Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Ακράτα-Εσπερος Α.Ο.Π.Α. 86-61

0
22

Με νίκη και μάλιστα συνδυαζόμενη με πολύ καλή εμφάνιση ξεκίνησε το φετινό της …ταξίδι στη Γ’ Εθνική Μπάσκετ η Ακράτα, η οποία επικράτησε στην έδρα της με σκορ 86-61 του νεανικού Εσπερου Α.Ο.Π.Α. μπροστά σε 400 περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν στο «Κωνσταντίνος Σπηλιωτόπουλος».
Η ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας, που και φέτος έχει θέσει πρωταγωνιστικούς στόχους, με πειστική εμφάνιση δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα και να μπει με το …δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Μάλιστα, αξιοσημείωτο είναι και το γεγονός ότι η Ακράτα είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, γεγονός που αποτελεί ρεκόρ για την ομάδα στην πορεία της στη Γ’ Εθνική.
Αγωνιστικά, οι Ακρατινοί είχαν εξ αρχής τον έλεγχο απέναντι σ’ έναν Εσπερο που -μπορεί να είναι πιο αποδυναμωμένος από πέρυσι- φάνηκε να «φοβήθηκε» περισσότερο το παιχνίδι, κάνοντας συνολικά και 19 λάθη. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Ακράτα στο +13 (28-15) και έκτοτε η διαφορά είχε σταθερά ανοδικές τάσεις. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 47-33 και ήταν εμφανές ότι η Ακράτα όδευε στην κατάκτηση της νίκης.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ακράτα συνέχισε τον καλό ρυθμό, παρά τις αλλαγές προσώπων, φθάνοντας στο +26 (69-43) με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Κι έτσι η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να καταγράφεται σε 86-61.
Από τους νικητές πρώτοι σκόρερ ήταν οι Θανάσης Αμβράζης και Θεοδόσης Γκόβας που σημείωσαν από 15 πόντους, ενώ από την Πατρινούς ξεχώρισαν στο σκοράρισμα οι Φίλιππος Φραντζής με 17 πόντους και Φίλιππος Ροκανάς με 13.
Τέλος, σημειώνεται πως διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κύριοι Πλιάκας και Φασόλης, για τους οποίους οι Ακρατινοί είχαν παράπονα κατά τη διάρκεια του ματς για τη διαχείρισή τους. Μάλιστα, στο 35’ οι έντονες διαμαρτυρίες του προπονητή Γιώργου Σκαραφίγκα είχαν σαν συνέπεια την αποβολή του από τον πάγκο και για το υπόλοιπο του χρόνου την καθοδήγηση είχε ο Νίκος Ζίζηλας.

Δεκάλεπτα: 28-15, 47-33 (ημ.), 69-43, 86-61.
Ακράτα: (Γ. Σκαραφίγκας), Μαλλής, Σίνης 13, Τσιακμάς 6, Ονάσογλου 13 (2), Λάφης, Αμβράζης 15, Θανόπουλος, Πολύδερας, Γκιζόγιαννης 12, Γκόβας 15 (1), Γιοβάς, Βεσκούκης 12 (1).
Εσπερος Α.Ο.Π.Α.: (Σπ. Δεράος), Γιαλελής 5 (1), Φραντζής 17 (3), Βεργανελάκης 2, Ζαφείρης 5 (1), Ροκανάς 13 (2), Σερέτης, Μπαρδάκας 7, Καλογιάννης, Κατσαβόπουλος, Δούρος 2, Βύρλας 10.