Φιλικό πέρασμα (0-4) της Θύελλας Αιγίου από τα Καλάβρυτα

Updated: Σεπτέμβριος 2, 2017

Νικηφόρα με 4-0 από τα Καλάβρυτα πέρασε η Θύελλα Αιγίου, η οποία επικράτησε της τοπικής Αθλητικής Ενωσης σε φιλικό παιχνίδι που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (2/9).
Η ομάδα του Κυριάκου Αθανασίου βρίσκεται σε πιο προχωρημένο στάδιο προετοιμασίας, έχοντας ξεκινήσει έναν μήνα νωρίτερα από τα Καλάβρυτα, κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη για τη σεζόν 2017-2018 -έστω και σε φιλικό επίπεδο- και μάλιστα σκοράροντας τέσσερις φορές. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Κωστή Βλάχου μετά από δύο εβδομάδες προπονήσεων έδειξε καλά στοιχεία, ανεξάρτητα από την εξέλιξη του τελικού σκορ.
Στο πρώτο μέρος τα Καλάβρυτα ξεκίνησαν καλύτερα και στο πρώτο δεκάλεπτο θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στην Θύελλα Αιγίου, η οποία σ’ ένα εικοσάλεπτο διάστημα κατάφερε να πετύχει τρία γκολ και μάλιστα με τον ίδιο της παίκτη, τον Κώστα Ασπρούκο στο 19’ στο 23’ και στο 37’.
Στην επανάληψη της αναμέτρησης οι Καλαβρυτινοί ανέβασαν την απόδοσή τους, δημιούργησαν ευκαιρίες -με κορυφαία το δοκάρι του Θόδωρου Αναγνωστόπουλου- αλλά δεν μπόρεσαν τελικά να σκοράρουν. Αντιθέτως, η Αιγιώτικη ομάδα διεύρυνε το σκορ σε 0-4 στο 76’ με σκόρερε αυτή τη φορά τον Παύλο Λιάτο.

Καλάβρυτα: Λέσης, Παπαδάτος, Μπαχάς, Φάκος, Κανελλόπουλος, Παπαγεωργίου, Δημόπουλος, Κουτρουμάνης, Γκεράρντ, Δημ. Καλαμαράς, Θ. Αναγνωστόπουλος.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Βελάνας, Αλεξόπουλος, Γουλιμής, Στέργιος, Τζόβολος, Παναγιωτόπουλος.
Θύελλα Αιγίου: Ασημακόπουλος, Ραμπούζια, Σκιαδάς, Δαυλάς, Μανέτας, Γιαννόπουλος, Μπλάτα, Σπηλιωτόπουλος, Διαμαντόπουλος, Λιάτος, Ασπρούκος.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Ψυχράμης (τερματοφύλακας), Αθανασίου, Μαραγκός, Α. Ανδριόπουλος, Μάλλιος.

• Η διοίκηση και το τεχνικό επιτελείο της Θύελλας Αιγίου ευχαριστεί δημόσια την Αθλητική Ενωση Καλαβρύτων για την άψογη φιλοξενία της…