Το «μελανόλευκο» αουτσάιντερ ηττήθηκε από το «κιτρινόμαυρο» φαβορί

0
33

Απέναντι σ’ ένα αντίπαλο όπου ο Παναιγιάλειος διεκδικούσε ουσιαστικά μία αξιοπρεπή εμφάνιση και από εκεί και πέρα μία «λογική» ήττα, τελικά τα κατάφερε κατά το …ήμισυ. Η Αιγιώτικη ομάδα στο παιχνίδι της με τον Αρη, στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 26η αγωνιστική της Football League, μπορεί να γνώρισε μία «φυσιολογική» ήττα (5-2) από τον ένα εκ των δύο κατόχων (μαζί με τον Ο.Φ.Η.) εισιτηρίων ανόδου στη Super League, μπορεί να μην κατάφερε να διατηρήσει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, όμως στάθηκε αξιοπρεπώς και όσο της επέτρεψαν οι δυνάμεις της και η δεδομένη διαφορά ποιότητας, ήταν ανταγωνιστική.
Οι «μελανόλευκοι», απαλλαγμένοι από το άγχος, προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό και μέχρι ένα σημείο κατάφεραν να βάλουν τα δύσκολα στον Αρη, ο οποίος είναι χαρακτηριστικό ότι δέχθηκε γκολ στο… σπίτι του μετά από δέκα αγώνες όπου είχε καταφέρει να διατηρήσει το μηδέν στην εστία του. Ετσι η ομάδα του Δημήτρη Σπανού κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς την ανώτερη κατηγορία, παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μειώνοντας στον ένα βαθμό από τον πρωτοπόρο Ο.Φ.Η. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Πέτρου Δημητρίου που είχε να αντιμετωπίσει τις απουσίες έμπειρων μονάδων του και ενδεχομένως να μην άξιζε τη μεγάλη σ’ έκταση ήττα, είναι γεγονός ότι παρουσιάστηκε ανταγωνιστική -στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα- φιλότιμη και κυρίως μαχητική, όμως βαθμολογικά συνεχίζει να βρίσκεται σε δύσκολη βαθμολογική θέση (15η) αναφορικά με το στόχο της παραμονής.

ΠΙΕΣΑΝ ΨΗΛΑ ΟΙ «ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΟΙ»
Εξαρχής ο Άρης ήταν το μεγάλο φαβορί, στο σημερινό παιχνίδι και ο Παναιγιάλειος το αουτσάιντερ. Ετσι οι «μελανόλευκοι» προσπάθησαν από το ξεκίνημα να δυσκολέψουν την κυκλοφορία της μπάλας, ξεκινώντας την πίεση από ψηλά. Αυτό συνετέλεσε ώστε ο Παναιγιάλειος να δημιουργήσει την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του αγώνα, όταν το σουτ του Σταματή (9′) μπλόκαρε ο Καντιμοίρης. Η απάντηση στις ευκαιρίες από τους γηπεδούχους ήρθε λίγο αργότερα, όταν η κεφαλιά του Διαμαντόπουλου (18′) πέρασε άουτ. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο 25ο λεπτό, με την αμέριστη βοήθεια και της τύχης, ο Πλατέλλας επιχείρησε σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Αθανασίου μετά την κόντρα σε «μελανόλευκα» πόδια. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. Όμως λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Παναιγιάλειος κατάφερε να αιφνιδιάσει, εκμεταλλευόμενος την κακή αμυντική λειτουργία του Άρη, όταν ο Σταματής (44′) με σουτ από τη μεγάλη περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΔΟΚΑΡΙ…
Η επανάληψη ξεκίνησε με δύο θετικά δείγματα για την Αιγιώτικη ομάδα, ένα ανασταλτικά κι ένα επιθετικά. Στο 47ο λεπτό ο Αρης έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία να σκοράρει, όταν το πλασέ του Πασά έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Γαβριηλίδης κι ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Κόκκορη σταμάτησε στο δοκάρι του Καντιμοίρη. Τελικά οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι την ποιοτική τους διαφορά αλλά και το …βάθος στον πάγκο τους, κατάφεραν να προηγηθούν εκ νέου στο 50ο λεπτό με πλασέ του Διαμαντόπουλου κι έξι λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαργκάν (56′).

ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΑΝ…
Παρότι οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ και πήραν σαφή προβάδισμα, οι «μελανόλευκοι» δεν τα παράτησαν και τρία λεπτά αργότερα (59′) μείωσαν το σκορ, όταν μετά από ασίστ του Σταματή και πλασέ του Κόκκορη, η μπάλα πήγε για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Αρη. Από κει και μετά, όμως, η κούραση των φιλοξενούμενων είχε τον πρώτο …λόγο και σε συνάρτηση με τις ποιοτικές αλλαγές και τις διαμαρτυρίες της κερκίδας, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν δύο ακόμα τέρματα με τους Διαμαντόπουλο (67′) και Κανακούδη (89′) κι αφού ενδιάμεσα ο Καντιμοίρης κατάφερε να αντιδράσει σωστά σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόκκορη (76′), διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Αρης: Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Σόουζα, Μαραγκός, Μουμίν (83′ Κανακούδης), Ιντζόγλου, Πλατέλλας, Πασάς (52′ Μπαργκάν), Ντούνης (70′ Νίκιτς), Διαμαντόπουλος.
Παναιγιάλειος: Αθανασίου, Ρέλλας, Μηλιώτης (66′ Καναβέτας), Γραμματίκας, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Σκαρτσίλας, Τζανουλίνος, Σταματής, Κάναλς (55′ Ζαφειράκης), Κόκκορης (84′ Πολιανίδης).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης