Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Αχαγιά ‘82-Κεραυνός Αιγίου 91-64

0
21

Με το …αριστερό ξεκίνησε τις φετινές επίσημες υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας ο Κεραυνός Αιγίου, καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 91-64 από την ανώτερη αγωνιστικά Αχαγιά ’82. Είναι άλλωστε δεδομένο ότι οι δύο ομάδες έχουν αντίθετους στόχους για τη σεζόν που άνοιξε και η διαφορά δυναμικότητας είναι τεράστια.
Στο αγωνιστικό μέρος το παιχνίδι δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, αφού η Αχαγιά ’82 ήταν το «αφεντικό» και ο Κεραυνός φάνηκε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο και το τελευταίο δεκάλεπτο (με επιμέρους σκορ 26-18 και 9-22). Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν ήδη στους 28 πόντους (59-31), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου εκτινάχθηκε στο +40 (82-42) για την Αχαγιά ’82 που χαλάρωσε στο τέλος κι έτσι το τελικό σκορ έκλεισε σε 91-64.
Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Μακρής της Αχαγιάς ’82 με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Ανδρέας Οικονομόπουλος (επίσης της Αχαγιάς ‘82) με 18 πόντους και ο Γιώργος Μούκας (του Κεραυνού Αιγίου) με 17 πόντους. Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κύριοι Λεκατσάς και Καββαδάς που δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα ως προς την διαχείριση.

Δεκάλεπτα: 26-18, 59-31 (ημ.), 82-42, 91-64.
Αχαγιά ’82: (Χρ. Σαράντης): Βουρνάς 5, Τσομάνι 2, Κωνσταντινόπουλος 3 (1), Νικολάου 12 (1), Ταρνάρης 3 (1), Οικονομόπουλος 18 (1), Κάλλης 6 (2), Τσάμης 14 (1), Λυμπέρης 9 (3), Μακρής 19, Αναστασόπουλος, Σέρμπος.
Κεραυνός Αιγίου: (Αθ. Λιόνας), Μπιτσάκος, Δημόπουλος, Ράπτης, Μπεκρής 8 (1), Σταθακόπουλος 6, Αγγελόπουλος 8 (1), Λυμπερέας 11, Τζελέπης 3 (1), Κουκουλομμάτης 11 (2), Μούκας 17.