Β’ Κατηγορία: Ακράτα-Αργυρά Πατρών 4-1

Updated: Οκτώβριος 23, 2017

Ακράτα από τα παλιά θύμισε η εμφάνιση της ομάδας της Ανατολικής Αιγιάλειας στο εντός έδρας παιχνίδι της απέναντι στην Αργυρά Πατρών, που έφερε τη 2η φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 4-1. Στον αντίποδα, για την Αργυρά -που παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες- αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα (είχαν προηγηθεί αυτές με Διακοπτό και Καλάβρυτα).
Αγωνιστικά όλα κρίθηκαν ουσιαστικά στο πρώτο 45λεπτο, όπου η Ακράτα σημείωσε και τέσσερα τέρματά της και μάλιστα με διαφορετικούς σκόρερ. Στο 11’ ο Γιώργος Κυρίκο με το 3ο φετινό του τέρμα άνοιξε τον δρόμο της επιτυχίας, την οποία εδραίωσαν στη συνέχεια με δικά τους γκολ στο 14’ ο Νίκος Σακελλαρόπουλος, στο 20’ ο Αγγελος Πρέζας και στο 40’ ο Λευτέρης Παναγόπουλος. Μάλιστα, οι τρεις τελευταίοι σκόραραν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, στην πιο επιβλητική επικράτηση της ομάδας τους.
Στο β’ ημίχρονο η Ακράτα κατέβασε ταχύτητα και η Αργυρά με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο των Παπαζαφείρη και Τσαγκρώνη άλλαξε την εικόνα της, αλλά ήταν αργά για να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 71’ με τον έμπειρο στράικερ Ηλία Παπαζαφείρη, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Ακράτα: Μηνάς, Πιχλίνσκι, Ν. Παναγόπουλος (59’ Πλιατσικούρας), Τσούρας (66’ Γκρέμπι), Ζίζηλας, Σέρμπος, Παράνομος, Πρέζας, Σακελλαρόπουλος, Ελ. Παναγόπουλος (59’ Καρατζανίδης), Κυρίκος.
Αργυρά Πατρών: Ζέρβας, Στ. Διγγελόπουλος,  Τζουγανάτος, Γαρουφάλης, Θάνος, Ασημακόπουλος, Μάγκος, Σιδέρης (46’ Τσαγκρώνης), Κουκής, Κουτσούκης (46’ Βασίλας), Π. Διγγελόπουλος (46′ Παπαζαφείρης).