Ν. Κουρμπανάς: «Αυτό το παιχνίδι θα μας διδάξει πολλά»

Updated: Νοεμβρίου 5, 2017

Ικανοποιημένος από τη νίκη, αλλά όχι από την εξέλιξη που είχε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Παναιγιάλειου Νίκος Κουρμπανάς, ο οποίος τόνισε πως υπάρχουν κάποια αγωνιστικά προβλήματα τα οποία μπορούν να διορθωθούν…

Αναλυτικά ο κ. Κουρμπανάς δήλωσε:
«Ηταν δύσκολο ματς, έτσι όπως εξελίχθηκε. Η ομάδα μπήκε πολύ καλά, πέτυχε δύο γκολ και θα μπορούσε πριν το 2-1 να τελειώσει το παιχνίδι, να γίνει 3-0. Δυστυχώς, στην επόμενη φάση έγινε το 2-1 και όποιος ξέρει από ποδόσφαιρο καταλαβαίνει ότι τα πράγματα αρχίζουν και δυσκολεύουν, πέφτει η ψυχολογία η δική μας και ανεβαίνει του αντιπάλου. Αυτό συμβαίνει στο ποδόσφαιρο. Παρόλα αυτά, εμείς πετύχαμε και τρίτο γκολ και πάλι στο 3-1 θα μπορούσε να γίνει 4-1. Τελείωσε το ημίχρονο. Η ομάδα κινήθηκε σε καλά επίπεδα, πήραμε ένα σκορ ασφαλείας. Αυτό που εμείς δεν είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η ηρεμία, μας παρέσυρε η καλή απόδοση της ομάδας στο πρώτο και δεν φυλάξαμε το παιχνίδι. Εκεί έγινε το λάθος από όλους μας. Στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας στο μυαλό σου και το ματς της περασμένης αγωνιστικής, που δεχθήκαμε γκολ στο τέλος, όταν γίνεται 3-2, πάντα σκέφτεσαι μήπως πάθεις ζημιά. Παρά ταύτα, ο αντίπαλος είχε την υπεροχή, κλειστήκαμε πίσω για να διαφυλάξουμε το αποτέλεσμα και σε δύο – τρεις αντεπιθέσεις θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλό. Η νίκη είναι πάντα νίκη. Αυτό το παιχνίδι θα μας διδάξει πολλά και αγωνιστικά και τακτικά. Τα προβλήματα τα δικά μου και των παικτών τα ξέρω, θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε. Θα πρέπει να αποκτήσουμε ισορροπία στο παιχνίδι, έχουμε κάποια καλά διαστήματα και κάποια αρνητικά. Η ομάδα έχει 4 βαθμούς, είναι σημαντικός ο βαθμός και στη Σπάρτη. Θα έχουμε ένα δύσκολο πρωτάθλημα, ανταγωνιστικό. Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά για την προσπάθεια, τον κόσμο για τη συμπαράσταση. Είναι απαιτητικός ο κόσμος του Αιγίου. Εχουμε δύο εκτός έδρας παιχνίδια, έχουμε το βάρος της ευθύνης. Γι’ αυτό στενοχωριόμαστε όταν έχουμε ισοπαλίες εντός ή όταν δεν πάει κάτι καλά. Ο στόχος δεν αλλάζει, είναι η ομάδα να κοιτάει ψηλά. Θα βρει καλύτερα πατήματα, καλύτερη λειτουργία όπως όλες οι ομάδες. Υπάρχουν πάντα αγωνιστικά προβλήματα και μπορούμε να τα διορθώσουμε».

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης