Π.Γ.Σ.: «Χ»άθηκε τρίποντη ευκαιρία στην Σπάρτη (1-1)

Updated: Οκτώβριος 29, 2017

Η παράδοση που θέλει τον Παναιγιάλειο να μην μπορεί να κερδίσει την Σπάρτη σε επίσημο παιχνίδι, τελικά παρέμεινε αμετάβλητη μετά και το σημερινό μεταξύ τους παιχνίδι στην πρωτεύουσα της Λακωνίας, στην πρεμιέρα της Football League. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες (1-1) με την Αιγιώτικη ομάδα να ανοίγει το σκορ νωρίς με τον Αρναρέλλη (12′) και να δέχεται την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με γκολ του Οικονομόπουλου (85′). Ετσι το τελικό αποτέλεσμα, αν και βαθμολογικά θεωρείται θετικό για τον Παναιγιάλειο που πήρε ένα βαθμό μακριά από την έδρα του, ουσιαστικά δεν επέτρεψε σε καμία από τις δύο ομάδες να νοιώθει ευχαριστημένη από την τελική του έκβαση, σύμφωνα με την εξέλιξη του παιχνιδιού.

ΓΛΥΚΟΠΙΚΡΗ ΓΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ
Λένε ότι οι παραδόσεις είναι και για να «σπάνε», ωστόσο σήμερα στη Σπάρτη διατηρήθηκε η αντίστοιχη των δύο ομάδων στο… παρά πέντε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αφήσει μία γλυκόπικρη γεύση στους «μελανόλευκους», αναφορικά με τη βαθμολογική συγκομιδή, αφού είτε λόγω τύχης είτε λόγω ικανότητας αν και είχε τη δυνατότητα να φύγει με το «τρίποντο», τελικά περιορίστηκε μόνο στο βαθμό της ισοπαλίας. Σε ότι αφορά τον παράγοντα τύχη, ο Παναιγιάλειος, ευτύχησε να δει τον αντίπαλο να αστοχεί από την… άσπρη βούλα (9′) και αμέσως μετά να βρίσκεται σε θέση «οδηγού» χάρη στο γκολ του Αρναρέλλη (12′). Από εκεί και πέρα, παρότι κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του σκορ αρχικά μέχρι την ανάπαυλα και στη συνέχεια στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης, κυρίως λόγω της πολύ καλής εμφάνισης του Πολίτη, δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την κατάκτηση της νίκης λόγω κακής διαχείρισης από τον πάγκο. Και αυτό διότι ο Νίκος Κουρμπανάς παρότι είδε την ομάδα του στο τελευταίο 20λεπτο να πιέζεται ασφυκτικά από τους γηπεδούχους, δεν φρόντισε να ενισχύσει την αμυντική του λειτουργία. Ο «μελανόλευκος» τεχνικός αν και είχε στον πάγκο τον αμυντικό μέσο Γαβριηλίδη και τον κεντρικό αμυντικό Σμίλτο, επέλεξε να διατηρήσει το ίδιο σχήμα και να προχωρήσει σε δύο αλλαγές προσώπων στο τελευταίο ημίωρο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Σπάρτη, που έριξε στη «μάχη» όλα τα επιθετικά της ατού, να πιέζει ασφυκτικά και τελικά να καταφέρει να «σώσει» το βαθμό στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με κεφαλιά του Οικονομόπουλου (85′). Βέβαια, από την άλλη, η Αιγιώτικη ομάδα έχει δίκιο να φωνάζει για κάποιες αποφάσεις του διαιτητή Μαρκαντωνάτου στην επανάληψη, χωρίς όμως να αποτελεί κύρια δικαιολογία, με κυριότερη αυτή στο 68′ όταν έγινε φάουλ στην προσπάθεια του Κριστέτο να τροφοδοτήσει τον Αρναρέλλη που βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο πορτιέρο, με το διαιτητή να σφυρίζει το φάουλ και να αγνοεί την έννοια του πλεονεκτήματος στο ποδόσφαιρο…

ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ «ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΟ» ΣΚΟΡΑΡΙΣΜΑ
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα συναισθήματα να εναλλάσσονται άμεσα στο ξεκίνημα, σε διάστημα λίγων λεπτών. Συγκεκριμένα μόλις στο 8′ ο Παπαχρήστος στην προσπάθειά του να μαρκάρει τον Ράντι, τον ανέτρεψε με το διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι. Ενα λεπτό αργότερα ο Ράνος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, η μπάλα πήγε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί της Αιγιώτικης ομάδας. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, τρία λεπτά αργότερα το δημοτικό στάδιο της Σπάρτης «πάγωσε» όταν ο Παναιγιάλειος ήταν αυτός που κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Αρναρέλλης, σε μία γρήγορη αντεπίθεση της Αιγιώτικης ομάδας, μπήκε από αριστερά στην αντίπαλη περιοχή και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους «μελανόλευκους». Στη συνέχεια, όπως ήταν φυσικό και αναμενόμενο ο Παναιγιάλειος έδωσε χώρο προσδοκώντας να παίξει με αντεπιθέσεις και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να συνέλθουν από το… σοκ, χωρίς όμως να μπορέσουν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. Ετσι η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τον Παναιγιάλειο να προηγείται και την Σπάρτη με την… πλάτη στον τοίχο.

ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΠΙΕΣΗ ΤΗΣ ΣΠΑΡΤΗΣ
Στην επανάληψη η Σπάρτη προσπάθησε να αυξήσει την πίεσή της, όμως είχε απέναντί της ένα πολύ καλό Πολίτη, ο οποίος όποτε χρειάστηκε έβαλε «στοπ» στις απειλητικές διαθέσεις των γηπεδούχων. Στο 57′ σε διπλή ευκαιρία και σουτ εντός περιοχής των Ράνου και Ράντι ο «μελανόλευκος» πορτιέρο πραγματοποίησε ισάριθμες αποκρούσεις, ενώ στο 63′ η κεφαλιά του Βοσνακίδη κατέληξε λίγο άουτ.

ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΚΑΤΕΡΩΘΕΝ ΚΑΙ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ
Στο τελευταίο ημίωρο ο Παναγιώτης Τζαναβάρας αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα για να μπορέσει τουλάχιστον να ισοφαρίσει, ενώ από την άλλη με τον Παναιγιάλειο να μην μπορεί να απειλήσει επιθετικά ο Νίκος Κουρμπανάς θεώρησε απαραίτητο να αλλάξει πρόσωπα επιθετικά και να μην ενισχύσει την αμυντική του λειτουργία. Ετσι στο 85′ η πίεση της Σπάρτης απέδωσε όταν μετά από σέντρα του Ράντι και κεφαλιά του Οικονομόπουλου επήλθε η ισοφάριση, ενώ ένα λεπτό αργότερα (86′) «άγγιξε» και την απόλυτη ανατροπή όταν ο Ράντι βρέθηκε απέναντι από τον Πολίτη, με τον «μελανόλευκο» τερματοφύλακα να αποσοβεί νέα παραβίαση της εστίας του και παράλληλα να διατηρεί το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1).

Σπάρτη: Γιακουμής, Οικονομόπουλος, Μπέλης (55′ Φουρτάδο), Ζουλιώτης, Τριανταφυλλάκος, Νιάρος, Μπαρέτας (71′ Γουόρντεν), Μάγκας (82′ Κατσίκης), Βοσνακίδης, Ράνος, Ράντι.
Παναιγιάλειος: Πολίτης, Ρέλλας (46′ Τσερκέζος), Παπαχρήστος, Ιντζίδης, Μπρους, Γκούμας, Αρναρέλλης (82′ Γκούφα), Κριστέτο, Στίκας, Γεωργακόπουλος (66′ Σταματής), Σκαρτσίλας.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης