Μουντιάλ 2018: Η 3η αγωνιστική του 1ου Ομίλου

0
16

Στην Ουρουγουάη κατέληξε τελικά η πρώτη θέση, η οποία ήταν και η μοναδική εκκρεμότητα του 1ου ομίλου. Από το πρώτο λεπτό η λατινοαμερικάνικη ομάδα πατούσε καλύτερα από την Ρωσία στον αγωνιστικό χώρο, έδειχνε σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με τους προηγούμενους δύο αγώνες και στο 23’ είχε ήδη «καθαρίσει», προηγούμενη με 2-0 χάρη σε ένα απευθείας χτύπημα φάουλ του Σουάρες και ένα αυτογκόλ του Τσερίσεφ. Η όποια ελπίδα της Ρωσίας για αντίδραση έσβησε ουσιαστικά στο 36΄ με την αποβολή του Σμολίνκοφ. Από εκεί και πέρα η «Σελέστε» ήλεγξε εύκολα το παιχνίδι και στο 90’ ο Καβάνι έγραψε το τελικό 3-0. Πλέον οι δύο ομάδες περιμένουν να δουν τις διασταυρώσεις με τον 2ο όμιλο, της Ισπανίας και της Πορτογαλίας για να ξεκινήσουν την προετοιμασία τους για τους «16».
Όσο για τον άλλο αγώνα, αυτός μεταξύ των αποκλεισμένων Σ. Αραβίας και Αιγύπτου, η πρώτη ήταν αυτή που πήρε μια τιμητική νίκη με 2-1 χάρη σε ένα γκολ στις καθυστερήσεις από τον Αλ-Νταουασάρι και ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στη λήξη του πρώτου μέρους στο οποίο και ευστόχησε ο Αλ-Φαράζ, ενώ η Αίγυπτος είχε προηγηθεί στο 22’ με τον Σαλάχ. Το γεγονός όμως του αγώνα ήταν η συμμετοχή του 45χρονου Αιγύπτιου τερματοφύλακα Ελ Χανταρί, που αποτελεί πλέον τον γηραιότερο ποδοσφαιριστή που αγωνίστηκε ποτέ σε Μουντιάλ. Μάλιστα ο γερόλυκος πορτιέρο δεν έμεινε απλά στη συμμετοχή αλλά απέκρουσε και πέναλτι στο 41’, κάτι που αποτελεί προφανώς ακόμα ένα ρεκόρ. Πραγματικά αξιοθαύμαστος…

Η ταυτότητα της 3ης αγωνιστικής:
• Ρωσία-Ουρουγουάη: 0-3
Γκολ:
10’ Σουάρες, 23’ αυτ. Τσερίσεφ, 90’ Καβάνι
• Σαουδική Αραβία-Αίγυπτος: 2-1
Γκολ:
45’ πεν. Αλ-Φαράζ, 95’ Αλ-Νταουασάρι / 22’ Σαλάχ