Α’ Κατηγορία: Πανιώνιος/Αχιλλέας-Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας 4-2

Updated: Οκτώβριος 2, 2018

Σ’ ένα ματς όπου η Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας είχε τις καλύτερες στιγμές και προηγούνταν στο σκορ με 1-2 μέχρι το 83’, εντέλει δεν πήρε ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στον Πανιώνιο/Αχιλλέα από τον οποίο ηττήθηκε με 4-2. Κι όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, που διεξήχθη στο γήπεδο της Αγυιάς, η ομάδα της Δυτικής Αιγιάλειας κατάφερε να δεχθεί τρία τέρματα και να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο Πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας.
Οσο αναφορά το αγωνιστικό μέρος του πρώτο ημιχρόνου, οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό εικοσάλεπτο. Ο μεν Πανιώνιος/Αχιλλέας ξεκίνησε καλύτερα και άνοιξε το σκορ (1-0) μόλις στο 2’ με σουτ του Ανδρεόπουλου από την γραμμή της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 21’ ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να σκοράρει εκ νέου με γυριστό σουτ που κατέληξε άουτ. Από εκεί και μετά, ο Φοίνικας Ζήριας ανέβασε την απόδοσή του και ισορρόπησε το ματς, αλλά και το σκορ (1-1) στο 35’ με πλασέ του Κώστα Παπαδημητρακόπουλου.
Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, αυτή τη φορά οι …χρόνοι άλλαξαν καθώς οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και οι γηπεδούχοι «μίλησαν» στο τέλος. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Φώτη Φοή έφθασε στην ολική ανατροπή του σκορ (1-2) στο 62’ με ωραία κεφαλιά του Αγγελου Μπουλούμπαση (που μπήκε αλλαγή στην ανάπαυλα), ενώ ακολούθησαν μεγάλες ευκαιρίες με τους Τσέντζο και Κανάγια για να «κλειδώσει» τη νίκη. Και ενώ ο χρόνος κυλούσε υπέρ του Φοίνικα Ζήριας, ο «άτυπος» νόμος του ποδοσφαίρου σε συνδυασμό με τα αμυντικά λάθη άλλαξαν άρδην την εικόνα. Ετσι, ο Πανιώνιος/Αχιλλέας εκμεταλλευόμενος τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν πέτυχε τρία γκολ με τους Μούγγουλη στο 84’, Κουλούρη στο 90’ και Σπάχιου στο 92’ και πανηγύρισε τη νίκη με τελικό σκορ 4-2…

Πανιώνιος/Αχιλλέας: (Κ. Λάζαρης), Κυρίτσης, Γιαχαλής (70’ Σπάχιου), Γεωργίου, Κάππας, Σπηλιωτόπουλος, Σκιαδάς, Κόκας, Μπουχάγιερ (46’ Σαχίνης), Κουλούρης, Μούγγουλης, Ανδρεόπουλος.
Α.Ε. Φοίνικα Ζήριας: (Φ. Φοής), Βαρελάς, Χριστοδουλόπουλος, Νγκέλα, Ασημακόπουλος, Γεωργακόπουλος, Μαυρομμάτης, Τέρπος (46’ Μπουλούμπασης), Τριανταφύλλου (67’ λ.τ. Κανάγιας), Τσέντζος, Μαρής, Παπαδημητρακόπουλος (69’ Ψυχογιάννης).

Φωτό: Δημήτρης Σαρρής