Π.Γ.Σ.: «Τρίποντο» (2-1) ανάσας και ελπίδας επί του Αιγινιακού…

0
13

Εξι βαθμούς ζητούσε ο Παναιγιάλειος στα δύο συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια -με Αναγέννηση Καρδίτσας και Αιγινιακό- και τελικά κατάφερε να κάνει την αμέσως καλύτερη βαθμολογική συγκομιδή, παίρνοντας τέσσερις βαθμούς και παράλληλα βαθιά… ανάσα ελπίδας για το στόχο της σωτηρίας. Οι «μελανόλευκοι» μετά τη …στείρα ισοπαλία την περασμένη Τετάρτη, σήμερα κόντρα στον Αιγινιακό κατάφεραν να κατακτήσουν την νίκη (2-1) κερδίζοντας βαθμούς και ελπίδα για τη συνέχεια. Μία νίκη η οποία απέναντι στην ομάδα του Αιγίνιου είχε διπλό κέρδος, αφού εκτός από τους υπερπολύτιμους βαθμούς παράλληλα διατήρησε σε «εύθραυστη» απόσταση και το σημερινό αντίπαλο που παραμένει οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Ετσι, ο Παναιγιάλειος έφτασε τους 20 βαθμούς και στο -3 από τη σωτηρία, ενώ ο Αιγινιακός παρέμεινε στους 23 βαθμούς…

«ΔΙΨΟΥΣΕ» ΓΙΑ ΝΙΚΗ…
Η σημερινή νίκη, πάντως, εκτός από την τεράστια βαθμολογική σημασία είχε κι άλλα θετικά στοιχεία. Το κυριότερο είναι ότι οι ποδοσφαιριστές έδειξαν να έχουν ξεπεράσει το εντός έδρας σημαντικό …στραβοπάτημα της περασμένης Τετάρτης με την Καρδίτσα και «οπλισμένοι» με ψυχολογία και διάθεση διεκδίκησαν και πήραν την νίκη. Μάλιστα η επιστροφή της Αιγιώτικης ομάδας ήταν αποτέλεσμα και της άμεσης απάντησης που κατάφεραν να δώσουν στην ισοφάριση του σκορ από τους φιλοξενούμενους με το ξεκίνημα της επανάληψης, παίρνοντας εκ νέου αλλά και διατηρώντας αυτή τη φορά την πρωτοπορία στο σκορ. Γεγονός το οποίο δείχνει ότι υπάρχει απόθεμα ψυχολογίας και πίστης για την επίτευξη του στόχου. Βέβαια τα στοιχεία αυτά είναι απαραίτητο να υπάρχουν και στα επόμενα παιχνίδια, διότι η σημερινή νίκη από μόνη της δεν είναι αρκετή για τη σωτηρία, αφού απαιτούνται να κατακτηθούν τουλάχιστον έξι ακόμη νίκες μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.

ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ…
Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιγιάλειος ήταν εμφανώς ανώτερος του Αιγινιακού. Αλλωστε οι «μελανόλευκοι» ήθελαν πάση θυσία τους τρεις βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να είναι ευχαριστημένοι με το βαθμό της ισοπαλίας, χωρίς όμως να καταφέρουν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στην περιοχή του Τσάπαλου σε όλο το πρώτο 45λεπτο. Η ανωτερότητα των γηπεδούχων, άλλωστε, φαίνεται όχι μόνο από την επίτευξη του πρώτου γκολ αλλά κι από το γεγονός ότι ο Παναιγιάλειος έχει τρεις ακόμη καλές ευκαιρίες για να σκοράρει και μία λάθος ακύρωση γκολ με λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ. Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Αγιούποφ προσπάθησε εις διπλούν να γίνει απειλητικός όμως το σουτ που επιχείρησε στο 6′ και στο 13′ κατέληξαν άουτ, ενώ στο 20′ το μακρινό σουτ του Τζανουλίνου μπλόκαρε ο γκολκίπερ Καραγκιόζης. Η «μελανόλευκη» ανωτερότητα, ωστόσο, καρποφόρησε στο 26′, όταν μετά από μακρινή σέντρα του Τσάπαλου και ασίστ – γυριστή κεφαλιά του Αγιούποφ, ο Σταματής βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «ξορκίζοντας» παράλληλα και τη δική του αστοχία στο ματς με την Αναγέννηση.

ΛΑΘΟΣ ΟΦΣΑΪΝΤ ΚΑΙ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ…
Μάλιστα εάν ο β’ βοηθός διαιτητή κ. Μαρνέζος (Χανίων) στο 37′ δεν υπεδείκνυε λάθος οφσάιντ σε γκολ του Γαβριηλίδη με κεφαλιά, ο Παναιγιάλειος θα μπορούσε να είχε «κλειδώσει» την νίκη από το πρώτο μέρος. Μία υπόδειξη η οποία εάν το παιχνίδι είχε διαφορετική τροπή, θα μπορούσε να είχε στοιχίσει «ακριβά» στην Αιγιώτικη ομάδα.

ΑΠΡΟΣΜΕΝΗ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ, ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ…
Στην επανάληψη κι ενώ ο Αιγινιακός έδειχνε ακίνδυνος επιθετικά, ήρθε απρόσμενα η ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκατσολάρι, ο Ανδρικόπουλος στο 53′ με προβολή αιφνιδίασε τον Τσάπαλο στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και φέρνοντας το ματς στα ίσα και βάζοντας στον Παναιγιάλειο τα πολύ δύσκολα. Το “σοκ” της ισοφάρισης, ωστόσο, δεν έδειξε να επηρεάζει πολύ τους «μελανόλευκους», αφού πέντε λεπτά αργότερα (58′) κατάφεραν να απαντήσουν κατάλληλα, βάζοντας και πάλι τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση. Ο Ζαφειράκης, μετά από έξυπνη ασίστ με τακουνάκι από τον Αγιούποφ, έγινε κάτοχος της μπάλας στην αντίπαλη περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στ’ αντίπαλα δίχτυα, βάζοντας και πάλι σε θέση …οδηγού τον Παναιγιάλειο. Στη συνέχεια ο Παναιγιάλειος διατηρώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού πρόσεξε περισσότερο τα μετόπισθεν και προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Από την άλλη πλευρά, ο Αιγινιακός προσπάθησε να ισοφαρίσει και πάλι, χωρίς όμως επιτυχία. Μάλιστα η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία του καταγράφτηκε στο 67′, όταν ο Χότζιτς από πλεονεκτική θέση με σουτ έστειλε τη μπάλα απελπιστικά άουτ.

ΚΑΚΟΣ Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ, ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ Ο 4ος…
Το μοναδικό αρνητικό στοιχείο του σημερινού παιχνιδιού και παρά τη νίκη του Παναιγιάλειου, ήταν η κακή εμφάνιση της διαιτητικής τετράδας. Εκτός από τη λάθος υπόδειξη του β’ βοηθού στο γκολ του Γαβριηλίδη και ο διαιτητής Γιαννουλάκης ήταν κακός στη διαχείριση και στο πειθαρχικό έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ προκλητικός ήταν ο 4ος διαιτητής Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής) ο οποίος απέβαλλε στην επανάληψη πρώτα τον τεχνικό διευθυντή της Αιγιώτικης ΠΑΕ Γιάννη Καλιτζάκη και λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού τον προπονητή Πέτρο Δημητρίου. Αποφάσεις οι οποίες ήταν πέρα για πέρα …τραβηγμένες και δικαιολογημένα προκάλεσαν τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Παναιγιάλειου αλλά και της κερκίδας.

Παναιγιάλειος: Τσάπαλος, Γραμματίκας, Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Γκούμας, Τζανουλίνος, Σκαρτσίλας, Ζαφειράκης (89′ Τζένετ), Αγιούποφ (70′ Δοξάκης), Σταματής (94′ Χαρίτος).
Αιγινιακός: Καραγκιόζης, Γιαζιτζόγλου, Αντωνιάδης (51′ Χότζιτς), Λιόλιος, Ανδρικόπουλος, Γκατσολάρι, Ζούρκος, Παπαδόπουλος (65′ Φουρτζίου), Σοφιάνης, Τοπαλίδης, Πέριτς (68′ Μπιλάλι).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης