Ζήρια/ΤΑΔ ’93: Φιλικό …ξεμούδιασμα (5-1) επί του Αχαϊκού

0
10

Με διαφορετικό αγωνιστικό προφίλ σε κάθε ημίχρονο, η Ζήρια/ΤΑΔ ’93 σημείωσε την πιο επιβλητική φιλική νίκη της, με σκορ 5-1 στην εντός έδρας δοκιμασία της με αντίπαλο τον νεανικό Αχαϊκό.
Η ομάδα του Νίκου Ψυχογιάννη στο πρώτο ημίχρονο ήταν άνευρη, είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη και την δημιουργία και δέχθηκε πολλές φάσεις. Από την άλλη πλευρά ο Αχαϊκός ήταν καλύτερος, είχε κερδίσει το κέντρο, ωστόσο του έλειψε η αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια. Ετσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).
Στην επανάληψη, η Ζήρια/ΤΑΔ ’93 εμφανίστηκε …μεταμορφωμένη και κυριάρχησε από το ξεκίνημα, με τις αλλαγές του Νίκου Ψυχογιάννη να κάνουν την διαφορά. Ετσι, σ’ ένα εικοσάλεπτο διάστημα (52′ – 72′) σημείωσε πέντε τέρματα, βγαλμένα από ωραίες συνεργασίες. Στο 52′ ο Σερβές με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 54′ σε μπαλιά του Τσιλιάκου από αριστερά, ο Κανάγιας με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 65′ και στο 67′ ήρθαν δύο ακόμη γκολ και ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-0, με τον Σερβέ να δημιουργεί εις διπλούν από δεξιά και τους Τσιλιάκο και Λυμπέρη αντίστοιχα να «εκτελούν» με ωραία πλασέ. Και ενώ ο Αχαϊκός τα είχε …χαμένα, στο 72′ ολοκληρώθηκε το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων, όταν ο Σερβές (που είχε δύο γκολ και δύο ασίστ) με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 5-0. Απλά οι φιλοξενούμενοι σε μία από τις ελάχιστες φάσεις που έκαναν στο β’ μέρος μείωσαν σε 5-1 στο 80′ με τον Μπούμπαλη, έπειτα από λάθος του τερματοφύλακα Βαρελά.

Ζήρια/ΤΑΔ ’93: Γκανατσούλας, Αυλωνίτης, Κ. Ψυχογιάννης, Σημάτης, Λαδικός, Μαυρομμάτης, Μπακρόζης, Δ. Ψυχογιάννης, Κορδοτός, Παρίσης, Τέρπος.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Βαρελάς, Κανάγιας, Τσιλιάκος, Σερβές και Λυμπέρης.