Π.Γ.Σ.: «Κατέρρευσε» στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και ηττήθηκε (3-0) στις Σέρρες

0
14

Το «άγριο» ένστικτο επιβίωσης των «λιονταριών» στις Σέρρες, μπλόκαρε τους «μελανόλευκους» που παραδόθηκαν αμαχητί στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά γνώρισαν βαριά εκτός έδρας ήττα με σκορ 3-0. Η προσδοκία που υπήρχε στην Αιγιώτικη ομάδα για την διεύρυνση των θετικών αποτελεσμάτων και εκτός έδρας, μετά την εντός έδρας νίκη την περασμένη Κυριακή επί της Σπάρτης, κατέρρευσε ουσιαστικά σε διάστημα τριών λεπτών μιας και τόσο χρειάστηκε ο Πανσερραϊκός για να κάμψει την όποια αντίσταση έδειχνε να έχει ο Παναιγιάλειος μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Η Αιγιώτικη ομάδα πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μείνει πίσω στο σκορ, με γκολ που δέχθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου και ουσιαστικά δεν επέστρεψε ποτέ για το δεύτερο 45λεπτο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχτεί δεύτερο γκολ (48′), από τα αποδυτήρια και λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Πανσερραϊκός «σφράγισε» την κατάκτηση μίας πολύ σημαντικής νίκης, κυριολεκτικά πολύ πιο εύκολα απ’ ότι προφανώς θα περίμενε. Ετσι μετά τη νέα εκτός έδρας αποτυχία ο Παναιγιάλειος βαθμολογικά παρέμεινε στο -5 από τη σωτηρία, αποκτώντας ουσιαστικά «συγκάτοικο» σε αυτή τη διαφορά τον Πανσερραϊκό, ο οποίος υπερτερεί στην ισοβαθμία (16 βαθμοί) έχοντας «καβαντζάρει» την ήττα την ήττα του πρώτου γύρου (3-2), ωστόσο κέρδισε πολλά και στον τομέα της ψυχολογίας ενόψει της πολύ δύσκολης συνέχειας.

ΟΜΑΔΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΕΝΩΝ
Πάντως, στη νέα εκτός έδρας ήττα του Παναιγιάλειου, αποδείχτηκαν περίτρανα κάποια σοβαρά θέματα που θα πρέπει να ξεπεράσουν ο Πέτρος Δημητρίου και οι παίκτες του, προκειμένου να διεκδικήσουν με αξιώσεις το στόχο της παραμονής. Καταρχήν αποδείχτηκε περίτρανα ότι η ομάδα του Πέτρου Δημητρίου είναι ψυχολογίας, η οποία πάρα πολύ δύσκολα μπορεί να ανατρέψει εις βάρος της καταστάσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα. Από εκεί και πέρα φάνηκε ξανά ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στα στημένα του αντίπαλου και δει στον …αέρα, δεχόμενη δύο τέρματα με κεφαλιά, όπως επίσης και στο σκοράρισμα χάνοντας και σήμερα κλασσική ευκαιρία για να ανοίξει πρώτη το σκορ και να βάλει τα πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους. Ολα αυτά αλλά και το γεγονός ότι καλείται άμεσα να ξεχάσει τη σημερινή ήττα και να επικεντρωθεί στα δύο εντός έδρας παιχνίδια που ακολουθούν σε διάστημα τεσσάρων ημερών, καθιστά ακόμη πιο κρίσιμη την εβδομάδα που ξεκινάει, μιας και οι βαθμοί της νίκης και στα δύο αποτελούν πλέον θέμα …επιβίωσης.

ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ…
Η κρισιμότητα του παιχνιδιού είχε ως αποτέλεσμα, στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να στηρίζονται στη δύναμη και να είναι διστακτικές στην επιθετική δημιουργία. Αυτό φαίνεται άλλωστε κι από το γεγονός ότι μέχρι το 40‘ οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία και είχαν αντικρίσει συνολικά έξι κίτρινες κάρτες, τρεις για κάθε μία. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Γκούρτσα, ενώ στο 10ο λεπτό ο Σταματής -που βρέθηκε τετ α τετ με τον Ρίστιτς- με πλασέ έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

ΤΟΥΣ …ΔΑΓΚΩΣΑΝ ΤΑ «ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ»
Και ενώ το παιχνίδι έδειχνε ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς γκολ, ένα ξαφνικό επιθετικό ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τελευταίο πεντάλεπτο τελικά απέδωσε καρπούς στα τελευταία δευτερόλεπτα. Συγκεκριμένα ο Πανσερραϊκός αφού απώλεσε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Ναζίμ και Γκούρτσα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Παπουτσογιαννόπουλου (45′), μετά από σέντρα-φάουλ του Κρητικού και να πάει στα αποδυτήρια έχοντας πάρει …κεφάλι στο σκορ και στην ψυχολογία.

ΔΕΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ…
Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος, ουσιαστικά, αποδέχτηκε τη …μοίρα του ηττημένου. Το γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο φινάλε του πρώτου μέρους, τον μπλόκαρε και τον μετέτρεψε σ’ ένα εύκολο «θύμα» των άγριων διαθέσεων των «λιονταριών». Ετσι, με τον αέρα του πρώτου γκολ, οι γηπεδούχοι μπήκαν με περίσσια αυτοπεποίθηση στην επανάληψη και κατάφεραν άμεσα να πετύχουν δεύτερο τέρμα, με τον ίδιο τρόπο και τον ίδιο σκόρερ. Συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Κάκκο σέντραρε και ο Παπουτσογιαννόπουλος ξανά με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Τσάπαλου, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για την κατάκτηση ενός σημαντικότατου «τρίποντου» για την ομάδα του.

ΑΠΕΛΠΙΔΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ…
Στη συνέχεια ο Πέτρος Δημητρίου, έχοντας ήδη κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας στο γήπεδο τον Αγιούποφ (αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού και δεν ήταν στο αρχικό σχήμα) από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, είδε τους παίκτες του στο 56ο λεπτό να χάνουν σημαντική ευκαιρία για να μειώσουν όταν μετά από σέντρα του Ουζμπέκου, ο Σταματής δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να γίνει απειλητικός για την αντίπαλη εστία. Αντ’ αυτού τρία λεπτά αργότερα (59′), μετά από ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων και συγκεκριμένα των Ορφανίδη και Γκούρτσα, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Κάκκο ο οποίος με πλασέ από πλεονεκτική θέση διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-0). Στο τελευταίο ημίωρο του παιχνιδιού τα «λιοντάρια» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και τους «μελανόλευκους» να έχουν παθητικό ρόλο. Μάλιστα εάν ήταν πιο προσεκτικοί στις ευκαιρίες που δημιούργησαν, θα μπορούσαν να είχαν αυξήσει κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Πανσερραϊκός: Ρίστιτς, Ορφανίδης, Τσελεπίδης, Ρούσσος, Ποζατζίδης, Ναζίμ, Παπουτσογιαννόπουλος (76′ Αναστασόπουλος), Κρητικός, Κάκκο (82′ Μακούσης), Πόζογλου, Γκούρτσας (70′ Δούμτσιος).
Παναιγιάλειος: Τσάπαλος, Ρέλλας, Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Γκούμας, Τζανουλίνος (57′ Καναβέτας), Σκαρτσίλας, Πολιανίδης (46′ Αγιούποφ), Ζαφειράκης (67′ Δοξάκης), Σταματής.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης
Φωτό: serresgoal.gr