Μουντιάλ 2018: Η 1η αγωνιστική του 1ου Ομίλου

0
20

Σχετικά αναμενόμενα κύλισε η πρεμιέρα του πρώτου ομίλου, με τις Ρωσία και Ουρουγουάη να παίρνουν, παρότι η δεύτερη δυσκολεύτηκε, τους 3 βαθμούς. Αρχικά, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της διοργάνωσης, η Ρωσία διέλυσε πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν την αδύναμη Σαουδική Αραβία με 5-0. Η απόδοσή της ήταν πολύ καλή και ειδικά από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ, στο 12’ με το γκολ του Γκαζίνσκι, κάθε της επίθεση μύριζε γκολ. Αυτοί που ξεχώρισαν ήταν ο Τσερίσεφ με δύο εκπληκτικά γκολ, ο οποίος και μπήκε ως αλλαγή μετά από έναν ακόμα τραυματισμό του «γυάλινου» Τζαγκόεφ και ο κινητήριος μοχλός, Γκολοβίν ο που επισφράγισε την εξαιρετική του εμφάνιση με ένα γκολ από όμορφη εκτέλεση φάουλ στο 94’.
Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ουρουγουάη παρά την μέτρια παρουσία της, έκαμψε τελικά την αντίσταση της Αιγύπτου χάρη σε μια κεφαλιά του Χιμένες ύστερα από φάουλ-σέντρα του Σάντσες στο 89’. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η «Σελέστε» ήταν εντελώς ασύνδετη, με μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των γραμμών και πολλές λάθος πάσες. Η κατάσταση βελτιώθηκε κάπως στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο των Κρ. Ροντρίγκεζ και Σάντσες και έτσι μπόρεσε να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες, όμως πότε η αστοχία του, μέτριου σε όλο το παιχνίδι, Σουάρες, πότε το δοκάρι και πότε ο Αιγύπτιος τερματοφύλακας Ελ Σενάουι ,ο οποίος αγωνίστηκε τελικά αντί του εμβληματικού Ελ Χανταρί, κρατούσαν το μηδέν μέχρι ο στόπερ Χιμένες να δώσει την λύση στο τέλος. Από την άλλη η Αίγυπτος, παρά την καλή αμυντικά εμφάνιση, ήταν προφανές ότι απόντος του Σαλάχ δυσκολεύεται να δημιουργήσει κάτι καλό επιθετικά.
Πλέον Ρώσοι και Ουρουγουανοί έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση και περιμένουν την επόμενη αγωνιστική ολοκληρώσουν την δουλειά. Αν και για την Ρωσία δεν θα είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται τώρα, εφόσον η Αίγυπτος θα έχει και τον Σαλάχ διαθέσιμο.