Π.Γ.Σ.: Αγχωτικό το πρώτο εντός έδρας «τρίποντο» (2-1 τη Θύελλα Ραφήνας)

0
35

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε ο Παναιγιάλειος στο πρώτο φετινό νικηφόρο (2-1) εντός έδρας παιχνίδι, απέναντι στη Θύελλα Ραφήνας. Οι «μελανόλευκοι» παρότι είχαν καταφέρει να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενοι με δύο γκολ, στην επανάληψη παρουσίασαν πολύ μέτριο πρόσωπο δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν και να ελπίζουν σε κάτι θετικό. Ωστόσο το σφύριγμα της λήξης από τον «ακατάλληλο» για την κατηγορία διαιτητή Π. Κακριδή (Κορινθίας), βρήκε τον Παναιγιάλειο νικητή και με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Μπακατσέλου. Ετσι η Αιγιώτικη ομάδα, έστω και αγχωμένα, κατάφερε να «κλείσει» με τον ιδανικότερο τρόπο μία τριάδα αγώνων σε διάστημα οκτώ ημερών -για πρωτάθλημα και κύπελλο- έχοντας πάρει ισάριθμες νίκες και παράλληλα έχοντας κερδίσει σε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

ΜΕ ΤΑΣΕΙΣ …ΑΥΤΟΧΕΙΡΙΑΣ
Το σημερινό παιχνίδι είχε δύο διαφορετικά ημίχρονα και για τις δύο ομάδες. Στο πρώτο μέρος φάσεις δημιουργήθηκαν και στις δύο περιοχές, όμως ο Παναιγιάλειος ήταν αυτός που αποδείχθηκε πιο ουσιαστικός και κατάφερε να προηγηθεί χάρις τα γκολ των Σκούτα (38′) και Φουρτάδο (44′), βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου «τρίποντου» στην έδρα του. Στην επανάληψη, όμως το σκηνικό αντιστράφηκε, με την ομάδα της Ραφήνας να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Παναιγιάλειο να προσπαθεί να την κρατήσει μακριά από την περιοχή του. Και σε αυτό συνετέλεσε το γεγονός ότι οι «μελανόλευκοι» έδειξαν τάσεις …αυτοχειρίας, στην προσπάθειά τους να δώσουν χώρο στον αντίπαλο και να παίξουν με αντεπιθέσεις, όπως επίσης και κάποιες λανθασμένες κινήσεις από τον πάγκο τόσο σε πρόσωπα όσο και χρονικά. Αυτό είχε ως συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν με τον Ζέκιο (59′) και να προσπαθούν μέχρι το τέλος να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ετσι ο Παναιγιάλειος κρατώντας μόνο τους τρεις βαθμούς καλείται να βελτιωθεί στη συνέχεια, για να μπορέσει να αποφύγει παρόμοιες επικίνδυνες καταστάσεις.

«ΧΤΥΠΗΣΕ» ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΠΤΑ
Από τα αποδυτήρια προσπάθησε να σκοράρει ο Παναιγιάλειος, όταν στο 2ο λεπτό μετά από σέντρα του Σκούτα και κεφαλιά του Φουρτάδο, ο Πάντος έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και στο 17ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ όταν μετά ασταθή απόκρουση του Ντούνη, ο Ζέκιο σούταρε απελπιστικά άουτ. Λίγο πριν το ημίωρο (28′) ο Φουρτάδο βρέθηκε σε πλάγια θέση βολής όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό, με τον Πάντο να αποκρούει ενστικτωδώς. Δέκα λεπτά αργότερα (38′) όμως, η πίεση του Παναιγιάλειου απέδωσε καρπούς όταν μετά από σέντρα του Γραμματίκα και πλασέ του Σκούτα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με τον Λούγκο που βρέθηκε στην πορεία της να κάνει έξυπνη προσποίηση ξεγελώντας τους αντιπάλους. Μάλιστα πριν ακόμα κοπάσουν τα πανηγύρια των «μελανόλευκων», ο Φουρτάδο δήλωσε παρόν όταν με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (44′), αφού εκμεταλλεύτηκε αδράνεια των αντίπαλων αμυντικών μετά από σέντρα φάουλ του Μητρόπουλου. Και ενώ όλα έδειχναν ιδανικά για τους «μελανόλευκους», στα φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι έστειλαν σαφή μήνυμα ότι δεν πρόκειται να τα παρατήσουν. Στο 45′ το δυνατό σουτ του Λ. Παπαδόπουλου μπλόκαρε ο Ντούνης και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο «μελανόλευκος» πορτιέρο με δύο σωτήριες αποκρούσεις, σταμάτησε ισάριθμα σουτ του Μαργέτη.

ΕΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΗ …ΦΩΤΙΑ
Το μήνυμα που έστειλαν οι φιλοξενούμενοι για τις προθέσεις τους στο φινάλε του πρώτου μέρους, οι «μελανόλευκοι» δεν το έλαβαν σωστά και έτσι στο δεύτερο μέρος έπαιξαν με τη …φωτιά, χωρίς όμως τελικά να …καούν. Ο Παναιγιάλειος έδωσε χώρο στον αντίπαλο με σκοπό να παίξει με αντεπιθέσεις κι από την άλλη η Θύελλα ξεκίνησε δυνατά στοχεύοντας να μειώσει γρήγορα το σκορ, όπερ και εγένετο στο 59ο λεπτό όταν το σουτ του Ζέκιο εκτός περιοχής κατέληξε στα δίχτυα του Ντούνη κι αφού πρώτα η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Από εκεί και μετά το άγχος έκανε την εμφάνισή του και οι κακές επιλογές διαδέχονταν η μία την άλλη για την Αιγιώτικη ομάδα που ήταν ακίνδυνη επιθετικά. Σ’ αυτό συνετέλεσε και το γεγονός ότι οι διορθωτικές κινήσεις που έκανε ο Χρήστος Παρασκευόπουλος τόσο χρονικά όσο και στα πρόσωπα που αντικαταστάθηκαν ή μπήκαν στο παιχνίδι, δεν πρόσφεραν το αναμενόμενο και δεν βελτίωσαν το αγωνιστικό πρόσωπο του Παναιγιάλειου. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, με εξαίρεση μία κεφαλιά του Σωτηριάδη (68′) όπου η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντούνη. Αξίζει να σημειωθεί, μάλιστα, ότι ο Παναιγιάλειος ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μπακατσέλου (88′) με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παναιγιάλειος: Ντούνης, Γραμματίκας (54′ Μπακατσέλος), Κυριακόπουλος, Δοξάκης, Μέρο, Λούγκος, Μητρόπουλος (73′ Κοτσόκολος), Τζανουλίνος, Φουρτάδο, Κούντικ (54′ Καλούδης), Σκούτας (84′ Παπασπηλιόπουλος).
Θύελλα Ραφήνας: Πάντος, Φύτρος, Λ. Παπαδόπουλος, Σουλτανίδης, Σωτηριάδης, Ντόσκας, Μαργέτης (69′ Χ. Μπουντάκης), Αράπης (46′ Β. Παπαδόπουλος), Κ. Μπουντάκης (60′ Μαραθιανός), Δημητρίου, Ζέκιο.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης