Θύελλα Αιγίου: Νίκη και καλή εμφάνιση επί των Καλαβρύτων

Updated: Σεπτέμβριος 11, 2018

Την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν μία καλή …προπόνηση είχαν το απόγευμα της Κυριακής (9/9) στο γήπεδο του Δημητρόπουλου η Θύελλα Αιγίου και η Α.Ε. Καλαβρύτων, στο μεταξύ τους φιλικό παιχνίδι που βρήκε νικήτρια την ομάδα του Κυριάκου Αθανασίου με σκορ 5-1.
Και οι δύο ομάδες παρουσίασαν ποιοτικά χαρακτηριστικά, όμως η Θύελλα ούσα μία κλάση παραπάνω αγωνιστικά πήρε τη νίκη συνδυάζοντας και όμορφο ποδόσφαιρο. Σίγουρα μένουν να ενωθούν και τα τελευταία …κομμάτια του μεταγραφικού «παζλ» για να είναι πλήρης η ομάδα, ωστόσο η εικόνα της είναι αισθητά βελτιωμένη από φιλικό σε φιλικό.
Από την άλλη πλευρά η ομάδα των Καλαβρύτων, με τον Κωστή Βλάχο στον πάγκο της για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν, είναι σαφώς καλύτερη από πέρυσι και η σκληρή δουλειά των προπονήσεων αποφέρει σιγά – σιγά «καρπούς». Πάντως, υπάρχουν παίκτες – μονάδες που ξεχωρίζουν στο γήπεδο και όταν «δέσει» όλη η ομάδα σίγουρα θα φανεί ακόμη πιο ανταγωνιστική.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και το πρώτο ημίχρονο ήταν πλούσιο σε φάσεις και γκολ. Η Θύελλα άνοιξε το σκορ στο 7’ με όμορφο σουτ του Μάριου Σπηλιωτόπουλου έξω από την περιοχή, ενώ τα Καλάβρυτα ισοφάρισαν στο 10’ με πλασέ του Μιχάλη Γιαννόπουλου έπειτα από σύγχυση στα αντίπαλα καρέ. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Κυριάκου Αθανασίου είχε ένα εξαιρετικό εικοσάλεπτο, όπου πέτυχε τρία γκολ. Στο 24’ ο Νίκος Διαμαντόπουλος με πέναλτι έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού τη Θύελλα, στο 30’ ο Αρβανίτης με πλασέ στη κίνηση -μετά από σέντρα του Σπηλιωτόπουλου- ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 και στο 35’ ο Νίκος Διαμαντόπουλος και πάλι με πλασέ –αυτή τη φορά από μπαλιά του Αρβανίτη- «έγραψε» το 4-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, η Θύελλα ξεκίνησε πάλι δυνατά και είχε δοκάρι στο 51’ σε κεφαλιά του Νίκου Διαμαντόπουλου, από κόρνερ του Σπηλιωτόπουλου, ενώ στο 73’ έγινε το 5-1 από προσωπική ενέργεια και σέντρα – σουτ του Κεφαλωνίτη που κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στα δίχτυα.

Θύελλα Αιγίου: Ασημακόπουλος, Ραμπούζια, Πλατυκώστας, Αθανασίου, Σωτηρόπουλος, Μάλλιος, Λιάτος, Μαραγκός, Σπηλιωτόπουλος, Αρβανίτης, Διαμαντόπουλος.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Ψυχράμης, Μ. Μητρόπουλος, Μανέτας, Φιλιππάτος, Λαλαής, Κεφαλωνίτης, Τζιτζιφάκος.
Α.Ε. Καλαβρύτων: Παπαδημητρόπουλος, Μπαχάς, Παπαδόπουλος, Ντάλας, Παπαγεωργίου, Παπαχριστόπουλος, Σταύρακας, Ασπρούκος, Γιαννόπουλος, Δημ. Καλαμαράς, Σταματόπουλος.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Λέσης, Φάκος, Διον. Καλαμαράς, Κοντογεώργης, Αναγνωστόπουλος, Κουτρουμάνης, Μενύχτας, Τσαβαλάς.