Π.Γ.Σ.: Το πάλεψε και ηττήθηκε (3-2) αξιοπρεπώς στη Λάρισα…

Updated: Μάιος 13, 2018

Μία ακόμη, αναμενόμενη, ήττα -τέταρτη συνεχόμενη- γνώρισε η Αιγιώτικη ομάδα αυτή τη φορά εκτός έδρας από τον Απόλλων Λάρισας. Οι «μελανόλευκοι», που δήλωσαν 16άδα στο φύλλο αγώνα χωρίς να υπάρχει αναπληρωματικός τερματοφύλακας, παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό γνωρίζοντας αξιοπρεπής ήττα με σκορ 3-2. Μάλιστα κατάφεραν να ξεπεράσουν όσο πιο …αναίμακτα μπορούσαν το γεγονός ότι αγωνιζόντουσαν για μία ώρα περίπου με λύση ανάγκης κάτω από τα γκολπόστ. Συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό ο Αιγιώτης τερματοφύλακας Βασίλης Αθανασίου λόγω αδιαθεσίας αποχώρησε από το παιχνίδι (μεταφέρθηκε προληπτικά στο νοσοκομείο) κι από και πέρα χρέη πορτιέρο εκτέλεσε ο Ανδρέας Σταματής, με το σκορ να είναι ήδη στο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων. Η Αιγιώτικη ομάδα στη συνέχεια πάλεψε όσο μπορούσε, κυνήγησε στο τέλος την ισοφάριση και τελικά ηττήθηκε παρότι στο τέλος ανησύχησε τους γηπεδούχους με την απέλπιδα προσπάθεια που κατέβαλε.
Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι, που αγχώθηκαν στο τέλος από την αντίδραση των φιλοξενούμενων, επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από πέντε συνεχόμενα παιχνίδια όπου δεν είχαν μπορέσει να γευτούν τη χαρά της νίκης…

ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ…
Με γκολ από τα …αποδυτήρια ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι, που κατάφεραν μόλις στο 2ο λεπτό να προηγηθούν με σκόρερ τον Παπαζαχαρία, ενώ ακριβώς με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου διπλασίασαν τα τέρματά τους με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαυριά. Μετά τον επιθετικό αιφνιδιασμό από τους γηπεδούχους, οι «μελανόλευκοι» προσπάθησαν να… συνέλθουν και να ισορροπήσουν το ματς. Μάλιστα, παρότι αναγκάστηκαν να αντιμετωπίσουν και το πρόσθετο πρόβλημα της αποχώρησης του τερματοφύλακά τους, προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση και στο 44ο λεπτό ο Ζαφειράκης με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Απόλλωνα.

ΑΠΛΑ ΜΕΙΩΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ…
Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε κάποια ιδιαίτερη αλλαγή, με τον Απόλλωνα να έχει τον έλεγχο και τους «μελανόλευκους» να προσπαθούν να αντιδράσουν. Ετσι με τις ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες να είναι ελάχιστες, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στο 71ο λεπτό να πετύχουν και τρίτο τέρμα, με σκόρερ τον Αγρόδημο. Και ενώ όλα έδειχναν να έχουν… τελειώσει, οι «μελανόλευκοι» κατάφεραν στο 75ο λεπτό να μειώσουν με τον Γαβριηλίδη και στο 87ο να αγχώσουν τον Απόλλωνα όταν μείωσαν στο γκολ με τον Τζανουλίνο. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ωστόσο, οι γηπεδούχοι διαφύλαξαν το υπέρ τους σκορ και οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση που άσκησαν δεν μπόρεσα να γίνουν απειλητικοί ουσιαστικά μία ακόμη φορά.

Απόλλων Λάρισας: Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ευαγ. Ανδρέου, Αγρόδημος, Μαυριάς, Χατζής, Κανούλας (76′ Γαρυφαλλόπουλος), Σουλίδης (62′ Λίταινας), Τσιλούλης (67′ Καρακατσάνης).
Παναιγιάλειος: Αθανασίου (36′ Χαρίτος), Πολιανίδης, Δοξάκης, Μηλιώτης, Τζανουλίνος, Γαβριηλίδης, Ζαφειράκης, Σμίλτος, Κάναλς (63′ Τσάινα), Σταματής, Κόκκορης (82′ Ντέιβιντ).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης
Φωτό: athleticlarissa.gr