«Ποντιακή» ανατροπή (1-2) και μαθηματικός «μελανόλευκος» υποβιβασμός!

Updated: Μάιος 7, 2018

Οι όποιες μαθηματικές ελπίδες παραμονής, που ήταν οι μόνες που διατηρούσαν «ζωντανές» τις όποιες προσδοκίες υπήρχαν για τη σωτηρία του Παναιγιάλειου, χάθηκαν οριστικά. Η Αιγιώτικη ομάδα γνώρισε μία ακόμη εντός έδρας, από τον Απόλλωνα Πόντου (1-2) με ανατροπή και πλέον το μόνο που μπορεί να κάνει για να σώσει από το …παράθυρο την παρτίδα, είναι να ελπίζει σε εξωαγωνιστικές ανακατατάξεις οι οποίες ωστόσο μέχρι σήμερα φαντάζουν μόνο ως θαύμα.
Η δυσάρεστη κατάληξη της φετινής αγωνιστικής περιόδου, βέβαια, φαινόταν να είναι προδιαγεγραμμένη από νωρίς, λόγω των κακών επιλογών σε διοικητικό και αγωνιστικό επίπεδο που πραγματοποιήθηκαν από το ξεκίνημα, με αποτέλεσμα για μία ακόμη φορά να την «πληρώσει» ο σύλλογος και όσοι ρομαντικοί συνέχιζαν να πιστεύουν σε αλλαγή βαθμολογικού σκηνικού έστω και την ύστατη στιγμή.

«ΑΔΕΙΟΣ» ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ…
Στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα, ο Παναιγιάλειος κατάφερε να φανεί μόνο στο πρώτο 45λεπτο, όπου κατάφερε να ανοίξει το σκορ, να έχει ένα δοκάρι και κάποιες χαμένες ευκαιρίες για να σκοράρει εκ νέου, εκμεταλλευόμενος βέβαια και το κακό αγωνιστικό πρόσωπο των «Ποντίων» που είναι γεγονός ότι μη έχοντας ουσιαστικό κίνητρο έδειχναν να μην έχουν επιδείξει την πρέπουσα αγωνιστική σοβαρότητα. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην… Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και ευτύχησαν στο πρώτο 20λεπτο, έχοντας τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, να πετύχουν την ανατροπή να έχουν δύο δοκάρια και τελικά να φτάνουν σε μία εύκολη -όπως εξελίχθηκε- εκτός έδρας νίκη. Στο ίδιο διάστημα ο Παναιγιάλειος εμφανώς επηρεασμένος από τα γρήγορα γκολ που δέχτηκε αλλά κι από την έλλειψη ικανών λύσεων από τον πάγκο, το μόνο που έκανε ήταν να αποδεχτεί τη …μοίρα του.

ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ…
Στο πρώτο μέρος οι «μελανόλευκοι» είχαν τον πρώτο λόγο και μάλιστα μόλις στο 7ο λεπτό έχασαν μοναδική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν το πλασέ του Σταματή σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια, έχοντας καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, έλεγχαν το ματς χωρίς όμως να μπορέσουν να γίνουν απειλητικοί. Τελικά στο 31ο λεπτό η ανωτερότητά τους καρποφόρησε, όταν μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Καλογεράκη, ο Κόκκορης πήρε τη μπάλα και απλά την έσπρωξε στα δίχτυα δίνοντας την πρωτοπορία του σκορ στην Αιγιώτικη ομάδα και παράλληλα αναπτερώνοντας το ηθικό εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Το γκολ, όπως ήταν φυσικό, έδιωξε το «μελανόλευκο» άγχος κι αν ο Παναιγιάλειος ήταν πιο τυχερός θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο μέρος. Συγκεκριμένα στο 33ο λεπτό το πλασέ του Σταματή έκοψε πάνω στη γραμμή ο Καλί, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Κόκκορη από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλογεράκη. Από την άλλη πλευρά, ο Απόλλωνας Πόντου σε όλο το πρώτο 45λεπτο, οι «πόντιοι» το μόνο που έχουν να επιδείξουν επιθετικά ήταν ένα σουτ του Γεωργιάδη (25′), το οποίο πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αθανασίου.

ΑΛΛΑΓΗ ΣΚΗΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΣΚΟΡ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ…
Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε πλήρως. Ενας μεταμορφωμένος προς το καλύτερο Απόλλωνας κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και σε διάστημα περίπου είκοσι λεπτών μπόρεσε να βρεθεί αυτός σε θέση …οδηγού. Στο 47ο λεπτό ο Μπρίτο έβγαλε σέντρα και ο Καπία με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας το σκορ και στο 63ο λεπτό η «χρυσή» αλλαγή του Απόλλωνα, Βλαχομήτρος, με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το «διπλό». Βέβαια, πριν την επίτευξη του δεύτερου τέρματος, οι «Πόντιοι» θα μπορούσαν να είχαν ήδη κάνει την ανατροπή όταν σε δύο προσπάθειες του Μπρίτο με πλασέ (49′) και κεφαλιά (50′) η μπάλα σταμάτησε στο δεξί  και οριζόντιο δοκάρι της Αιγιώτικης ομάδας, αντίστοιχα.
Στο μισάωρο που απέμεινε, μετά την ανατροπή, οι «μελανόλευκοι» έδειξαν να μην έχουν τα ψυχικά αποθέματα αλλά και τις κατάλληλες λύσεις από τον πάγκο για να διεκδικήσουν έστω το βαθμό. Ετσι γνώρισαν μία ακόμη εντός έδρας ήττα, η οποία με τα μέχρι τώρα δεδομένα κρίνεται καταδικαστική για τη «Μαύρη Θύελλα» και την οδηγεί μαθηματικά στον υποβιβασμό και στις όποιες διοικητικές εξελίξεις μπορεί αυτό να σημαίνει…

Παναιγιάλειος: Αθανασίου, Γραμματίκας, Γαβριηλίδης, Τζανουλίνος (84′ Καναβέτας), Μηλιώτης, Γκούμας, Σμίλτος, Κάναλς (68′ Χαρίτος), Ζαφειράκης, Κόκκορης (79′ Δοξάκης), Σταματής.
Απόλλων Πόντου: Καλογεράκης, Καλί, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Συμελίδης (18′ λ.τ. Γκουγκούδης), Ηλιάδης (46′ Βλαχομήτρος), Καλαϊτζίδης (79′ Τσεμπερίδης), Καπίας, Λιόνης, Καλογέρης, Χασομέρης.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης