Π.Γ.Σ.: Βελτιωμένος, αλλά ηττήθηκε (1-0) στην… ουσία στο φιλικό της Σπάρτης

Updated: Σεπτέμβριος 10, 2017

Μπορεί ο Παναιγιάλειος να γνώρισε μία ακόμη «φιλική» ήττα (1-0), στο σημερινό εκτός έδρας τεστ με την Σπάρτη, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για την νέα αγωνιστική περίοδο, όμως σύμφωνα με την εικόνα του παιχνιδιού δικαιούταν κάτι καλύτερο.
Η Αιγιώτικη ομάδα που πραγματοποίησε -ίσως- την καλύτερη της εμφάνιση στο στάδιο της προετοιμασίας της έδειξε να είναι σε καλό δρόμο, έχοντας όμως και κάποιες αδυναμίες που πρέπει να δουλέψει κυρίως στο δημιουργικό και στο εκτελεστικό τομέα. Συγκεκριμένα το γκολ δείχνει να είναι ακόμα δύσκολη υπόθεση, ενώ φαίνεται να της λείπει κάτι και στην ανάπτυξή της. Σήμερα, πάντως, αν και δημιούργησε καλές ευκαιρίες για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, είτε λόγω αδυναμίας, είτε λόγω ατυχίας δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ. Οι πιο σημαντικές «μελανόλευκες» ευκαιρίες στο πρώτο μέρος ήταν έναν τετ α τετ του Σταματή (31′) όπου ο Γιακουμής απέκρουσε με τα πόδια, ενώ έξι λεπτά αργότερα (37′) το σουτ του Αρναρέλλη σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της Σπάρτης. Από την άλλη η γηπεδούχος Σπάρτη, στο ίδιο διάστημα, αποδείχθηκε πιο τυχερή αφού χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητική, κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο 19′ την αδράνεια των «μελανόλευκων» αμυντικών και με κεφαλιά του αφύλαχτου Ράνου από το ύψος της μικρής περιοχής -έπειτα από σέντρα του Μπαρέττα- να πετύχουν το μοναδικό γκολ της φιλικής αναμέτρησης των δύο ομάδων της Football League.
Στην επανάληψη, όπου έγιναν και οι αναμενόμενες αλλαγές από τους δύο προπονητές, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και δεν δημιουργήθηκαν καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Δύο είναι οι φάσεις που χρίζουν αναφοράς, μία για κάθε ομάδα. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Ουρτάδο αστόχησε από πλεονεκτική θέση στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ενώ για τους «μελανόλευκους» το σουτ του Κριστέτο από το ύψος της μεγάλης περιοχής έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο πορτιέρο της Σπάρτης.

Σπάρτη:: Γιακουμής, Γραικός, Παναγιώτου, Σάββα, Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος, Τσιμότζι, Μπέλης, Ράνος,Μπαρέττας, Γουόρντεν.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Μακρυωνίτης, Νιάρος, Ευαγγέλου, Κατσίκης, Τριανταφυλλάκος, Φουρτάδο, Ρούμπος, Παναγιωτόπουλος, Ασπιώτης και Γκρόσιος.
Παναιγιάλειος: Πολίτης, Τζερκέζος, Παπαχρήστος, Σμίλτος, Στίκας, Μπρους, Γαβριηλίδης, Σταματής, Γεωργακόπουλος, Αρναρέλλης, Σκαρτσίλας.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Ρέλλας, Γκούμας, Γκούφα, Κριστέτο, Κάναλς, Ιντζίδης, Καζναφέρης και Κοντοχρήστος.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης