Π.Γ.Σ.: Ηττα (1-0) στα Τρίκαλα με …γλυκόπικρη γεύση

Updated: Μάρτιος 19, 2018

Το παιχνίδι στα Τρίκαλα ήταν για τον Παναιγιάλειο από αυτά όπου προπονητές και ποδοσφαιριστές δεν είχαν στα «επιβάλλεται νίκη», λόγω της διαφοράς ποιότητας των δύο ομάδων, ωστόσο παρά τις βασικές επιθετικές απουσίες (Σκαρτσίλα, Σταματή) θα προσπαθούσαν να κάνουν την υπέρβαση βαθμολογικά ώστε να έπαιρναν ένα σχετικό πλεονέκτημα σε σχέση με τους υπόλοιπους διεκδικητές της παραμονής. Τελικά το θετικό αποτέλεσμα δεν μπόρεσε να κατακτηθεί, μετά το τελικό 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, αφήνοντας ωστόσο μία πικρή γεύση στους «μελανόλευκους» μιας και σύμφωνα με την εικόνα του παιχνιδιού η κατάκτηση του βαθμού της ισοπαλίας ήταν κάτι εφικτό. Ομως για ένα ακόμη παιχνίδι η Αιγιώτικη ομάδα «πλήρωσε» τη δεδομένη αδυναμία της στις στημένες φάσεις, δέχτηκε ένα γκολ στο πρώτο μέρος και παρότι δεν κινδύνεψε στο υπόλοιπο παιχνίδι, δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική και να διεκδικήσει το βαθμό της ισοπαλίας, χάνοντας μία κλασσική ευκαιρία στην εκπνοή του αγώνα.

ΩΣ ΜΗ …ΓΕΝΟΜΕΝΗ Η 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Αναφορικά με τη «μάχη» της παραμονής, πάντως, τόσο για τον Παναιγιάλειο όσο και για τις υπόλοιπες ομάδες που τη διεκδικούν, σύμφωνα με τα τελικά αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής, ήταν ως μη …γενόμενη. Κι αυτό διότι οι ομάδες που θεωρητικά ήταν φαβορί κέρδισαν σχετικά εύκολα τις αντίστοιχες που διεκδικούν τη σωτηρία τους, με αποτέλεσμα ο βαθμολογικός πίνακας να παραμείνει ως είχε. Ετσι, παρά την εκτός έδρας ήττα, ο Παναιγιάλειος παρέμεινε κάτω από την επικίνδυνη ζώνη, όντας στην 14η θέση με 20 βαθμούς, διατηρώντας και το -3 από τη σωτηρία. Αυτό σημαίνει ότι συνεχίζει να έχει τις ίδιες πιθανότητες για να παραμείνει στην Football League και καλείται στα δύο επόμενα παιχνίδια, κόντρα σε αντιπάλους με ανάλογο στόχο να κάνει την καλύτερη δυνατή συγκομιδή, αρχής γενομένης με το εντός έδρας ματς με την Καλλιθέα (24/3) και στη συνέχεια εκτός κόντρα στον Εργοτέλη (1/4). Από την άλλη τα Τρίκαλα μετά από μία τετράδα αγώνων όπου αγνοούσαν την νίκη (τρεις ήττες, μία ισοπαλία), κατάφεραν να επιστρέψουν στα «τρίποντα», παραμένοντας όμως στο 9ο «σκαλοπάτι» με 34 βαθμούς, σε μία δεδομένα ανεπιτυχή χρονιά αναφορικά με τον υψηλό στόχο που είχαν θέσει.

ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ ΟΙ ΣΤΑΤΙΚΕΣ ΦΑΣΕΙΣ…
Το παιχνίδι ήταν γενικά κακό και «φτωχό» σε φάσεις, εκατέρωθεν. Ο Παναιγιάλειος μπορεί να κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του, όμως δεν μπόρεσε να έχει τις ανάλογες απαντήσεις στις στατικές φάσεις που είχαν τον… πρώτο λόγο στο πρώτο μέρος, ενώ επιθετικά δεν μπόρεσε να βγάλει τις αντεπιθέσεις που θα επιθυμούσε. Μάλιστα σε μία από τις στατικές φάσεις οι γηπεδούχοι σημείωσαν το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού το οποίο και τους έδωσε τους βαθμούς της νίκης κι αφού πρώτα είχαν προειδοποιήσει με ανάλογο τρόπο. Ηταν το 17ο λεπτό όταν ο μόνιμος εκτελεστής των στημένων  -για λογαριασμό των γηπεδούχων- Βασίλης Γκόλιας έβγαλε σέντρα-φάουλ, ο Βέρτζος έπιασε την κεφαλιά και ο Τσάπαλος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Ομως στο 31ο λεπτό ο «μελανόλευκος» τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παρόμοιο, όταν μετά από μία ακόμη εκτέλεση σέντρας-φάουλ του Γκόλια, ο Γιαννιτσάνης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιγιάλειου, δίνοντας την πρωτοπορία στο σκορ στα Τρίκαλα. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο παραπάνω φάσεις ήταν οι άξιες αναφοράς κι από τις δύο ομάδες, με τους «μελανόλευκους» ωστόσο να μην μπορούν να κάνουν ούτε μία αξιόλογη «επίσκεψη» στην περιοχή των γηπεδούχων.

ΜΟΙΡΑΙΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΑΓΙΟΥΠΟΦ…
Το κακό θέαμα συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τον Παναιγιάλειο όμως να προσπαθεί να γίνει πιο απειλητικός και τελικά να μην καταφέρνει στην εκπνοή του αγώνα να «κλέψει» το βαθμό της ισοπαλίας. Στο πρώτο ημίωρο του δεύτερου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε ούτε μία φάση άξια αναφοράς, με το παιχνίδι να γίνεται εκατέρωθεν στο κέντρο. Στο τελευταίο 15λεπτο, η Αιγιώτικη ομάδα, προσπάθησε να πιέσει διεκδικώντας ένα γκολ. Ετσι αφού στο 77′ το μακρινό σουτ του Ζαφειράκη κατέληξε άουτ, στο 89′ έχασε την καλύτερη ευκαιρία ισοφάρισης. Ο Χαρίτος εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να έχει παράλληλη προς την εστία του Αποστολίδη τροχιά και τον Αγιούποφ από πλεονεκτική θέση να μην μπορεί να την σπρώξει στα δίχτυα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει με την «επαγγελματική» νίκη των γηπεδούχων.

Τρίκαλα: Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Μάκος, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας, Γροντής (46′ Tόμιτς), Τσίπρας (70′ Zγκούρι), Σαχινίδης (86′ Χιντζίδης), Γιαννιτσάνης.
Παναιγιάλειος: Τσάπαλος, Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Πολιανίδης (56′ Kόκκορης) Γκούμας, Γραμματίκας, Τζανουλίνος (86′ Καναβέτας), Σμίλτος (37′ Χαρίτος), Αγιούποφ, Ζαφειράκης.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης