις με αξιώσεις το «τρίποντο». Ετσι ο βαθμός κρίνεται ικανοποιητικός και άπαντες ευελπιστούν σε καλύτερες μέρες… Από την άλλη πλευρά, η Πατρινή ομάδα είχε πιο κλασσικές ευκαιρίες από τους γηπεδούχους χωρίς όμως να καταφέρει να τις εκμεταλλευτεί, κυρίως λόγω της καλής αντίδρασης του Μούζου ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία Ντούνη που αποχώρησε από το παιχνίδι με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαπεντάλεπτου.

ΕΝΑ ΓΚΟΛ ΚΙ ΕΝΑ ΔΟΚΑΡΙ…
Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό ποιοτικά, με τον Παναιγιάλειο να προσπαθεί να παίξει σωστά και τον Διαγόρα να πιέζει ψηλά και να μην επιτρέπει την εύκολη κυκλοφορία της μπάλας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν επικίνδυνες φάσεις, με εξαίρεση μία αντεπίθεση της πατρινής ομάδας. Στο 28ο λεπτό ο Τσιριγώτης βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή του Μούζου, το σουτ που επιχείρησε όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν «άσφαιρες» στα αποδυτήρια, ανέλαβε δράση ο συνήθης ύποπτος Εμίλιο Φουρτάδο. Ο «μελανόλευκος» επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διαγόρα, βάζοντας σε θέση «οδηγού» τον Παναιγιάλειο.

ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ…
Στην επανάληψη κι ενώ όλοι ανέμεναν ότι ο Παναιγιάλειος θα προσπαθούσε να κάνει μία σωστή διαχείριση του σκορ και να παίξει με αντεπιθέσεις, έγινε το ακριβώς αντίθετο. Ο Διαγόρας μπήκε δυνατά και με τη συμπλήρωση του πρώτου αγωνιστικού πεντάλεπτου, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα έχοντας μάλιστα προειδοποιήσει. Στο 49ο λεπτό ο Παπαδόπουλος βρέθηκε τετ α τετ με τον Μούζο που κατάφερε να αποκρούσει σε κόρνερ και στη συνέχεια της φάσης ο Γεωργαντόπουλος μπήκε ανενόχλητος στην «μελανόλευκη» περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας το σκορ. Στη συνέχεια ο Παναιγιάλειος προσπάθησε να γίνει και πάλι απειλητικός, όμως παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Φουρτάδο δεν τα κατάφερε. Στο 53ο λεπτό σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φουρτάδο απέκρουσε ο Μπαμπούνης, στο 63ο λεπτό σε σέντρα του Φουρτάδο και κεφαλιά του Κούντικ απέκρουσε ο αντίπαλος πορτιέρο και στο 68ο λεπτό το πλασέ που επιχείρησε από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ. Μάλιστα λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν λίγο πριν τη λήξη, όταν την επικίνδυνη κεφαλιά του Παπαδόπουλου (87′) απέκρουσε σωτήρια ο Μούζος.

Παναιγιάλειος: Ντούνης (15′ λ.τ. Μούζος), Γραμματίκας, Κυριακόπουλος, Μέρο, Παπασπηλιόπουλος, Λούγκος, Μπακατσέλος (65′ Δοξάκης), Μητρόπουλος (82′ Σκούτας), Τζανουλίνος, Κούντικ (78′ Καλόφωνος), Φουρτάδο.
Διαγόρας Βραχνεΐκων: Μπαμπούνης, Ρουγκάλας (73′ Δριμάλας), Γκέκα, Α. Τρίγκας, Λίπι, Ν. Τρίγκας, Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος (65′ Καλιτσουνάκης), Σταυρόπουλος (78′ Σχοινάς), Γεωργαντόπουλος, Τσιριγώτης.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης