Π.Γ.Σ.: Επιτυχής επανεκκίνηση με «τρίποντο» (1-4) στο Τραγανό

0
32

Το δικαίωμα της επανεκκίνησης και του βαθμολογικού …σεφτέ επιζητούσε ο Παναιγιάλειος -στο Τραγανό απέναντι στην τοπική Νίκη- και το πήρε με τον πιο επιβλητικό τρόπο. Το «συγκρότημα» του Χρήστου Παρασκευόπουλου κερδίζοντας με 4-1 εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, ανοίγοντας έτσι το δικό του …λογαριασμό τόσο σε βαθμολογική συγκομιδή, όσο και στην παραγωγικότητα του. Μετά τη σημερινή επιτυχία η Αιγιώτικη ομάδα αναρριχήθηκε αρκετές θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα και πλέον, χωρίς να «καταχραστεί» την εκτός έδρας επιτυχία, έχει τη δυνατότητα να κοιτάει να κοιτάει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον του στην Κατηγορία.

Η ΑΣΠΡΗ …ΒΟΥΛΑ ΗΤΑΝ «ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΗ»
Σε μία γενική εικόνα του παιχνιδιού και βάσει την αποδοτικότητα των δύο ομάδων, αυτή τη φορά η άσπρη …βούλα ήταν «μελανόλευκη». Στο ματς της πρεμιέρας ο Παναιγιάλειος είχε απολέσει πέναλτι, το οποίο θα του έδινε το δικαίωμα να διεκδικήσει κάτι θετικό στη Ρόδο κόντρα στον Διαγόρα. Στο σημερινό παιχνίδι, όμως, ήταν εύστοχος παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ και παράλληλα στο ίδιο διάστημα (α’ ημίχρονο) οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν άστοχοι από το ίδιο σημείο. Αυτή η εξέλιξη, όπως είναι φυσικό, αύξησε περισσότερο την ψυχολογία της Αιγιώτικης ομάδας και επηρέασε αρνητικά τους γηπεδούχους.
Ετσι στο πρώτο μέρος η ανωτερότητα των «μελανόλευκων» είχε ως αποτέλεσμα να τους δώσει τη δυνατότητα να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης. Στην επανάληψη έγινε σωστή διαχείριση του σκορ και παρότι κινήθηκαν σε μέτρια επίπεδα απόδοσης κατάφεραν να πετύχουν δύο ακόμη τέρματα, φτάνοντας έτσι σ’ ένα επιβλητικό «διπλό». Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι, αν και προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί δεν κατάφεραν να είναι ουσιαστικοί, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν μία βαριά εντός έδρας ήττα και να περιοριστούν στην επίτευξη του γκολ της τιμής…

ΠΗΡΕ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΑ …ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για την Αιγιώτικη ομάδα, αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο είχε καταφέρει να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Μετά από χέρι του Βατσή, ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών στέλνοντας τον Παναιγιάλειο στην άσπρη βούλα. Ο Φουρτάδο, αυτή τη φορά, δεν έκανε το ίδιο λάθος και με εύστοχη εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας την Μαύρη Θύελλα σε θέση …οδηγού. Ωστόσο, μετά από δεκαπέντε λεπτά, το σκηνικό αντιστράφηκε με τους γηπεδούχους να έχουν κερδίσει πέναλτι μετά από ανατροπή του Καλογερόπουλου από τον Ντούνη. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Βατσής στέλνοντας τη μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια μακριά από τη «μελανόλευκη» εστία, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα (26′) η Νίκη απώλεσε μία ακόμη ευκαιρία σε σουτ του Παπαχριστόπουλου εντός περιοχής, το οποίο και κατέληξε άουτ. Μετά την παροδική πίεση των γηπεδούχων, οι «μελανόλευκοι» ισορρόπησαν το ματς και μάλιστα κατάφεραν λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους να αυξήσουν το προβάδισμά τους (0-2). Στο 39′ ο Κούντικ σέντραρε και ο Φουρτάδο με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο γκολ του Παναιγιάλειου και προσωπικό του.

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΣΤΟΧΙΑΣ…
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί, με αρχικό στόχο να μειώσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Μετά από δύο αποτυχημένες απόπειρες του Δ. Κολοτούρου (55′) και Βατσή (58′) όπου τα σουτ που επιχείρησαν κατέληξαν άουτ χωρίς να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους, ήρθε η κατάλληλη …απάντηση από τους «μελανόλευκους». Με σωστή διαχείριση του παιχνιδιού, το συγκρότημα του Χρήστου Παρασκευόπουλου, κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη τρίτου γκολ με τον Μητρόπουλο να σκοράρει (62′) -εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του Λαμπρόπουλου- και να «σφραγίζει» ουσιαστικά την κατάκτηση της πρώτης του νίκης. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το γκολ της …τιμής με εύστοχο πέναλτι του Ακασού (70′) και τον Παναιγιάλειο να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην εκτός έδρας νίκη του με τον Σκούτα (88′) να σκοράρει με πλασέ μετά από ατομική προσπάθεια, σε μία αντεπίθεση της Αιγιώτικης ομάδας, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Νίκη Τραγανού: Λαμπρόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Ε. Κολοτούρος, Γαργαρώνης, Ακασού, Σκοζάι (60′ Παπαπέτρου), Βατσής, Δ. Κολοτούρος, Καλογερόπουλος (46′ Ν. Κολοτούρος), Παπαχριστόπουλος.
Παναιγιάλειος: Ντούνης, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος, Δοξάκης, Σούλης (28′ λ.τ. Μέρο), Λούγκος, Μητρόπουλος (80′ Μάζης), Τζανουλίνος, Φουρτάδο, Κούντικ (71′ Σκούτας), Καλούδης (58′ Μπακατσέλος).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης