Β’ Κατηγορία: Αργυρά-Ζήρια/ΤΑΔ ’93 1-1

0
90

Τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) μοιράστηκαν το απόγευμα της Κυριακής (24/9) στο γήπεδο της Νίκης Προαστείου οι νεοφώτιστες ομάδες στην Β’ Κατηγορία Αργυρά Πατρών και Ζήρια/ΤΑΔ ’93.
Σ’ ένα καλό σε γενικές γραμμές παιχνίδι, όπου δεν έλειψε το …μούδιασμα τη και πρεμιέρας και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να πανηγυρίσουν το «τρίποντο» της νίκης, με το τελικό αποτέλεσμα να αφήνει ίσως παραπάνω πικρία στην Ζήρια/ΤΑΔ ’93, που είχε και δύο δοκάρια με τον Αγγελο Τσιλιάκο στο δεύτερο ημίχρονο. Μέχρι εκείνο το σημείο πάντως και η Αργυρά είχε τις ευκαιρίες της να πάρει το προβάδισμα, αλλά δεν ήταν ουσιαστική στις προσπάθειές της.
Ολα τα παραπάνω έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς το 1-1 είχε διαμορφωθεί από το πρώτο 45λεπτο. Πρώτη την μπάλα στο …πλεκτό έβαλε η ομάδα της Αιγιάλειας, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (που κέρδισε ο Δημήτρης Ψυχογιάννης) του Ηλία Λαλιώτη στο 14’. Το γκολ αυτό έδωσε περισσότερη ψυχολογία στην Ζήρια/ΤΑΔ ’93 που είχε τις προϋποθέσεις να διπλασιάσει τα τέρματά της. Αντ’ αυτού όμως, η Αργυρά ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της και έφερε το ματς στα ίσα στο 43’ με τον Σταύρο Κουτσούκη, αλλάζοντας τα δεδομένα…

Αργυρά Πατρών: Ζέρβας, Διγγελόπουλος, Τζουγανάτος, Θάνος, Αποστολόπουλος, Παπανικολάου, Ασημακόπουλος, Μάγκος (77’ Παπανικολάου), Παπαζαφείρης, Κουκής, Κουτσούκης.
Ζήρια/ΤΑΔ ’93: Γκανατσούλας, Αυλωνίτης, Κ. Ψυχογιάννης, Μακρής (72’ Σημάτης), Λαδικός, Κανάγιας (67’ Σερβές), Νγκέλα (90’ Χαραλάμπους), Δ. Ψυχογιάννης, Μαυρομμάτης, Λαλιώτης, Α. Παρίσης (50’ Τσιλιάκος).

Φωτό: Δημήτρης Σαρρής