Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Ακράτα-Οίακας Ναυπλίου 73-77

0
760

Εντός έδρας ήττα με σκορ 73-77 από τον ισχυρό Οίακα Ναυπλίου γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής (5/11) η Ακράτα, η οποία βέβαια έχει δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία του Αναστασίου. Οπως και να έχει όμως, αυτή ήταν η 3η φετινή ήττα των «κιτρινόμαυρων» σε σύνολο 4 παιχνιδιών στο Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, γεγονός που τους κρατά μακριά από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας και κάνοντας το επόμενο ματς με τον Γλαύκο ιδιαίτερα κομβικό…
Αγωνιστικά, η ομάδα του Παναγιώτη Ζωντού παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Λάφη και Λιούρδη, ενώ ελάχιστο χρόνο πήρε ο επίσης τραυματίας Παπαδάκης. Παρ’ όλα αυτά στο ξεκίνημα η Ακράτα έβγαλε πάθος και καλές άμυνες, δείχνοντας ότι μπορεί να κατακτήσει το ροζ φύλλο. Μάλιστα στο 8’ ξέφυγε στο +7 (18-11), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-15.  Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν, καθώς ο Οίακας ανέβασε την απόδοσή του και βρίσκοντας λύσεις και σκορ από το περιφερειακό σουτ, κέρδισε το προβάδισμα. Στο 13’ πήρε για πρώτη φορά τα ηνία (23-24), ενώ με επιμέρους σκορ σε όλο το δεκάλεπτο 18-26 πήγε στα αποδυτήρια με +3 (38-41).
Ουσιαστικά οι ομάδες είχαν από ένα καλό δεκάλεπτο και η επανάληψη προμήνυε ένα ντέρμπι λεπτομερειών. Οπως και έγινε, με την τρίτη περίοδο να είναι μοιρασμένη (16-18) και το τέλος της να βρίσκει την Ακράτα στο -5 (54-59). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση των Ακρατινών (Βεσκούκης, Θανόπουλος και Λυμπέρης έπαιζαν αδιάκοπα) και η αστοχία έξω από τα 6,75 μ. έδωσε την ευκαιρία στους Ναυπλιώτες να προηγηθούν με 8 πόντους (56-64) στο 35’. Εκεί η Ακράτα απάντησε με δύο τρίποντα των Λυμπέρη και Μαλλή, μειώνοντας στο καλάθι (62-64) στο αμέσως επόμενο λεπτό (36’). Ταυτόχρονα έμεινε χωρίς σέντερ, καθώς μετά το τρίποντο του Μαλλή, σε μία φάση που κανείς δεν κατάλαβε τι συνέβη ο διαιτητής κ. Αναστασίου απέβαλε με δεύτερη τεχνική ποινή τον Τσότσο. Η απόφαση αυτή ξεσήκωσε τους γηπεδούχους που διαμαρτυρήθηκαν έντονα και ουσιαστικά ήταν η στιγμή που ο Οίακας πήρε σαφές προβάδισμα για τη νίκη, αφού με 8-0 έκανε το σκορ 62-70. Στο τελευταίο δίλεπτο δεν άλλαξε κάτι παρά την ύστατη προσπάθεια των Ακρατινών και οη ομάδα του Ναυπλίου πανηγύρισε την 3η φετινή της νίκη με τελικό σκορ 73-77.
Κορυφαίος παίκτης του αγώνα, αλλά και πρώτος σκόρερ του Οίακα ήταν ο Μιχάλης Φρουσκλιάς με 23 πόντους και 4 τρίποντα, ο οποίος πέτυχε μεγάλα καλάθια, κυρίως στην δεύτερη και τέταρτη περίοδο. Στον αντίποδα, για την Ακράτα ξεχώρισαν στο σκοράρισμα ο Σάκης Βεσκούκης με 24 πόντους και 3 τρίποντα και ο Γιάννης Θανόπουλος με 17 πόντους και 2 τρίποντα.