Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας: Νέα φιλική νίκη, 1-0 τον Αετό Πατρών

0
23

Ενα ακόμα δυνατό φιλικό «τεστ» απέναντι σε ομάδα Α’ Κατηγορίας, τον Αετό Πατρών, έδωσε το απόγευμα του Σαββάτου (1/9) η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας επικρατώντας με σκορ 1-0. Το «σύνολο» του Φώτη Φοή όσο περνάει ο καιρός δείχνει αγωνιστική ομοιογένεια και ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα υπάρχει πρόοδος. Μάλιστα, στο προχθεσινό φιλικό η ομάδα της Δυτικής Αιγιάλειας ήταν καλύτερη στο β’ ημίχρονο, όπου επιτεύχθηκε και το μοναδικό γκολ, βγάζοντας ενέργεια και πάθος.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Αετός Πατρών είχε τις φάσεις, όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Μπούνιας με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε το «μηδέν» και στην επανάληψη η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας με το …καλημέρα έδειξε πιο ορεξάτη. Στο 48’ σε ανεπτυγμένη επίθεση από τα δεξιά, ο Τέρπος με ωραία κάθετη μπαλιά βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Τσέντζο, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα σκοράροντας μάλιστα για τρίτο συνεχόμενο φιλικό. Από εκεί και πέρα, υπήρξαν κι άλλες φάσεις για την επίτευξη τέρματος, με κορυφαία το τετ α τετ του Παπαδημητρακόπουλου στο 79’, όμως δεν ήσαν αποτελεσματικές.
Αντίθετα, ο Αετός Πατρών παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο δεύτερο ημίχρονο, με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο όπου είχε την κατοχή και προσπάθησε να φανεί απειλητικός.

Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας: Μπούνιας, Νγκελα, Χαραλάμπους (71’ Ρουμελιώτης), Ασημακόπουλος, Γεωργακόπουλος, Μαυρομμάτης, Παπαδημητρακόπουλος (85’ Ζαρκάδας), Ψυχογιάννης, Τσέντζος, Τριανταφύλλου (85’ Παντελόπουλος), Τέρπος (71’ Χριστόπουλος).