Π.Γ.Σ.: Εχυσε την καρδάρα στο 92′, 1-1 με τον Αιγινιακό…

Updated: Νοεμβρίου 19, 2017

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση. Ο Παναιγιάλειος στην τρίτη του έξοδο στο πρωτάθλημα της Football League -απέναντι σε σχετικά βατούς αντιπάλους- και πάλι δεν κατάφερε να πάρει αυτό που στόχευε και γενικά του αναλογούσε. Μετά την ισοφάριση που δέχτηκε στην Σπάρτη στα τελευταία λεπτά, την ήττα που γνώρισε στην Καρδίτσα στην μοναδική της αξιόλογη επιθετική της προσπάθεια και σήμερα κατάφερε να πετάξει δύο πολύτιμους βαθμούς στις καθυστερήσεις. Στο Αιγίνιο κόντρα στον γηπεδούχο Αιγινιακό, αν και προηγήθηκε στο 59′ με τον Γαβριηλίδη, τελικά ισοφαρίστηκε στο 92′ με κεφαλιά του Παπαδόπουλου με αποτέλεσμα να πάρει μόνο τον ένα βαθμό.
Μία ισοπαλία (1-1) η οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί θετικό αποτέλεσμα, παρότι στο ποδόσφαιρο τιμούνται και οι ισοπαλίες. Κι αυτό διότι η Αιγιώτικη ομάδα αντιμετώπισε την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα, η οποία όχι μόνο μέχρι πριν λίγες ημέρες -τουλάχιστον- ταλανιζόταν από διοικητικά και οικονομικά προβλήματα, αλλά μέχρι σήμερα δεν είχε καταφέρει να σκοράρει  και τελικά το κατάφερε κόντρα στον Παναιγιάλειο κατακτώντας και τον πρώτο της βαθμό. Ετσι η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά, που έχει ξεκινήσει με υψηλές προσδοκίες το φετινό πρωτάθλημα, στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος έχει καταφέρει να κάνει τη μικρότερη δυνατή συγκομιδή βαθμών (5 βαθμούς), παρουσιάζοντας προβλήματα στην ανασταλτική της λειτουργία.

«ΕΥΑΛΩΤΟΣ»  ΣΤΙΣ ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΦΑΣΕΙΣ…
Η προβληματική ανασταλτική λειτουργία του Παναιγιάλειου, εκτός από την έλλειψη σοβαρότητας και αγωνιστικής πειθαρχίας, φαίνεται να έχει ως «ευάλωτο» στοιχείο τα στημένα. Οι «μελανόλευκοι» μετά την ισοφάριση που δέχτηκαν στην Σπάρτη από χτύπημα φάουλ και σήμερα δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις από εκτέλεση κόρνερ. Τη στιγμή, δηλαδή, που δεν μπόρεσαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού λόγω κακής επιλογής και ενώ θα έπρεπε να έχουν «κλειδώσει» κάθε πρόθεση των γηπεδούχων να γίνουν απειλητικοί, αποδείχθηκαν ευάλωτοι και εκτέθηκαν για μία ακόμη φορά. Ετσι όχι μόνο έχασαν μία ακόμη ευκαιρία για να πάρουν το πολυπόθητο και πολύτιμο «διπλό», αλλά διατήρησαν και τον προβληματισμό ενόψει της συνέχειας κόντρα σε πιο δύσκολους και πιο ποιοτικούς αντιπάλους, εντός και εκτός έδρας.

ΧΑΘΗΚΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΕΚΑΤΕΡΩΘΕΝ…
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Αιγινιακός προσπάθησε να αιφνιδιάσει όταν την επικίνδυνη σέντρα του Γιαζιτζόγλου (2′) απέκρουσε δύσκολα ο Πολίτης. Ο Παναιγιάλειος απάντησε άμεσα στην ευκαιρία των γηπεδούχων και στη συνέχεια κατάφερε να αποκτήσει τον έλεγχο του αγώνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες, χωρίς όμως να έχει το ποθητό αποτέλεσμα. Στο 3′ το σουτ του Γεωργακόπουλου πέρασε λίγο άουτ, ένα λεπτό αργότερα (4′) ο Αρναρέλλης δεν πρόλαβε τη μπάλα στο γύρισμα του Γκούφα, στο 21′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαχρήστου δεν μπόρεσε ο Σμίλτος με προβολή να σκοράρει, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (26′) οι «μελανόλευκοι» απώλεσαν την πιο σημαντική τους ευκαιρία. Ο Αρναρέλλης βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή του Αιγινιακού και πλάγια κι αφού απέφυγε τον Τόλιο σέντραρε, με τον Μπρους να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έχουν να επιδείξουν ακόμα μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκατσολάρι (18′) με τη μπάλα να φεύγει άουτ και ο ίδιος παίκτης στο 42′ εκτέλεσε απευθείας κόρνερ στέλνοντας τη μπάλα να χτυπήσει στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και να καταλήγει άουτ. Ετσι η λήξη του πρώτου 45λεπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες τόσο στις καλές ευκαιρίες, όσο και στο σκορ ημιχρόνου.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΑΡΕ…
Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος ήταν αυτός που ξεκίνησε δυνατά κι αφού απείλησε με κεφαλιά του Γεωργακόπουλου (54′) μετά από σέντρα του Γκούφα, τελικά κατάφερε με τον ίδιο τρόπο να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα μετά από λίγα λεπτά. Ο Τσερκέζος εκτέλεσε φάουλ και ο Γαβριηλίδης με κεφαλιά χρίστηκε σκόρερ, βάζοντας σε θέση οδηγού τον Παναιγιάλειο. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς κυλούσε όπως ήθελε η Αιγιώτικη ομάδα, τελικά το φινάλε ήταν διαφορετικό…

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ «ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ» ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ
Μετά το γκολ οι «μελανόλευκοι» έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους, θέλοντας να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ και ευελπιστώντας να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Ομως τελικά δεν τα κατάφερε. Με τον Νίκο Κουρμπανά να αλλάζει αρχικά πρόσωπα στην επιθετική του γραμμή με σκοπό να μπορεί να αμυνθεί καλύτερα, τον Παναιγιάλειο όσο περνούσαν τα λεπτά να οπισθοχωρεί όλο και περισσότερο και τον Γκούμα να αποτελεί την τρίτη αλλαγή για να θωρακιστεί και στον… αέρα, το αποτέλεσμα δεν ήταν το ποθητό. Οι «μελανόλευκοι» παρότι είχαν δύο-τρεις καλές ευκαιρίες για να χτυπήσουν στην αντεπίθεση, δεν μπόρεσαν να έχουν καλή τελική πάσα ή προσπάθεια, με κυριότερη αυτή του Σταματή (79′). Ετσι όταν δεν μπορείς να κάνεις αυτό που πρέπει, συνήθως το «πληρώνεις».

«ΠΑΓΩΣΕ» ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ…
Με πίεση διαρκείας στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού κι αφού ο Πολίτης αρχικά απέκρουσε το γύρισμα του Βλάχου (92′), μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζούρκου και σουτ του Παπαδόπουλου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Παναιγιάλειου, διαμορφώνοντας το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1). Ετσι οι γηπεδούχοι μαζί με τον πρώτο τους βαθμό πήραν μία… δόση ψυχολογίας για τη συνέχεια και από την άλλη ο Παναιγιάλειος περιορίστηκε στην ισοπαλία διατηρώντας παράλληλα και τον προβληματισμό για τη δυναμική της ομάδας.

Αιγινιακός: Τόλιος, Τοπαλίδης, Βλάχος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Πολύζος (27′ Αντωνιάδης), Γκατσολάρι, Ζούρκος, Τσολακίδης, Δωματάς (56′ Παπαδόπουλος), Σοφιάνης (75′ Προσκυνητόπουλος).
Παναιγιάλειος: Πολίτης, Τσερκέζος, Παπαχρήστος, Στίκας, Σμίλτος, Μπρους, Γαβριηλίδης, Καζναφέρης, Αρναρέλλης (67′ Σκαρτσίλας), Γκούφα (75′ Σταματής), Γεωργακόπουλος (84′ Γκούμας).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης