Ο Εργοτέλης …έπνιξε (5-1) στο Παγκρήτιο τον Παναιγιάλειο

Updated: Απρίλιος 2, 2018

Τον απόλυτο εφιάλτη έζησε, ο Παναιγιάλειος, σ’ ένα κομβικής σημασίας για το μέλλον του στην Football League στο Παγκρήτιο, κόντρα στον Εργοτέλη. Οι «μελανόλευκοι» …πνίγηκαν στην πρώτη τους έξοδο στην Κρήτη, γνωρίζοντας βαριά ήττα με σκορ 5-1. Ενα αποτέλεσμα το οποίο αφενός διατηρεί την Αιγιώτικη ομάδα σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση, μιας και βρίσκεται πλέον στο -5 από τη σωτηρία και αφετέρου «πλήγωσε» σε μεγάλο βαθμό το γόητρο της αλλά και τους φιλάθλους της, που διαπίστωσαν τις μεγάλες αγωνιστικές αδυναμίες που υπάρχουν κόντρα σ’ έναν από τους αντιπάλους που έχει ανάλογο στόχο. Από την άλλη πλευρά, ο Εργοτέλης σταμάτησε με τον πλέον καλύτερο τρόπο ένα σερί τριών ηττών και με τη σημερινή του επιβλητική νίκη αναρριχήθηκε ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού.

ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ…
Στη γενική εικόνα του παιχνιδιού, πάντως, κόντρα σ’ έναν αντίπαλο που δεδομένα έχει ποιότητα στο ρόστερ του, αποκαλύφθηκε η «γύμνια» που έχει ο Παναιγιάλειος στο δυναμικό του αλλά και η αδυναμία που υπάρχει από πλευράς τεχνικής ηγεσίας για να  πάρει από τους ποδοσφαιριστές της ομάδας το κάτι παραπάνω, με αποτέλεσμα οι αρχικές επιλογές του να χρειάζονται συνεχώς …διορθώσεις. Αν αναλογιστούμε, μάλιστα και το γεγονός ότι ακολουθούν ακόμη πιο δύσκολα παιχνίδια στη συνέχεια, κόντρα σε ομάδες που «οδηγούν» την κατηγορία, τότε εύλογα μπορεί ο καθένας να κάνει «εφιαλτικές» προβλέψεις. Κάτι το οποίο σημαίνει ότι παρά τη θέληση που υπάρχει για να διεκδικήσει η Αιγιώτικη ομάδα το στόχο της παραμονής, ο βαθμός δυσκολίας αυξάνεται υπέρμετρα και δύσκολα μπορεί κάποιος να δηλώνει αισιόδοξος για θετική έκβαση της «μελανόλευκης» προσπάθειας.

ΕΚΤΕΘΗΚΕ …ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΠΤΑ
Η Κρητική ομάδα ξεκίνησε δυνατά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους «μελανόλευκους». Ωστόσο αφού στο 3ο λεπτό έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Σταμόπουλο, στο 12ο οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Τσάπαλος ανέτρεψε τον Μανουσάκη. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Κάιπερς ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Τσάπαλο που με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Μετά το χαμένο πέναλτι ο Εργοτέλης έδειξε επηρεασμένος από την απώλεια, ενώ ο Παναιγιάλειος κέρδισε ψυχολογία και μέτρα μέσα στο γήπεδο, χωρίς όμως να μπορεί να γίνει απειλητικός. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνεται ένα παιχνίδι κέντρου, το οποίο σε συνάρτηση με το δυνατό αέρα, συνετέλεσαν στη δημιουργία ρυθμού η οποία σίγουρα βόλευε τους «μελανόλευκους». Ομως σ’ ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα του Πέτρου Δημητρίου δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το υπέρ της σκηνικό, αφού και πάλι εκτέθηκε στα τελευταία λεπτά, αυτή τη φορά του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό ο Κάιπερς βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διορθώνοντας την απώλεια του πέναλτι και βάζοντας τον Εργοτέλη σε θέση «οδηγού».

ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΕ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ…
Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος προσπάθησε να κάνει αυτός αιφνιδιασμό και τουλάχιστον αρχικά το κατάφερε. Στο 47ο λεπτό ο Σταματής με σουτ έφερε το ματς στα ίσα, αναπτερώνοντας το «μελανόλευκο» ηθικό, ενώ στα δύο επόμενα παιχνίδια η Αιγιώτικη ομάδα έχασε ισάριθμες ευκαιρίες με τους Σταματή και Βλάχο για να πετύχει την απόλυτη ανατροπή.

Ο ΓΚΩΝΙΑΣ ΕΚΑΝΕ …ΚΙΝΗΣΗ ΜΑΤ
Ο προπονητής της κρητικής ομάδας, Τάκης Γκώνιας, βλέποντας την πίεση που δεχόταν ο Εργοτέλης αποφάσισε να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα για να αντιστρέψει την εικόνα του παιχνιδιού. Ετσι ως «άσσο από το μανίκι» έβγαλε τον Εφορντ ο οποίος μετά την είσοδό του (51′) στο παιχνίδι έκανε ουσιαστικά τη διαφορά, δίνοντας ταχύτητα και φρεσκάδα στο δημιουργικό και εκτελεστικό μέρος της κρητικής ομάδας. Το πρώτο «σημάδι» δόθηκε στο 54ο λεπτό όταν ο Κάιπερς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μετά από λίγα λεπτά άρχισε ο «χορός» των γκολ για τον Εργοτέλη και η απόλυτη ταπείνωση για τον Παναιγιάλειο. Στο 57ο λεπτό ο νεοεισελθών Εφορντ χρίστηκε σκόρερ δίνοντας εκ νέου την πρωτοπορία στην ομάδα του, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κάιπερς (60′) «ξαναχτύπησε» με δεύτερο προσωπικό γκολ. Στο 66ο λεπτό ήταν σειρά του Σταματάκου να χριστεί σκόρερ και το φινάλε του …πάρτι που έστησε ο Εργοτέλης έκανε ο Εφορντ, πετυχαίνοντας δεύτερο προσωπικό γκολ (88′) και παράλληλα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του, σ΄ ένα κομβικό για το στόχο της παραμονής παιχνίδι.

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Πάτας, Μαζουλουξής, Τσέλιος, Μπουρσέλης (78′ Αγγελόπουλος), Μπουτσάκης (66′ Κούρτι), Μανουσάκης (51′ Εφορντ), Σταματάκος, Κάιπερς.
Παναιγιάλειος: Τσάπαλος, Ρέλλας (46′ Κάναλς), Μηλιώτης, Γραμματίκας, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Τζανουλίνος, Γκούμας, Ζαφειράκης (32′ Πολιανίδης), Σκαρτσίλας (62′ Αγιούποφ), Σταματής.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης