Μουντιάλ 2018: Η 3η αγωνιστική του 6ου Ομίλου

Updated: Ιούνιος 29, 2018

Πάταγος… Σοκ και δέος! Η Γερμανία εκτός Mουντιάλ! Ηττήθηκε από την, ουσιαστικά αποκλεισμένη, Νότιο Κορέα με 2-0 και έτσι σφράγισε το χειρότερο γι’ αυτήν παγκόσμιο κύπελλο όλων των εποχών. Από την αρχή του παιχνιδιού φαινόταν ότι τίποτα δεν είχε αλλάξει σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες της, καθώς δυσκολευόταν ιδιαίτερα στην δημιουργία και ταυτόχρονα ήταν ευάλωτη στις αντεπιθέσεις των Κορεατών. Το θέμα όμως ήταν ότι αυτή την φορά δεν είχε ούτε την συνήθη πίστη και αποφασιστικότητα που την χαρακτηρίζει διαχρονικά. Ειδικά ο Tούρκος Μεσούτ Οζίλ ήταν προκλητικά νωχελικός. Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις και στο δεύτερο, η «Νασιοναλμάνσαφτ» έκανε μια προσπάθεια και έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες, με κυριότερη αυτή του Γκορέτσκα στο 46’. Ο αγώνας πλησίαζε στο τέλος του και πολλοί περίμεναν μια ακόμα κλασσική Γερμανική νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις. Το γκολ ήρθε. Για τη Νότια Κορέα όμως με τον Γκβον να εκμεταλλεύεται το λάθος του Κρόος και να εκτελεί από κοντά τον Νόιερ. Αρχικά ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ, όμως το VAR διόρθωσε το λάθος του και έτσι η Γερμανία βρέθηκε στο καναβάτσο. Ήταν το τέλος. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Νόιερ πέρασε σε θέση δεκαριού, θυμίζοντας κάτι από τον θρυλικό κολομβιανό Ρενέ Χιγκίτα, όμως το μόνο που έγινε ήταν το 2-0 των Κορεατών, με τον Σον να σκοράρει σε κενή εστία.
Μετά από αυτό, τα δύο εισιτήρια για τους «16» πέρασαν σε Σουηδία και Μεξικό οι οποίες αναμετρήθηκαν μεταξύ τους με την σκανδιναβική ομάδα να θριαμβεύει με 3-0 σφραγίζοντας ταυτόχρονα και την πρώτη θέση. Από τα πρώτα λεπτά, οι Σουηδοί πατούσαν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν ευκαιρίες, για να δικαιωθούν εντέλει στο 50’ με το γκολ του Αουγκούστινσον. Η αντίδραση των Μεξικανών δεν ήρθε ποτέ, αντιθέτως ήρθαν ακόμα δύο γκολ για την Σουηδία με το πέναλτι του Γκράνκβιστ και το αυτογκόλ του Άλβαρεζ. Το Μεξικό φαινόταν να οδεύει σε μια «αυτοκτονία» καθώς προερχόταν από δύο νίκες με καλές εμφανίσεις. Στο τέλος όμως, τα νέα από το άλλο παιχνίδι ήταν ευχάριστα και έτσι την γλύτωσε, περνώντας ως δεύτερο.

Η ταυτότητα της 3ης αγωνιστικής:
Νότια Κορέα-Γερμανία: 2-0
Γκολ:
92’ Κιμ Γιούνγκ Γκβόν, 96’ Σον
Μεξικό-Σουηδία: 0-3
Γκολ:
50’ Αουγκούστινσον, 62’ πεν. Γκράνκβιστ, 74’ αυτ. Άλβαρεζ