Π.Γ.Σ.: Γιόρτασε με «τρίποντο» (1-0 την Σπάρτη) τα 91 χρόνια ύπαρξής του

Updated: Φεβρουάριος 26, 2018

Ο αποκλειστικός στόχος του Παναιγιάλειου, στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου (18η αγωνιστική) υποδεχόμενος την Σπάρτη, ήταν η κατάκτηση των τριών βαθμών με οποιοδήποτε θεμιτό τρόπο. Τελικά ο στόχος επετεύχθη στον απόλυτο βαθμό, χάρη σ’ ένα γκολ του Τζανουλίνου μόλις στα 31 δευτερόλεπτα του ματς, με τους «μελανόλευκους» να κάνουν κατάθεση ψυχής και να νικούν ακόμα και τις δύσκολες καιρικές συνθήκες (συνεχής βροχόπτωση). Ετσι, μετά από την επιτυχία αυτή σ’ ένα άκρως κομβικό, για τη συνέχεια παιχνίδι, η Αιγιώτικη ομάδα εκτός από τρεις πολύτιμους βαθμούς κέρδισε ψυχολογία, αισιοδοξία και δύναμη για τη δύσκολη συνέχεια και τον στόχο της παραμονής.

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ…
Η 25η Φεβρουαρίου ήταν εξαρχής σημαντική για τον Αιγιώτικο σύλλογο, μιας και πριν από 91 χρόνια (25 Φεβρουαρίου 1927) πραγματοποιήθηκε η ίδρυση της «Μαύρης Θύελλας» και έγινε ακόμη πιο σημαντική αφού συνδυάστηκε με την επιστροφή της ομάδας στις επιτυχίες. Σίγουρα η νίκη αποτελεί το καλύτερο δώρο που θα μπορούσε να κάνει το ποδοσφαιρικό τμήμα για τα γενέθλια του Παναιγιάλειου και θα αποκτήσει μεγαλύτερη αξία εάν αποτελέσει το εφαλτήριο για τη βαθμολογική αντεπίθεση που χρειάζεται για να τον βρει σε θέση σωτηρίας η λήξη του πρωταθλήματος.

77 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ…
Εντεκα αγωνιστικές, έντεκα εβδομάδες και -πιο συγκεκριμένα- 77 ημέρες χρειάστηκαν να περάσουν για να μπορέσει ο Παναιγιάλειος να γευτεί και πάλι τη «γλυκιά» γεύση της νίκης σε αγωνιστικό επίπεδο και μιλάμε για εντός έδρας ματς, μιας και εκτός έδρας …κινδυνεύει (σχεδόν δύο χρόνια) να ξεχάσει το πότε είχε γίνει. Η Αιγιώτικη ομάδα είχε κερδίσει για τελευταία φορά τον Εργοτέλη, στις 10/12/17 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής κι από ‘κει και πέρα μετρούσε μόλις δύο ισοπαλίες και ήττες. Μάλιστα το κοινό στοιχείο των νικηφόρων παιχνιδιών είναι το σκορ (1-0), ενώ από πλευράς βαθμολογικής αξίας σίγουρα είναι αυτή που ουσιαστικά αναζωπυρώνει τις ελπίδες που έχει για να κερδίσει το «στοίχημα» της παραμονής. Ετσι, ο Παναιγιάλειος έφτασε στους 16 βαθμούς, ανέβηκε δύο «σκαλοπάτια» στον βαθμολογικό πίνακα (13ος) και μείωσε τη διαφορά από τη σωτηρία στους πέντε βαθμούς.
Από την άλλη πλευρά, η ποιοτική Σπάρτη, με τον Σάκη Θεοδοσιάδη να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο της, αν και προσπάθησε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική δεν το κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να γνωρίζει τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της που τη διατηρεί στην δέκατη θέση, έχοντας ωστόσο ένα «μαξιλάρι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ…
Συνηθίζεται όταν μία ομάδα σκοράρει σχετικά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού να λέμε μεταφορικά ότι πέτυχε γκολ από τα αποδυτήρια. Ωστόσο το γκολ του Παναιγιάλειου ήταν και κυριολεκτικά από τα αποδυτήρια, όταν ο Τζανουλίνος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή κι αφού η μπάλα «έσκασε» στο βρεγμένο χορτάρι, αιφνιδίασε τον Γιακουμή κι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά του γωνία πετυχαίνοντας το γκολ που έκρινε το παιχνίδι, μόλις στα 31 δεύτερα. Μετά το γκολ, οι «μελανόλευκοι», προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν εκ νέου τους φιλοξενούμενους χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τα σουτ των Αγιούποφ (10′) και Σταματή (13′) να καταλήγουν άουτ. Ωστόσο την καλύτερη ευκαιρία του για να διπλασιάσει τα τέρματά του, ο Παναιγιάλειος, την είχε στο 44ο λεπτό όταν μετά από μία …τρελή κούρσα του Πολινιάδη -που διέσχισε σχεδόν όλη τη δεξιά πλευρά του γηπέδου, παρά την πίεση του Τζιμότζι- πάσαρε στον Σταματή, το πλασέ του οποίου όμως μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία ο Γιακουμής.
Από την άλλη, σε όλο το πρώτο 45λεπτο, η Σπάρτη που υπέστη αγωνιστικό σοκ από τη γρήγορη επίτευξη του «μελανόλευκου» γκολ, έχει να επιδείξει μόνο μία… υποψία ευκαιρίας η οποία μάλιστα δημιουργήθηκε από τους «μελανόλευκους» ή μάλλον από το βαρύ αγωνιστικό χώρο. Συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό σε μία ανύποπτη φάση ο Τσάπαλος στην προσπάθεια του να βγει από την εστία του για να μπλοκάρει μία εύκολη μακρινή σέντρα, γλίστρησε στο βούρκο, προλαβαίνοντας όμως με τα ακροδάκτυλα του να της αλλάξει πορεία και προ του Ράντι, να τη διώξει σε κόρνερ ο Γαβριηλίδης.

ΑΝΟΥΣΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ…
Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος έδωσε χώρο και η Σπάρτη μάταια προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αναμενόμενη υπεροχή της. Ετσι μετά από ένα πιεστικό πρώτο 15λεπτο όπου δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του Τσάπαλου, έχοντας ως μοναδική άξια αναφοράς φάση το σουτ του Γουόρντεν (49′) που κόντραρε στο σώμα του Ρέλλα και κατέληξε κόρνερ, ο Παναιγιάλειος ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να γίνει απειλητικός. Ωστόσο η έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια, σε προσπάθειες των Αγιούποφ (59′), Τζανουλίνου (67′) και Σταματή (71′), δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν με αξιώσεις στην επίτευξη δεύτερου γκολ που θα «σφράγιζε» νωρίτερα το «τρίποντο». Μία νίκη η οποία, πάντως, ήρθε και ουσιαστικά αναπτέρωσε την ελπίδα όλων για μία θετική συνέχεια που θα αποφέρει τους επιθυμητούς βαθμούς και την πολυπόθητη παραμονή στην κατηγορία.

Παναιγιάλειος: Τσάπαλος, Ρέλλας, Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Τζανουλίνος, Πολινιάδης, Αγιούποφ (85′ Σμίλτος), Ζαφειράκης (92′ Γραμματίκας), Σκαρτσίλας, Σταματής.
Σπάρτη: Γιακουμής, Ζουλιώτης, Οικονομόπουλος, Βοσνακίδης, Νιάρος, Τριανταφυλλάκος (51′ Φουρτάδο), Μπουζούκης, Τσιμότζι (77′ Σανδραβέλης), Ράντι, Ράνος (67′ Μουζακίτης), Γουόρντεν.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης