Φιλικό: Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας-Θύελλα Αιγίου 4-2

0
37

Σ’ ένα όμορφο -κατά διαστήματα- φιλικό παιχνίδι, με αρκετές φάσεις και γκολ που διεξήχθη στο γήπεδο της Ζήριας την Τετάρτη, η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας επικράτησε με 4-2 της Θύελλας Αιγίου.
Οι προπονητές των δύο ομάδων της Αιγιάλειας είχαν την ευκαιρία να «τεστάρουν» διαφορετικά σχήματα με αλλαγές προσώπων στις θέσεις και σίγουρα βγήκαν κάποια συμπεράσματα.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήσαν πιο κινητικοί και είχαν τον έλεγχο το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 3-0. Στο 15’ ο Χρήστος Τσέντζος με κοντινό πλασέ μετά από …ριμπάουντ σε απόκρουση του Ψυχράμη στο σουτ Νγκελα «έγραψε» το 1-0 (φωτό). Στο 30’ από βολέ του γκολκίπερ Βαρελά και αδράνεια των αμυντικών της Θύελλας, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και ο Στέφανος Τριανταφύλλου με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των «μελανόλευκων», ενώ στο 37’ και πάλι ο Χρήστος Τσέντζος -αυτή τη φορά με σουτ στη κίνηση μετά από μπαλιά του Μαυρομμάτη- ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.
Στην επανάληψη, το σκηνικό άλλαξε και η ομάδα του Κυριάκου Αθανασίου …πατούσε εμφανώς καλύτερα. Στο 51’ ο Παναγιώτης Μητρόπουλος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 3-1, ενώ στο 77’ ο Νίκος Διαμαντόπουλος με πέναλτι (που κέρδισε ο Σπηλιωτόπουλος από ανατροπή του Βαρελά) έκανε το σκορ 3-2. Βέβαια, τονίζεται ότι ενδιάμεσα, η ομάδα του Φώτη Φοή είχε δύο δοκάρια σε προσπάθειες του Χρήστου Τσέντζου στο 49’ και στο 59’. Και ενώ η Θύελλα πίεζε για την ισοφάριση, στο 85’ από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα Ασημακόπουλου, ο Αγγελος Σημάτης που κυνήγησε την φάση με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 4-2 υπέρ της Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας.

Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας: Βαρελάς, Θοδωρής, Χαραλάμπους, Ψυχογιάννης, Γεωργακόπουλος, Μαυρομμάτης, Μπουλούμπασης, Τέρπος, Νγκελα, Τριανταφύλλου, Τσέντζος.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Ασημακόπουλος, Σημάτης, Θεοφανόπουλος, Κανάγιας, Α. Παρίσης, Ντολάνι, Ρουμελιώτης, Φιλιππάτος, Σαλάι, Ζαρκάδας, Παντελόπουλος.
Θύελλα Αιγίου: Ψυχράμης, Σκιαδάς, Γκοτσόπουλος, Πλατυκώστας, Μανέτας, Λιάτος, Αρβανίτης, Μάλλιος, Μ. Μητρόπουλος, Ασπρούκος, Κεφαλλονίτης.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Ασημακόπουλος, Σωτηρόπουλος, Σανδραβέλης, Π. Μητρόπουλος, Διαμαντόπουλος, Φιλιππάτος, Ραμπούζια, Σπηλιωτόπουλος, Μήτσης.

Ρεπορτάζ: Θύμιος Τεμπέλης