Π.Γ.Σ.: Νέα ήττα (2-0) στα Περιβόλια και ο κατήφορος συνεχίζεται…

Updated: Απρίλιος 30, 2018

Ο κατήφορος που έχει πάρει ο Παναιγιάλειος τον τελευταίο καιρό καλά κρατεί και δυστυχώς έχει συγκεκριμένο προορισμό. Η Αιγιώτικη ομάδα, με τα τόσα διοικητικά και οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει, δεν φαίνεται να έχει ούτε το σθένος αλλά ούτε και τη δυνατότητα να διεκδικήσει το δικαίωμα στο όνειρο στο αγωνιστικό μέρος. Και όπου λέμε όνειρο, φυσικά, εννοούμε αυτό της σωτηρίας η οποία δεδομένα μετά τις συνεχόμενες ήττες στα τελευταία παιχνίδια έχει μετατραπεί πλέον σύμφωνα με το λαϊκό άσμα «ένα όνειρο τρελό, ένα όνειρο απατηλό…».
Σήμερα ο Παναιγιάλειος, που ηττήθηκε εκ νέου στην Κρήτη σε διάστημα τεσσάρων ημερών, πήγε στα Περιβόλια προσπάθησε όσο του το επέτρεπαν οι δυνατότητές του αλλά τελικά γνώρισε την ήττα (2-0) από τον ΑΟΧ Κισσαμικό. Μία ήττα που προήλθε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, όπου δέχτηκε και τα δύο γκολ κι από κει και πέρα είχαμε εκατέρωθεν προσπάθειες χωρίς όμως το ποθητό αποτέλεσμα. Πλέον η Αιγιώτικη ομάδα έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες, τις οποίες σε περίπτωση που κάποιος προσπαθήσει να τις ερμηνεύσει ρεαλιστικά, θα διαπιστώσει ότι ακόμα κι έτσι αυτές είναι θεωρητικές… Ετσι οι «μελανόλευκοι» παρέμειναν στη 15η θέση με 24 βαθμούς, με τον υποβιβασμό να είναι κάτι περισσότερο από ορατός, ενώ από την άλλη η Κρητική ομάδα που έχει χαράξει αντίθετη πορεία παραμένει σταθερά στο τέταρτο «σκαλοπάτι» του βαθμολογικού πίνακα επιβεβαιώνοντας τον πολύ καλή πορεία της στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΦΑΝΗΚΕ ΜΕ ΤΟ …ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Στο αγωνιστικό μέρος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, εις διπλούν, πολύ νωρίς και να βάλουν τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση. Στο 7ο λεπτό ο Παντελάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο 16ο ο Σάλιακας με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής «ζευγάρωσε» τα τέρματα του ΑΟΧ Κισσαμικού. Μετά το αρχικό ισχυρό σοκ οι «μελανόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 20ο λεπτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Κόκκορη, ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Σμίλτου κατέληξε άουτ, όπως επίσης και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκούμα στο 34ο λεπτό. Από την άλλη, οι Κρητικοί, που έκαναν την κατάλληλη διαχείριση του υπέρ τους σκορ, έχουν να επιδείξουν μία ακόμη καλή ευκαιρία όταν την κεφαλιά του Γκίνη απέκρουσε ο Τσάπαλος.

ΔΥΟ ΚΑΛΕΣ «ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΕΣ» ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στην επανάληψη οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, με το αποτέλεσμα να παραμένει ως είχε. Από πλευράς γηπεδούχων δύο ήταν οι αξιόλογες φάσεις με το σουτ του Λέο (48′) να καταλήγει άουτ και το πλασέ του Αποστολίδη (92′) να διώχνουν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί του Παναιγιάλειου, ενώ από την άλλη το σουτ του Κάναλς (71′) έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μαρκοπουλιώτης και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού το μακρινό σουτ του Μηλιώτη (94′) σταμάτησε στο δοκάρι των γηπεδούχων.

ΑΟΧ Κισσαμικός: Παπαδόπουλος, Τόλι, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Αρναούτογλου, Σελινιωτάκης (71′ Βρεττός) Γκίνη (92′ Καραγεώργης), Λεμονής, Σάλιακας (87′ Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης, Λέο.
Παναιγιάλειος: Τσάπαλος, Γραμματίκας, Σμίλτος, Βλάχος (68′ Χαρίτος), Μηλιώτης, Γκούμας, Γαβριηλίδης, Κάναλς (92′ Καναβέτας), Κόκκορης, Ζαφειράκης, Σταματής (46′ Δοξάκης).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης