Μουντιάλ 2018: Η 1η αγωνιστική του 7ου Ομίλου

0
18

Εθνική Αγγλίας, μια αιώνια αυτοκαταστροφική ομάδα. Αυτή την φορά κατάφερε να μετατρέψει σε ντέρμπι ένα παιχνίδι που με βάση την εικόνα του αντιπάλου και την ποιότητά της, ήταν για πέντε γκολ. Από την αρχή η Αγγλία μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με τον Χάρι Κέιν στο 11’ ενώ είχε χάσει και άλλες ευκαιρίες και η Τυνησία έδειχνε «λίγη» να αντιδράσει. Όμως όταν δεν έχεις ουσία στο παιχνίδι σου, το πληρώνεις. Στο 35’ η Τυνησία έφτασε στην ισοφάριση χάρη σε ένα πέναλτι (ανύπαρκτο) που εκτέλεσε εύστοχα ο Σασί. Στην επανάληψη, οι Άγγλοι πίεζαν με εμφανές όμως το άγχος τους και χρειάστηκαν ένα γκολ στις καθυστερήσεις, το δεύτερο του Κέιν, για να αποφύγουν το στραπάτσο.
Στον αγώνα που προηγήθηκε, το Βέλγιο κατέβαλλε την αντίσταση του μαχητικού Παναμά παρ’ ότι δυσκολεύτηκε, τουλάχιστον στο πρώτο μέρος, με 3-0.Τα γκολ σημείωσαν ο Μέρτενς στο 47’ και ο Λουκάκου στο 69’ και το 75’. Οι «κόκκινοι διάβολοι» -παρά την αδιαμφισβήτητη ποιότητά τους- δεν «τρόμαξαν» κανέναν με την εμφάνισή τους. Για καλύτερα συμπεράσματα πάντως, ας περιμένουμε το ντέρμπι με την Αγγλία. Εκεί θα καταλάβουμε πολλά και για τις δύο ομάδες.

Η ταυτότητα της 1ης αγωνιστικής:
Βέλγιο-Παναμάς: 3-0
Γκολ:
47’ Μέρτενς, 69’, 75’ Λουκάκου
Τυνησία-Αγγλία: 1-2
Γκολ:
35’ πεν. Σασί / 11’, 91’ Κέιν