Ισόπαλο (3-3) «τεστ» μεταξύ Διακοπτού και Θύελλας Αιγίου

Updated: Σεπτέμβριος 11, 2017

Σ’ ένα πολύ δυνατό φιλικό «τεστ» και για τις δύο ομάδες, το οποίο λίγο έλειψε να …τιναχθεί στον αέρα από τον υπερβάλλοντα ζήλο και την μαχητικότητα των ποδοσφαιριστών, το Διακοπτό και η Θύελλα Αιγίου ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 3-3, το απόγευμα του Σαββάτου (9/9) στην Ροδιά.
Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό και δημιούργησαν φάσεις, με τους Διακοπτίτες να προηγούνται στο σκορ (1-0) με όμορφο πλασέ του Παναγιώτη Μητρόπουλου, έπειτα από γύρισμα του Γεωργίου από δεξιά. Από την πλευρά της η Θύελλα, αφού έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Ασπρούκο και Σπηλιωτόπουλο, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει προβάδισμα (1-2) πριν την ανάπαυλα χάρη σε δύο τέρματα του Νίκου Διαμαντόπουλου στο 17’ με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και στο 31’ με κοντινή κεφαλιά από την περιοχή.
Στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις αλλαγές που πραγματοποιήθηκαν, το ματς παρέμεινε ενδιαφέρον και σίγουρα οι δύο τεχνικοί -ο Μιχάλης Τρίψας από το Διακοπτό και ο Κυριάκος Αθανασίου από την Θύελλα- συνέλλεξαν αρκετές χρήσιμες πληροφορίες. Στο 55’ σε σέντρα του Σπηλιωτόπουλου από δεξιά, ο γκολκίπερ του Διακοπτού Ευσταθίου έκανε λάθος εκτίμηση και ο Παναγιώτης Νταλάκος με κεφαλιά σε κενή εστία έκανε το σκορ 1-3. Και στο 58’ η Αιγιώτικη ομάδα έφθασε κοντά σε τέταρτο τέρμα, όταν σε απευθείας κόρνερ του Διαμαντόπουλου η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνθηκε.
Πάντως, από την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού και μετά το Διακοπτό ανέβασε την απόδοσή του και έφθασε στην ισοφάριση με δύο ακόμη γκολ του Παναγιώτη Μητρόπουλου. Ο ταλαντούχος στράικερ στο 65’ με ψηλοκρεμαστό πλάσε μείωσε σε 2-3, έπειτα από ασίστ του Χρήστου Χριστοδουλόπουλου, ενώ στο 73’ με πλασέ από την μικρή περιοχή ισοφάρισε σε 3-3, μετά από γύρισμα του Κριστιάν. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης παραλίγο να πετύχει καρέ τερμάτων και να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη -έστω και σε φιλικό- αλλά το σουτ που επιχείρησε στο 82’ πέρασε λίγο άουτ.

Α.Ο. Διακοπτού: Ευσταθίου, Κριστιάν, Κ. Θεοδωρόπουλος, Ι. Παξιμάδης, Λίβας, Γεωργακόπουλος, Χρ. Χριστουδουλόπουλος, Γεωργίου, Μητρόπουλος, Γ. Χριστοδουλόπουλος, Τσέντζος.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Θεοδούλης και Μαραγκός.
Θύελλα Αιγίου: Ασημακόπουλος, Ραμπούζια, Σκιάδας, Δαυλάς, Μανέτας, Γιαννόπουλος, Μάλλιος, Σπηλιωτόπουλος, Διαμαντόπουλος, Λιάτος, Ασπρούκος.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Πράσινος, Ηλ. Ανδριόπουλος, Ψυχράμης, Λαμπίρης, Νταλάκος, Μαραγκός, Αθανασίου, Κ. Δημόπουλος, Μπλάτα, Ζαφειρακόπουλος, Μπακρόζης, Ράμμος και Δημ. Ανδριόπουλος.