Π.Γ.Σ.: Με το …αριστερό στη Ρόδο, ήττα (3-0) από τον Διαγόρα

Updated: Σεπτέμβριος 30, 2018

Με εκτός έδρας ήττα συνοδεύτηκε η πρεμιέρα, για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, του Παναιγιάλειου κόντρα στον Διαγόρα. Η Αιγιώτικη ομάδα δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μίας δύσκολης αποστολής, με αποτέλεσμα η αντίστοιχη της Ρόδου να καταφέρει να κάνει ένα ιδανικό ξεκίνημα επικρατώντας σχετικά εύκολα με 3-0. Μπορεί το τελικό αποτέλεσμα να επιβεβαίωσε τις προβλέψεις, που ήθελαν την νησιώτικη ομάδα να είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του «τρίποντου», όμως παράλληλα έκανε το ίδιο αναφορικά με τις αναμενόμενες αδυναμίες των «μελανόλευκων» στο ξεκίνημα των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων…

ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΣ, ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ…
Η ελλιπής χρονικά προετοιμασία, οι αργοπορημένες κινήσεις ενίσχυσης με εμπειρία και η φυσιολογική έλλειψη συνοχής της ομάδας, ήταν τα κύρια εμφανή αρνητικά στοιχεία του Παναιγιάλειου της πρεμιέρας. Το συγκρότημα του Χρήστου Παρασκευόπουλου δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις ανασταλτικές απαιτήσεις του παιχνιδιού, κόντρα σ’  έναν σαφώς πιο έτοιμο αντίπαλο, ενώ επιθετικά ήταν ανύπαρκτος έχοντας στο …παλμαρέ του ελάχιστες ανεκμετάλλευτες στημένες φάσεις. Μάλιστα μία από αυτές ήταν από την άσπρη …βούλα, την οποία απώλεσε επίσης. Ολα τα παραπάνω, είχαν ως αποτέλεσμα η Αιγιώτικη ομάδα να έχει παθητικό ρόλο στην πρεμιέρα κι εύλογα γνώρισε την ήττα. Στα παραπάνω, βέβαια, θα πρέπει να προσθέσουμε και τον παράγοντα ατυχία στη φάση του χαμένου πέναλτι (63′) από τον Φουρτάδο. Μία φάση η οποία, αν και θα μπορούσε να αποτελέσει εφαλτήριο αντεπίθεσης των «μελανόλευκων», ουσιαστικά «επικύρωσε» την εκτός ήττα τους.

ΕΙΧΕ ΠΑΘΗΤΙΚΟ ΡΟΛΟ…
Ο Παναιγιάλειος παρατάχθηκε στο γήπεδο με αμυντικούς προσανατολισμούς, με τους γηπεδούχους να έχουν από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα. Ωστόσο αν  δεν μπόρεσαν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί, δημιουργώντας δύο επικίνδυνες καταστάσεις στη «μελανόλευκη» περιοχή, κατάφεραν να ανοίξουν σχετικά γρήγορα το σκορ. Συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό ο Χατζησάββας ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι (ο Ντούνης ανέτρεψε τον Γιώργου) βάζοντας σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους κι αφού δέκα λεπτά νωρίτερα (15΄) ο «μελανόλευκος» πορτιέρο απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Ντουαλά. Από την άλλη πλευρά, ο Παναιγιάλειος, σε όλο το πρώτο 45λεπτο έχει να επιδείξει δύο «στημένες» (από χτυπήματα φάουλ) προσπάθειες, οι οποίες δεν ανησύχησαν καθόλου τους γηπεδούχους.

ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΟΛΑ ΣΕ ΟΚΤΩ ΛΕΠΤΑ…
Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τη διαφορά όμως ότι όλα κρίθηκαν σε διάστημα οκτώ λεπτών. Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ευστοχήσουν στις δύο αξιόλογες επιθετικές τους προσπάθειες κι από την άλλη οι «μελανόλευκοι» να απολέσουν μοναδική ευκαιρία για να… ξαναμπούν στο ματς. Στο 57ο λεπτό ο Χατζησάββας με δυνατό σουτ -εντός περιοχής- διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα προσωπικά του, ενώ στο 65ο λεπτό ο Μπαξεβάνος με κεφαλιά «σφράγισε» μία εύκολη κατάκτηση νίκης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Για να γίνει αυτό, όμως, οι νησιώτες χρειάστηκαν και τη βοήθεια της τύχης ή αν θέλετε της ατυχίας του Παναιγιάλειου. Κι αυτό διότι η Αιγιώτικη ομάδα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το πέναλτι που κέρδισε, μετά από χέρι του Προβατίδη, με το Φουρτάδο να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ, όταν το σκορ ήταν 2-0 υπέρ των νησιωτών και σε περίπτωση ευστοχίας όλα πλέον θα ήταν ρευστά…

Διαγόρας Ρόδου: Φυλακτός, Γερόλυμος, Παγώνης (60′ Κόρλος), Κρητικός, Προβατίδης, Μπαξεβάνου, Γιώργου (85′ Μπουρλάκης), Καρπαθάκης, Χατζησάββας (72′ Τσαγγάρης), Γλυνός (90′ Ζελεβ), Ντουαλά.
Παναιγιάλειος: Ντούνης, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος, Δοξάκης, Σούλης, Λούγκος, Μητρόπουλος (82′ Μέρο), Τζανουλινός, Φουρτάδο, Καλούδης (67′ Σκούτας), Μπακατσέλος (70′ Μάζης).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης