Β’ Κατηγορία: Α.Ε. Καλαβρύτων-Αιγείρα 4-0

0
118

Σαν μία …καλοκουρδισμένη μηχανή λειτούργησε στην πρεμιέρα του 3ου Ομίλου της Β’ Κατηγορίας η ομάδα των Καλαβρύτων, η οποία αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο κέρδισε με σκορ 4-0 την Αιγείρα.
Το «συγκρότημα» του Κωστή Βλάχου έβγαλε πάθος, δημιούργησε φάσεις και συνδύασε την ουσία με το θέαμα, καταφέρνοντας να αρχίσει ιδανικά τις φετινές επίσημες υποχρεώσεις της. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Παναγιώτη Καλλέλη -σε αντίθεση με τα δείγματα γραφής των φιλικών- δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και από την στιγμή που η άμυνα δεν λειτούργησε σωστά, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα.
Στο πρώτο ημίχρονο οι Καλαβρυτινοί πέτυχαν δύο τέρματα, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στο 21’ ο έμπειρος Θόδωρος Αναγνωστόπουλος έκανε το 1-0 μετά από σέντρα του Κουτρουμάνη, ενώ στο 32’ ο νεοαποκτηθείς Δημήτρης Καλαμαράς με πλασέ -έπειτα από απόκρουση του Βασιλακόπουλου σε σουτ του Θ. Αναγνωστόπουλου- διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.
Στην επανάληψη της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι δραματικά και τα Καλάβρυτα έλεγξαν την εξέλιξη. Σ’ αυτό βοήθησε περισσότερο το γρήγορο τρίτο τέρμα και πάλι από τον Δημήτρη Καλαμαρά, στο 56’, με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή. Η Αιγείρα προσπάθησε να σκοράρει, αλλά σε δύο περιπτώσεις που δημιούργησε τις προϋποθέσεις, ο γκολκίπερ των Καλαβρύτων Γιάννης Λέσης αποσόβησε τον κίνδυνο, για να ολοκληρωθεί ο επίλογος στις καθυστερήσεις. Ειδικότερα, στο 92’ ο Γκεράρντ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο Θόδωρος Αναγνωστόπουλος εκτελώντας εύστοχα την εσχάτη των ποινών, αφενός πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και αφετέρου «έγραψε» το τελικό 4-0 μέσα σε πανηγυρισμούς…

Α.Ε. Καλαβρύτων: Λέσης, Μπαχάς (80’ Τζόβολος), Χρ. Αλεξόπουλος (75’ Γ. Τσαβαλάς), Παπαγεωργίου, Ντάλλας, Παπαδόπουλος, Γκεράρντ, Δημόπουλος, Θ. Αναγνωστόπουλος, Δημ. Καλαμαράς (70’ Διον. Καλαμαράς), Κουτρουμάνης (60’ Γ. Αναγνωστόπουλος).
Αιγείρα: Βασιλακόπουλος, Παπαχριστόπουλος (60’ Κριτάκης), Παναγιωτόπουλος (64’ Λίτι), Α. Μάρκου, Β. Σκάζας (46’ Αγγ. Σκάζας), Απ. Νακελλάρης, Ψαρράκος, Σερβές (70’ Γκολφινόπουλος), Κλουκίνας, Ροβήλος, Β. Νακελλάρης.