Π.Γ.Σ.: «Μελανόλευκο» πάρτι με …καρέ τερμάτων (4-0 την Ελευσίνα)

0
151

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο, ο Παναιγιάλειος, ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα της Football League. Η Αιγιώτικη ομάδα κέρδισε εύκολα με 4-0 τον υποβιβασμένο Πανελευσινιακό, κάνοντας ουσιαστικά… πάρτι στην περιοχή των «σταχυοφόρων» κι αν ήταν λίγο πιο τυχερή στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα τέρματα. Το σίγουρο είναι, πάντως, ότι οι «μελανόλευκοι» ικανοποίησαν τους φιλάθλους τους στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι και ανέβηκαν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μία αγωνιστική πριν το φινάλε. Από την άλλη η ομάδα της Ελευσίνας, που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να κοντράρει τον Παναιγιάλειο, έδειξε να έχει αποδεχτεί την αγωνιστική της τύχη και να αναμένει πλέον μία αλλαγή στα πλάνα της κατηγορίας η οποία ενδέχεται να την κρατήσει στην κατηγορία.

ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΡΥ «ΤΡΙΠΟΝΤΟ»
Οι «μελανόλευκοι» από το ξεκίνημα του παιχνιδιού έδειξαν ότι ήθελαν να προσφέρουν γκολ και θέαμα στους φιλάθλους τους και να «κλείσουν» νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο Αίγιο. Παρότι δεν υπήρχαν βαθμολογικό ενδιαφέρον, γνώριζαν ότι πρέπει να ανταποδώσουν με κάποιο τρόπο την στήριξη που είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς από τους φιλάθλους της ομάδας και τελικά βρήκαν τον καλύτερο τρόπο. Εστειλαν τέσσερις φορές τη μπάλα στ’ αντίπαλα δίχτυα, πετυχαίνοντας την πιο ευρεία νίκη της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου, είδαν δύο φορές τη μπάλα να σταματάει στα δοκάρια της Ελευσίνας και δημιούργησαν αρκετές ακόμα φάσεις οι οποίες με λίγη τύχη και λίγη προσοχή, στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει το σκορ ακόμη πιο ψηλά. Με λίγα λόγια, το σημερινό παιχνίδι, εξελίχθηκε σ’ ένα επιθετικό μονόλογο του Παναιγιάλειου και σίγουρα «γέμισε» τους «μελανόλευκους» φιλάθλους.

ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
Το επιθετικό κρεσέντο του Παναιγιάλειου ξεκίνησε από το 4′, όταν το σουτ του Μπρους κόντραρε σε πόδια αμυντικών, χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γκόμες και κατέληξε κόρνερ. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης, τρία λεπτά αργότερα (7′), προσπάθησε να απειλήσει με τον ίδιο τρόπο όμως αυτή τη φορά ο Κολόκας ήταν αυτός που κόντραρε το σουτ και έστειλε τη μπάλα κόρνερ. Την πρώτη τους κλασσική ευκαιρία, οι «μελανόλευκοι» την έχασαν στο 10′, όταν συρτή σέντρα «πάρε  βάλε» του Γκούφα, ο Τσιλιγκίρης με πλασέ έστειλε τη μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ. Η επόμενη κλασσική ευκαιρία των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 35′, όταν πρώτα ο Κρητικός και στη συνέχεια ο Σκαρτσίλας δεν μπόρεσαν από ευνοϊκή θέση να χρηστούν σκόρερ, με τον Γκόμες να πραγματοποιεί ισάριθμές σωτήριες επεμβάσεις. Δύο λεπτά αργότερα (37′) ο Σκαρτσίλας έβγαλε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας τον Κρητικό, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε και πάλι ελάχιστα άουτ. Τελικά η ατυχία και η αστοχία των «μελανόλευκων»… ξορκίστηκαν στο φινάλε του πρώτου μέρους (45′), με τον Κρητικό να αξιοποιεί με κεφαλιά την ιδανική σέντρα του Τσιλιγκίρη και να βάζει σε θέση… οδηγού τον Παναιγιάλειο.

ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ
Ο «μελανόλευκος» μονόλογος συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τους «μελανόλευκους» ωστόσο να είναι πιο εύστοχοι. Αυτή τη φορά κατάφεραν να σκοράρουν εις διπλούν σε διάστημα τριών λεπτών, όντας πιο ουσιαστικοί στις ευκαιρίες που δημιούργησαν στα πρώτα λεπτά. Στο 52′ ο Γκούφα επιχείρησε διαγώνιο σουτ, ο Γκόμες απέκρουσε προσωρινά και ο Κρητικός από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα του Παναιγιάλειου αλλά και τα προσωπικά του. Τρία λεπτά αργότερα και πριν «κοπάσουν» οι πανηγυρισμοί στην κερκίδα, οι «μελανόλευκοι»… ξαναχτύπησαν. Μετά από ατομική προσπάθεια ο Τσιλιγκίρης μπήκε στην αντίπαλη περιοχή -κι αριστερά- επιχείρησε πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα στα πόδια του Σκαρτσίλα που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και δεν δυσκολεύτηκε να χριστεί σκόρερ, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΟΚΑΡΙ, ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ
Μετά το τρίτο τέρμα η Αιγιώτικη ομάδα «κατέβασε» ταχύτητα, ωστόσο είχε δύο ακόμα αξιόλογες φάσεις. Στο 69′ ο Μπούζας με μακρινό δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Γκόμες, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 82′ ο Γκούφα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασταθή απόκρουση του Γκόμες σε σουτ του Τσιλιγκίρη μέσα από την περιοχή.

Παναιγιάλειος: Αθανασίου, Ρέλλας, Ρότας, Στίκας, Μωυσίδης (59′ Μπούζας), Καζναφέρης, Μπρους (63′ Τσουρής), Γκούφας, Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας (74′ Kαζβιρόπουλος), Κρητικός.
Πανελευσινιακός: Γκόμες, Σταματάκης, Κολόκας, Γραικός, Στόγιος, Κορομηλάς (46′ Ζέλιος), Μουστάκης, Τσούπρος, Πάσχος, Αρναούτογλου (55′ Παλιάτσιος), Κοτσόκολος (46′ Παλαιολόγος).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης