Β’ Κατηγορία: Ακράτα-Α.Ο. Διακοπτού 1-0

0
62

Το πρώτο ντέρμπι της Ανατολικής Αιγιάλειας για τη φετινή σεζόν της Β’ Κατηγορίας (3ος Ομιλος) κατέκτησε η Ακράτα, η οποία κέρδισε στο γήπεδό της με σκορ 1-0 τον Α.Ο. Διακοπτού. Και μάλιστα το μοναδικό γκολ -που έμελλε να κρίνει και το αποτέλεσμα- επιτεύχθηκε πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της συνάντησης και ήταν το πιο γρήγορο γκολ!
Αγωνιστικά η γηπεδούχος ομάδα του Γιώργου Σπανού είχε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, στο οποίο είχε καλή κυκλοφορίας, πέτυχε γκολ στο 1’ με το νέο της μεταγραφικό απόκτημα Γιώργο Κυρίκο (φωτό) και είχε δοκάρι με τον Νίκο Ζίζηλα στο 3’. Μετά το πρώτο τέταρτο το Διακοπτό προσπάθησε να ισορροπήσει χωρίς ωστόσο να έχει την μεγάλη φάση για την ισοφάριση.
Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Μιχάλη Τρίψα βελτίωσε αισθητά την εικόνα της κι αν ήταν πιο ουσιαστική στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Οι πιο χαρακτηριστικές φάσεις ήταν το άστοχο πλασέ του Γ. Χριστοδουλόπουλου στο 47’, το δοκάρι του Τσέντζου στο 76’ και το σουτ του Ραμπαβίλα στο 90’ που απέκρουσε ο Λεπενιώτης.
Τέλος, αναφέρεται ότι η ομάδα του Διακοπτού διαμαρτυρήθηκε για το ακυρωθέν γκολ του Μητρόπουλου στο 83’, ως οφσάιντ.

Ακράτα: Λεπενιώτης, Πιχλίνσκι (72’ Παππάς), Τσούρας, Λαμπρόπουλος, Ζίζηλας, Σέρμπος, Παράνομος, Σταυρόπουλος, Λ. Παναγόπουλος (72’ Πλιατσικούρας), Κυρίκος (90’ Μούζουλας), Σακελλαρόπουλος (57’ Καρατζανίδης).
Α.Ο. Διακοπτού: Μακρής, Μπακατσέλος, Ραμπαβίλας, Α. Παξιμάδης, Ι. Παξιμάδης, Λίβας (77’ Τριανταφυλλόπουλος), Χρ. Χριστοδουλόπουλος, Γεωργακόπουλος, Μητρόπουλος, Τσέντζος, Γ. Χριστοδουλόπουλος.