Μουντιάλ 2018: Η 2η αγωνιστική του 7ου Ομίλου

0
19

Εντελώς αναμενόμενα, τα μεγάλα φαβορί του 7ου ομίλου, Αγγλία και Βέλγιο, ζευγάρωσαν τις νίκες τους κόντρα σε Παναμά και Τυνησία και εξασφάλισαν την πρόκριση στους «16». Αρχικά το Βέλγιο συνέτριψε την Τυνησία με 5-2 σε έναν αγώνα όπου θα μπορούσε και περισσότερα γκολ κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις ομάδας σε αυτό το Μουντιάλ. Από το πρώτο λεπτό οι Βέλγοι πίεζαν την αντίπαλη άμυνα και πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ με το εύστοχο πέναλτι του Αζάρ και το πλασέ του Λουκάκου ενώ δεν πτοήθηκαν ούτε όταν η Τυνησία μείωσε άμεσα σε 2-1 και συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς. Έτσι με άλλα δύο γκολ από τους ίδιους παίκτες, από ένα έκαστος και πάλι, απομάκρυναν κάθε αμφιβολία για τον νικητή και στα τελευταία λεπτά κυνήγησαν όσο το δυνατόν περισσότερα γκολ, με τον Μπατσουαγί να δικαιώνεται μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών και την Τυνησία να σκοράρει και αυτή μια φορά, για το τελικό 5-2.
Ακολούθησε η Αγγλία, η οποία και επίσης συνέτριψε, αυτή τον Παναμά, με 6-1.Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής και στην ανάπαυλα το σκορ ήταν ήδη στο 5-0 με τους Στόουνς και Κέιν να έχουνε από δύο γκολ, ο δεύτερος αμφότερα με πέναλτι και τον Λίνγκαρντ άλλο ένα. Στο δεύτερο μέρος οι Άγγλοι έριξαν κατακόρυφα τον ρυθμό τους παρότι μια νίκη με έξι γκολ διαφορά θα τους έδινε την πολυτέλεια της ισοπαλίας στον «τελικό» της τελευταίας αγωνιστικής με το Βέλγιο για την πρώτη θέση. Εντέλει, αυτό το ημίχρονο-αγγαρεία είχε από ένα γκολ για κάθε ομάδα, κάτι που έφερε την Αγγλία στα ίδια τέρματα με τους Βέλγους επομένως τυχόν ισοπαλία στο μεταξύ τους παιχνίδι, θα κρίνει την πρωτιά στο fair play.

Η ταυτότητα της 2ης αγωνιστικής:
Βέλγιο-Τυνησία: 5-2
Γκολ:
6’ πεν., 51’ Ε. Αζάρ, 16’, 45’ Λουκάκου, 90’ Μπατσουαγί / 18’ Μπρον, 93’ Καζρί
Αγγλία-Παναμάς: 6-1
Γκολ:
8’, 40’ Στόουνς, 22’ πεν, 45’ πεν., 62’ Κέιν, 36’ Λίνγκαρντ / 78’ Μπαλόι