Π.Γ.Σ.: Δεν …λύγισε από την ταλαιπωρία και πήρε βαθμό (0-0) στην Κρεμαστή

0
49

Οι σημαντικές απουσίες, η ταλαιπωρία του ταξιδιού αλλά και οι αναγκαστικές αλλαγές που ήταν αποτέλεσμα του πολύωρου ταξιδιού, τελικά, δεν ήταν αρκετές για να «λυγίσουν» τον Παναιγιάλειο στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Φοίβο Κρεμαστής, για την 5η αγωνιστική του 6ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η Αιγιώτικη ομάδα στη δεύτερη έξοδο της στη Ρόδο πήρε θετικό αποτέλεσμα βάσει των προϋποθέσεων, αφού αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς γκολ (0-0), αν και βάσει των ευκαιριών που είχε θα μπορούσε να είχε πάρει δύο ακόμα βαθμούς…

ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ «ΚΕΡΔΙΣΕΙ» ΚΑΙ ΤΟΝ …ΒΟΗΘΟ
Η σημερινή εκτός έδρας αποστολή του Παναιγιάλειου, ήταν κόντρα σε μία ομάδα που δεν διακρίνεται για τη δυναμική της, είχε αξιολογηθεί ως δύσκολη για πολλούς λόγους και στην πορεία μάλιστα έγινε ακόμη πιο δύσκολη. Ξεπερνώντας τις σημαντικές απουσίες λόγω τραυματισμών και τιμωρίας, οι «μελανόλευκοι» άφησαν στην …άκρη τη δεδομένη ταλαιπωρία από το πολύωρο ακτοπλοϊκό ταξίδι και παρότι στην εξέλιξη του παιχνιδιού είχαν δύο ακόμα απώλειες, έδειξαν την πρέπουσα σοβαρότητα κι αν τους άφηνε η διαιτησία και συγκεκριμένα ο ένας εκ των βοηθών θα μπορούσαν να είχαν κατακτήσει ακόμα και την νίκη. Συγκεκριμένα ο βοηθός «χτύπησε» δύο φορές σε διάστημα λίγων λεπτών. Πρώτα ακύρωσε γκολ του Καλούδη (85′) με ανύπαρκτο οφσάιντ, ενώ στις καθυστερήσεις σταμάτησε με τον ίδιο τρόπο «υποσχόμενη» αντεπίθεση των «μελανόλευκων» με τον Καλόφωνο, όπου θα μπορούσαν να πετύχουν το γκολ της νίκης. Ωστόσο ακόμα και έτσι, ο Παναιγιάλειος και οι φίλαθλοί του, θα πρέπει να αισθάνονται δικαιωμένοι από την προσπάθεια των παικτών, παρά την πικρία που άφησε σ’ ένα ακόμη παιχνίδι η αντιμετώπιση που έτυχε η Αιγιώτικη ομάδα από τη διαιτησία.

ΔΥΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ
Ο λόγος που οι ομάδες σε μακρινά παιχνίδια, όπου απαιτείται πολύωρο και κουραστικό ταξίδι, προγραμματίζουν την προηγούμενη ημέρα διανυκτέρευση κοντά στον τόπο διεξαγωγής του αγώνα, επιβεβαιώθηκε με αρνητικό τρόπο στο σημερινό παιχνίδι. Μετά από 16 ώρες ακτοπλοϊκού ταξιδιού και δυνατότητα ολιγόωρης ξεκούρασης, ο Παναιγιάλειος παρουσιάστηκε στο παιχνίδι φανερά επηρεασμένος και παράλληλα «πληγώθηκε» ακόμα περισσότερο κατά τη διάρκειά του, λόγω της δεδομένης ταλαιπωρίας. Κι αυτό διότι μόλις στο 8ο λεπτό λόγω θλάσης ο Κούντικ αποχώρησε από το παιχνίδι, ενώ το ίδιο έγινε και στο 45ο με τον νεαρό Μέρο.

ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ…
Το πρώτο μέρος δεν έχει να επιδείξει κάτι το εξαιρετικό με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού χωρίς όμως να είναι επικίνδυνοι και τους «μελανόλευκους» να προσπαθούν να προσαρμοστούν, έχοντας μάλιστα και την καλύτερη ευκαιρία για να σκοράρουν. Στο 40ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Μητρόπουλου, ο Φουρτάδο πήρε την κεφαλιά με τον Τζανουλίνο να μπαίνει στην πορεία της μπάλας χωρίς όμως να καταφέρει με προβολή να κερδίσει τον Μιχαλάκη.

ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τη διαφορά ότι οι δύο αντίπαλοι είχαν από μία καλή ευκαιρία για να σκοράρουν στο πρώτο ημίωρο. Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού (58′) ο Παναιγιάλειος έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Μητρόπουλος εκτέλεσε φάουλ με το Δοξάκη να κάνει την προβολή και το Μιχαλάκη να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι, στη μοναδική επικίνδυνη φάση που δημιούργησαν σε όλο το παιχνίδι, στο 69′ λίγο έλειψε να πάρουν …κεφάλι στο σκορ όταν ο Γκίνης πλάσαρε, ο Ντούνης απέκρουσε προσωρινά, ο Τζελάι στη συνέχεια γύρισε τη μπάλα στη μικρή περιοχή, εκεί όμως δε βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του για να την σπρώξει στα «μελανόλευκα» δίχτυα.

ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΣΤΗ «ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ»
Με εξαίρεση το παιχνίδι της πρεμιέρας, όπου ο Παναιγιάλειος αναγνώρισε την πολύ καλή παρουσία της διαιτησίας, στα υπόλοιπα παιχνίδια -ανεξαρτήτου θετικού ή αρνητικού αποτελέσματος- η Αιγιώτικη ομάδα αποτέλεσε «θύμα» της ανικανότητας εμφανών ή… αφανών πρωταγωνιστών. Μάλιστα και σήμερα στη Ρόδο η διαιτησία του στέρησε το δικαίωμα της νίκης και τη δυνατότητα να διατηρήσει το νικηφόρο σερί μαζί με το αήττητο. Στο 85ο λεπτό ο Καλούδης έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κοτσόκολου και πάσα του Φουρτάδο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως λανθασμένα ακυρώνεται ως οφσάιντ, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μία «υποσχόμενη» αντεπίθεση για γκολ με τον Καλόφωνο, σταμάτησε με νέα λάθος υπόδειξη οφσάιντ.

Φοίβος Κρεμαστής: Μιχαλάκης, Κουδούνης (76′ Πεταυράκης), Παπασταμάτης, Τερζίου, Γαργάλης, Μπάρδης (68′ Γκίνης), Τζελάι (85′ Ταφάνι), Παϊζάνο, Αρφαράς, Χατζησάββας, Πατσίλης.
Παναιγιάλειος: Ντούνης, Κυριακόπουλος, Δοξάκης, Φουρτάδο, Κοτσόκολος, Κούντικ (8′ λ.τ. Μητρόπουλος / 91′ Καλόφωνος), Τζανουλίνος, Λούγκος, Γραμματίκας, Μέρο (45′ λ.τ. Παπασπηλιόπουλος), Σκούτας (75′ Καλούδης).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης
Φωτό: news12.gr