Ακράτα (Ποδόσφαιρο): Φιλικό «διπλό» στο Δερβένι (1-2)

Updated: Αύγουστος 27, 2017

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό «τεστ» της Ακράτας για την περίοδο 2017-2018, καθώς η ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας του Αστέρα Δερβενίου. Παρά τις ελλείψεις ποδοσφαιριστών και έχοντας περάσει μόλις ένα δεκαήμερο από την έναρξη της προετοιμασίας, η ομάδα του Γιώργου Σπανού έβγαλε κατά διαστήματα καλές συνεργασίες απέναντι σ’ έναν δυνατό αγωνιστικά αντίπαλο.
Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο χωρίς τέρματα, ενώ στην επανάληψη σημειώθηκαν τρία γκολ. Η Ακράτα άνοιξε πρώτη το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διονύση Ντόσκου (που κέρδισε ο ίδιος), ο Αστέρας Δερβενίου ισοφάρισε με τον υπό δοκιμή επιθετικό Κώστα Σεϊρταρίδη και το νικητήριο τέρμα για τους Ακρατινούς πέτυχε λίγο πριν το φινάλε ο Ανδρέας Σερμπος με απευθείας χτύπημα φάουλ.
Ακράτα: Λεπενιώτης, Πλιατσικούρας, Σακελλαρόπουλος, Ζίζηλας, Λαμπρόπουλος (υπό δοκιμή), Σέρμπος, Παράνομος, Σταυρόπουλος, Πιχλίνσκι, Πρέζας, Παναγόπουλος.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Ντόσκου, Δημόπουλος, Αλέφαντος και Λέσι.

• Το επόμενο προγραμματισμένο φιλικό για την Ακράτα είναι το Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου με τον Α.Ο. Διακοπτού…