Κύπελλο Ερασιτεχνών: Ακράτα-Καλάβρυτα 1-0

Updated: Σεπτέμβριος 29, 2017

Σ’ ένα δυνατό παιχνίδι, το οποίο ήθελαν πολύ και οι δύο ομάδες, η Ακράτα επικράτησε με 1-0 των Καλαβρύτων και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της Ε.Π.Σ. Αχαΐας.
Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Σπανού ήσαν μέτριοι αγωνιστικά, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν την ουσία με γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο. Το χαμένο πέναλτι που είχαν στο 28’ με τον Σπύρο Καρατζανίδη, το οποίο απέκρουσε ο γκολκίπερ των Καλαβρύτων Λέσης, αλλά και η καλή εμφάνιση που έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο ίσως έπαιξε ρόλο. Αντίθετα, οι ποδοσφαιριστές του Κωστή Βλάχου με καλή κυκλοφορία δημιούργησαν φάσεις -με πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Καλαμαρά και Θόδωρο Αναγνωστόπουλο- να προηγηθούν, με κορυφαία το δοκάρι του Δημ. Καλαμαρά στο 31’. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο 0-0 και η επανάληψη ήταν με ενδιαφέρον.
Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι Καλαβρυτινοί είχαν και δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Γιώργο Αναγνωστόπουλο στο 53’, ενώ πίεσαν για την ισοφάριση. Ακολούθως το παιχνίδι έγινε ροντέο και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να σκοράρουν. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ακράτα ήταν ο νεαρός τερματοφύλακας Καπετσώνης που έκανε σημαντικές αποκρούσεις, ενώ το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 86’ έπειτα από απευθείας φάουλ του Σπύρου Καρατζανίδη και λάθος του Λέση.
Τέλος, σημειώνεται ότι η διοίκηση των Καλαβρύτων εξέφρασε έντονα παράπονα για το διαιτητικό τρίο του παιχνιδιού (Σακελλαρίου, Θεοφανόπουλος, Ηλιόπουλος), ενώ κατέθεσε και σχετικό αίτημα στην Ε.Π.Σ. Αχαΐας ζητώντας την εξαίρεση των παραπάνω διαιτητών από τα παιχνίδια της ομάδας τους.

Ακράτα: Καπετσώνης, Παππάς, Σακελλαρόπουλος (60’ Πιχλίνσκι), Τσούρας, Δημόπουλος (46’ Λαμπρόπουλος), Σέρμπος (64’ Σταυρόπουλος), Παράνομος, Πλιατσικούρας, Ελ. Παναγόπουλος, Καρατζανίδης, Κυρίκος (72’ Ν. Παναγόπουλος).
Καλάβρυτα: Λέσης, Δ. Τζόβολος (75’ Παπαδάτος), Χρ. Αλεξόπουλος, Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος, Διον. Καλαμαράς, Γκεράρντ, Δημόπουλος, Θ. Αναγνωστόπουλος (81’ Βραχλιώτης), Δημ. Καλαμαράς (70’ Κουτρουμάνης), Γ. Αναγνωστόπουλος (58’ Σταματόπουλος).