Μουντιάλ 2018: Η 1η αγωνιστική του 2ου Ομίλου

Updated: Ιούνιος 16, 2018

Με μία απροσδόκητη «ματσάρα» και ένα ακόμα παιχνίδι με καλό ρυθμό παρά το μόλις ένα γκολ, έφερε η πρώτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου. Στον πρώτο χρονικά αγώνα, το Ιράν πήρε τελικά τους τρεις βαθμούς εις βάρος του Μαρόκου χάρη σε ένα αυτογκόλ στις καθυστερήσεις. Μέχρι τότε και οι δύο ομάδες δημιουργούσαν ευκαιρίες, με την «μερίδα του λέοντος» να ανήκει στους Μαροκινούς, που παρά την παρουσία καλών και τεχνιτών μεσοεπιθετικών, πλήρωσαν εντέλει την απουσία ενός ικανού σκόρερ. Έτσι το Ιράν χαμογέλασε στο τέλος, με τον Αζίζ Μπουχαντούζ να αποδεικνύεται «μοιραίος» για την ομάδα του.
Το καλύτερο όμως μας το φύλαγε για αργότερα στο Ιβηρικό ντέρμπι μεταξύ Πορτογαλίας και Ισπανίας όπου ναι μεν η ισοπαλία ήταν πιθανή αλλά το 3-3 δεν το περίμενε κανείς σε μια, σπάνια για αγώνα ομάδας του Φερνάντο Σάντος, πανδαισία. Η Πορτογαλία μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ χάρη σε γκολ του Ρονάλντο (πλέον έχει σκοράρει και στα τέσσερα Μουντιάλ που έχει λάβει μέρος) από αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος. Η Ισπανία απάντησε στο 24’ με μία όμορφη κίνηση και τελείωμα από τον Ντιέγκο Κόστα -αν και στο ξεκίνημά της υπάρχει καθαρό επιθετικό φάουλ- και στη συνέχεια ήλεγχε το παιχνίδι βγάζοντας άλλες δύο κλασσικές ευκαιρίες να σκοράρει. Όμως αυτό που δεν κατάφεραν οι Σίλβα και Ίσκο το πέτυχε τελικά ο Ρονάλντο στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Ντε Χέα να κάνει ένα τραγικό λάθος χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί, οι οποίοι τελικά δεν έδειξαν τόσο επηρεασμένοι όσο αναμενόταν από την ξαφνική αποπομπή του προπονητή τους, έκαναν την ανατροπή μεσα σε τρία λεπτά χάρη στο δεύτερο γκολ του Ντιέγκο Κόστα και το εκπληκτικό σουτ του, κατά συνθήκη δεξιού μπάκ, Νάτσο .Στη συνέχεια ήλεγχαν και πάλι εύκολα το παιχνίδι και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν τους τρεις βαθμούς όμως ο Ρονάλντο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ισοφάρισε στο 88’ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ. Πάντως και εδώ θεωρώ ότι ο Ντε Χέα θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα. Έτσι,οι λογαριασμοί για την πρώτη θέση έμειναν ανοιχτοί και λογικά αυτή θα κριθεί στην διαφορά των τερμάτων.

Η ταυτότητα της 1ης αγωνιστικής:
Μαρόκο-Ιράν: 0-1
Γκολ:
95’ αυτ. Μπουχαντούζ
Πορτογαλία-Ισπανία: 3-3
Γκολ:
4’, 44’, 88’ Ρονάλντο / 24’, 55’ Ντιέγκο Κόστα, 58’ Νάτσο