Μουντιάλ 2018: Η 3η αγωνιστική του 4ου Ομίλου

Updated: Ιούνιος 28, 2018

Ο πρόωρος τελικός της Αργεντινής κόντρα στη Νιγηρία είχε τα στοιχεία που περίμενε όλος ο ποδοσφαιρικός κόσμος. Ήταν ένα θρίλερ με πάθος, ένταση και έντονες συγκινήσεις ένθεν κακείθεν, όπου στο τέλος μίλησε το βάρος της φανέλας, με την «Αλμπισελέστε» να γλυτώνει στο πάρα πέντε από μια ιστορική αποτυχία και να προκρίνεται στην επόμενη φάση. Από το πρώτο λεπτό οι Αργεντινοί κατέστησαν σαφές ότι θα «πέθαιναν» για τη νίκη. Πίεζαν συνεχώς, κυνηγούσαν κάθε χαμένη μπαλιά και στο 14’ ο Λιονέλ Μέσι άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική μπαλιά του Μπανέγα. Μαζί με το πάθος όμως, ήταν εμφανές και το άγχος τους καθώς είχαν πολλές λάθος μεταβιβάσεις και δεν κατάφεραν να απειλήσουν περισσότερο στο πρώτο μέρος, πλην ενός δοκαριού από φάουλ του Μέσι. Αυτό έμελλε να το πληρώσουν στις αρχές τις επανάληψης όταν και ο Μόουζες ευστόχησε στο αυστηρό πέναλτι που σφύριξε ο τούρκος διαιτητής Τσακίρ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.Παρά το αρχικό σοκ, ομάδα της Αργεντινής συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Ειδικά οι Μέσι και Μασεράνο ήταν συγκινητικοί, κερδίζοντας σχεδόν κάθε προσωπική μονομαχία ενώ ειδικά ο δεύτερος έπαιζε για πάνω από 20 λεπτά με αίματα στο κεφάλι του! Αφού λοιπόν γλύτωσαν από τις αντεπιθέσεις της Νιγηρίας, δικαιώθηκαν στο 86’ με το γκολ του Ρόχο που σήμανε ξέφρενους πανηγυρισμούς για μια μεγάλη ποδοσφαιρομάνα που σώθηκε από το χείλος του γκρεμού. Έτσι η Αργεντινή θα βρει απέναντί της στους «16» την Γαλλία όπου όμως δεν θα αρκεί μόνο το πάθος για να προχωρήσει παραπέρα…
Ο άλλος αγώνας του ομίλου ανάμεσα σε Ισλανδία και Κροατία είχε και αυτός το δικό του σασπένς. Οι «Βίκινγκς» προσπάθησαν φιλότιμα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, για τη νίκη που θα τους έστελνε στα νοκ άουτ αντί της Αργεντινής, όμως η ποιότητα της, έστω και αδιάφορης με αλλαγές Κροατίας, απεδείχθη απροσπέλαστο εμπόδιο. Οι Κροάτες είχαν το πάνω χέρι από την αρχή και αφού γλύτωσαν από δύο αντεπιθέσεις της Ισλανδίας, άνοιξαν το σκορ στο 53’ με τον Μπάντελι. Οι Ισλανδοί ακολούθως ισορρόπησαν και έκαναν ότι μπορούσαν για την ανατροπή, ισοφαρίζοντας αρχικά στο 76’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκίλφι Σίγκουρντσον, όμως δεν τα κατάφεραν και στο 90’ ο Πέρισιτς τους έδωσε και την χαριστική βολή σε μία αντεπίθεση. Οι Κροάτες, μετά την επίδειξη δύναμης που έκαναν στο όμιλο, προετοιμάζονται για τον αγώνα των «16» κόντρα στην Δανία.

Η ταυτότητα της 3ης αγωνιστικής:
Νιγηρία-Αργεντινή: 1-2
Γκολ:
51’ πεν. Μόουζες / 14’ Μέσι, 86’ Ρόχο
Ισλανδία-Κροατία: 1-2
Γκολ:
76’ πεν. Σίγκουρντσον / 53’ Μπάντελι, 90’ Πέρισιτς