Β’ Κατηγορία: Ακράτα-Α.Ε. Καλαβρύτων 2-2

0
92

Γκολ, βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο μεταξύ τους ισόπαλο παιχνίδι (2-2) η Ακράτα και τα Καλάβρυτα, αυτή τη φορά για το Πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας. Ηταν ένα γεμάτο παιχνίδι, με ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν, με την τελική του έκβαση να αφήνει «παραπονούμενες» και τις δύο ομάδες που αναζήτησαν το …τρίποντο της νίκης.
Η Ακράτα είχε ξανά ένα καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 2’ με κεφαλιά του 17χρονου Θόδωρου Πλιατσικούρα, ενώ τα Καλάβρυτα πήραν τα ηνία από το δεκάλεπτο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο διάστημα αυτό είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, απώλεσαν ευκαιρίες και τελικά έφθασαν στο γκολ της ισοφάρισης στο 33’ με κεφαλιά του Δημήτρη Καλαμαρά, μετά από σέντρα του Χρύσανθου Αλεξόπουλου. Ετσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1 και το β’ μέρος αναμενόταν με μεγάλο ενδιαφέρον.
Στην επανάληψη έγινε πραγματική «μάχη» αφού τόσο η Ακράτα, όσο και τα Καλάβρυτα ήθελαν να παίξουν δημιουργικό ποδόσφαιρο. Στο 76’ σε μία φάση των Καλαβρύτων ο αμυντικός της Ακράτας Παναγιώτης Λαμπρόπουλος άθελά του με αυτογκόλ έκανε το 1-2. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Σπανού πίεσε, έχασε ευκαιρίες -με τον τερματοφύλακα των Καλαβρύτων Γιάννη Λέση να πραγματοποιεί τρεις σωτήριες αποκρούσεις- και τελικά ισοφάρισε στο 86’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (το οποίο αμφισβητήθηκε από τους φιλοξενούμενους) του Ανδρέα Σέρμπου. Πάντως, στο 90′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν τη νίκη, όμως η προσπάθεια του Νίκου Παναγόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι…

Ακράτα: Τσιρίγκας, Πιχλίνσκι (46’ Παππάς), Ν. Παναγόπουλος, Λαμπρόπουλος (78’ Γκρέμπι), Ζίζηλας, Σέρμπος, Παράνομος, Πλιατσικούρας (60’ Πρέζας), Καρατζανίδης, Ελ. Παναγόπουλος (46’ Σακελλαρόπουλος), Κυρίκος.
Α.Ε. Καλαβρύτων: Λέσης, Μπαχάς (70’ Δ. Τζόβολος), Χρ. Αλεξόπουλος, Παπαγεωργίου, Ντάλλας, Παπαδόπουλος, Γκεράρντ (74’ Κουτρουμάνης), Δημόπουλος, Θ. Αναγνωστόπουλος (89’ Παπαδάτος), Δημ. Καλαμαράς, Γ. Αναγνωστόπουλος.