Μουντιάλ 2018: Η 3η αγωνιστική του 2ου Ομίλου

Updated: Ιούνιος 26, 2018

Ο δεύτερος όμιλος έμελλε να ολοκληρωθεί με δύο απροσδόκητα θρίλερ. Αρχικά,η Πορτογαλία έκανε τα εύκολα δύσκολα. Αν και από την αρχή είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, λίγο έλλειψε να πάθει ένα ιστορικό κάζο στις καθυστερήσεις. Η ομάδα της Ιβηρικής προηγήθηκε στο 45’ με γκολάρα του Κουαρέσμα και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι, με τον Μπειρανβάτ όμως να αποκρούει την εκτέλεση του Ρονάλντο. Από εκείνο το σημείο οι Ιρανοί αναθάρρησαν, προσπάθησαν να δημιουργήσουν κινδύνους και στο 91’ κέρδισαν πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Ανσαριφάρντ ενώ ένα λεπτό αργότερα έχασαν κλασσική ευκαιρία, για να στείλουν τους Πορτογάλους πρόωρα στο σπίτι τους, με τον Ταρεμί. Έτσι,η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πέρασε ως δεύτερη στους «16» όπου και θα συναντήσει την Ουρουγουάη.
Αυτό γιατί την ίδια ώρα η Ισπανία ισοφάριζε σε 2-2 το Μαρόκο με ένα γκολ που συζητήθηκε πολύ, καθώς προήλθε από ένα κόρνερ που εκτελέστηκε από την δεξιά πλευρά ενώ ο διαιτητής είχε υποδείξει να εκτελεστεί από την αριστερή. Γενικά σε αυτό το παιχνίδι η Ισπανία παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και δίκαια δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό από το Μαρόκο που πραγματοποίησε ακόμα μία καλή εμφάνιση η οποία αυτή την φορά, εν αντιθέσει με τις προηγούμενες, συνοδεύτηκε από γκολ. Το πρώτο από τον Μπουταίμπ στο 14′ βρήκε άμεση απάντηση από τον Ίσκο και εν συνεχεία οι Ίβηρες παρουσίασαν το σύνηθες φλύαρο παιχνίδι τους για να τιμωρηθούν εκ νέου στο 81’ με κεφαλιά από κόρνερ. Εντέλει το πειθαρχικά ελεγχόμενο τέρμα του Άσπας στο τέλος έδωσε στους Ισπανούς, σε συνάρτηση με το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα, την πρώτη θέση λόγω καλύτερης επίθεσης. Έτσι στους «16» θα βρει απέναντί της την διοργανώτρια Ρωσία. Κλείνοντας, το τελικό συμπέρασμα που βγαίνει από τον δεύτερο όμιλο είναι ότι καμία από τις δύο μεγάλες ομάδες δεν έπεισε ότι είναι σε θέση να θεωρείται εκ των φαβορί για το τρόπαιο καθώς αμφότερες έβγαλαν αδυναμίες.

Η ταυτότητα της 3ης αγωνιστικής:
Ιράν-Πορτογαλία: 1-1
Γκολ:
93’ πεν. Ανσαριφάρντ / 45’ Κουαρέσμα
Ισπανία-Μαρόκο: 2-2
Γκολ:
19’ Ίσκο, 91’ Άσπας / 14’ Μπουταίμπ, 81’ Εν-Νεσίρι